"Apteka natury" - Jadwiga Górnicka
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

"Apteka natury" - Jadwiga Górnicka

wtorek, 10 marca 2009

Ewa Dobek

Dziś pragnę Wam polecić bardzo ciekawą książkę - jest to poradnik zdrowia Jadwigi Górnickiej pod tytułem "Apteka natury". Książka obejmuje zagadnienia ziołolecznictwa, akupresury i masażu shiatsu.

Jadwiga Górnicka jest lekarką-naturalistką, która opracowała kompleksowy poradnik dla ludzi, którzy pragną zachować zdrowie do późnych lat życia, i dla tych, którzy chorują i chcą pomóc sobie w odzyskaniu sprawności organizmu.
Niewątpliwą zaletą tej książki jest to, że w jednym opracowaniu znalazło się wiele metod wywodzących się z różnych kultur. Przeplatają się w niej metody medycyny ludowej i wielowiekowej tradycji Wschodu - medycyny chińskiej i japońskiej. A wszystko podane jest w prosty sposób, czytanie książki nie wymaga specjalnych kwalifikacji :) Autorka szczególnie zaleca stosowanie ziołolecznictwa w połączeniu z odpowiednią dietą. Przede wszystkim zaś kładzie nacisk na zwrócenie się w kierunku medycyny naturalnej i wykorzystanie potencjału naszych łąk i lasów.

I tak, w trakcie lektury, możemy znaleźć sposoby na leczenie chorób krwi, węzłów chłonnych, chorób serca i układu krążenia, gośćca, reumatyzmu, schorzeń kobiecych, pęcherza moczowego, prostaty, kamicy nerkowej, zaburzeń przemiany materii, schorzeń układu pokarmowego, oddechowego i chorób skóry. Metody leczenia tych dolegliwości są oparte na ziołach i diecie - przy każdej chorobie są opisane produkty zalecone i niewskazane przy konkretnych schorzeniach. Już tytuł pierwszego rozdziału brzmi zachęcająco - "Żywienie - o znaczeniu prawidłowych zestawów produktów spożywczych w leczeniu chorób metodami naturalnymi." Dalej mamy działy - "Dla każdego inna dieta", "Lepiej zapobiegać niż leczyć", "Warzywa mogą leczyć", "Uzdrawiające soki".

Bardzo interesujący jest dział pt. "Zioła, ich właściwości i stosowanie". Znajdujemy tutaj wykaz kilkudziesięciu ziół ze szczegółowym opisem ich pochodzenia, właściwości leczniczych i sposobów użycia. Objętość podanej wiedzy jest naprawdę imponująca - na jej podstawie można zostać znawcą ziół i fitoterapii.

W dalszej części książki znajdujemy następne ciekawe informacje. Na przykład dotyczące apiterapii - wykorzystania produktów pszczelich w leczeniu chorób.
I tak możemy przeczytać o miodzie, kicie pszczelim, mleczku pszczelim, pyłku kwiatowym, a nawet leczniczym działaniu jadu pszczelego.

Mamy tutaj również dział o argilloterapii - metody leczniczej opartej na wykorzystaniu glinki zielonej.

W dalszej części książki jest obszerny dział o refleksoterapii. Autorka podaje punkty akupresurowe, których masaż pomaga na wiele dolegliwości. Możemy się też nauczyć punktów uciskanych w trakcie masażu shiatsu i stosować fragmenty tego masażu w domu. Do innych specjalnych form masażu opisanych w książce należą - masaże punktowe nerwów, masaże wibracyjne, masaże tkanki łącznej, udrożnienie układu limfatycznego, masaż na depresję i stany lękowe, dolegliwości żołądkowe i wiele innych.

"Apteka natury" to imponująca pozycja - ma 630 stron. Wiadomości jest dużo i są podane w bardzo rzetelny sposób. Na koniec dobra informacja - można tą książę kupić na stoiskach z tanią książką. Jej cena w takich miejscach nie przekracza 30 złotych.

Polecam!
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi