Witamina A w jedzeniu
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Witamina A w jedzeniu

środa, 11 marca 2009

Ewa Dobek

Witamina A bierze udział we wszystkich zasadniczych funkcjach organizmu - nie na darmo stoi na czele witaminowego alfabetu. Jej wpływ na zdrowie człowieka jest zadziwiający. Jest "strażnikiem, stojącym u wrót naszego ciała". Jest niezbędna dla urody, wpływa na wygląd skóry. Jest konieczna dla utrzymania w dobrym stanie nabłonka skóry i błon śluzowych. Jednym z pierwszych objawów jej niedoboru jest "gęsia skórka" występująca na ramionach, w okolicy łokci, na nogach. Witamina A przeciwdziała również złuszczeniu śródbłonków naczyń krwionośnych oraz dróg żółciowych i moczowych.

Niedobór witaminy A ma znaczący wpływ na czynności gruczołów płciowych. Może powodować kłopoty z menstruacją, a u mężczyzn z płodnością. Ma również duże znaczenie w profilaktyce nowotworowej, wspiera pracę serca, pomaga w regulacji ciśnienia. Wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

Dzienna dawka tej witaminy dla człowieka zdrowego wynosi 5000 j.m.
Witamina A jest magazynowana w wątrobie (ok. 95 %). Jej nadmiar jest toksyczny. Objawem nadmiaru jest pękanie i krwawienie warg, odstawanie naskórka, swędzenie skóry, suchość włosów, bolesne obrzmienia kości długich.
Niedobór tej witaminy objawia się różnie. Do najczęściej spotykanych należy tzw. "kurza ślepota", czyli złe widzenie w ciemności, światłowstręt, pieczenie oczu, osłabienie wzroku. Już w starożytnym Egipcie i Chinach leczono ślepotę zmierzchową podając chorym potrawy z półsurowej wątroby, która jest dobrym źródłem tej witaminy. Witamina A pochodząca z produktów roślinnych jest nazywana prowitaminą A, czyli karotenem. Już w początkach XIX wieku odkryto, że najlepszym źródłem karotenu jest marchew.

Stopniowo odkryto, że witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach a nie w wodzie i że w warunkach beztlenowych nie szkodzi jej niemal wcale ogrzewanie. Fatalnie zaś wpływa na nią jełczenie. Jest to proces oksydacyjny (utleniający), a że bardzo przyspieszają go promienie słoneczne, więc witamina A łatwo ulega zniszczeniu na świetle. Dlatego masło powinno być przechowywane w ciemnym opakowaniu, śmietana w plastykowych, nie przepuszczających światła butelkach.

Zwykłe procesy kulinarne niszczą witaminę A na ogół nie bardziej niż w 10 %. Jednak bardzo długie ogrzewanie na wolnym ogniu w odkrytym naczyniu może znacznie zmniejszyć jej zawartość w produkcie.
Doskonałym źródłem tej witaminy są żółtka jaj, owoce i jarzyny o żółtym i pomarańczowym odcieniu oraz ciemnozielone liście warzyw. Ponadto ekstrahuje się ją z wątroby ryb morskich, która jest najbardziej skoncentrowanym źródłem tego składnika.

Oto wykaz produktów o wysokiej zawartości karotenu:
tran 60000 j.m
marchew 15000 j.m
natka pietruszki 13000 j.m
szczaw,jarzębina 13000 j.m
szpinak 10000 j.m
kapusta włoska 5600 j.m
rzeżucha 4250 j.m
sałata 3200 j.m
śliwki suszone 2000 j.m
dynia 1600 j.m
pomidory 850 j.m
groch 800 j.m
grzybki kurki 800 j.m
ser biały tłusty 800 j.m
śmietana 700 j.m
brzoskwinie 750 j.m
morele 700 j.m
kapusta biuała 630 j.m
fasolka szparagowa 450 j.m
śliwki świeże 370 j.m
jeżyny 300 j.m
groszek zielony 200 j.m
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi