Dobroczynne jabłko
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Dobroczynne jabłko

piątek, 13 marca 2009

Ewa Dobek

Wiosna idzie wielkimi krokami, nawet jeśli gołym okiem jeszcze tego nie widać. W marcu jesteśmy już naprawdę stęsknieni za śpiewem ptaków, zielenią i słońcem. Aż trudno uwierzyć, że za trzy miesiące pojawią się pierwsze świeże, sezonowe owoce.

Ale, póki co, z owoców, które warto jeść w tej chwili pozostają nam jabłka. Wszystkie inne, oferowane w sklepach, to papierowe imitacje smaku. O wartościach odżywczych nie wspomnę.

Jabłko zajmuje drugie miejsce w światowej produkcji owoców (po winogronach). W Polsce występuje w 30 odmianach.
O wartościach odżywczych i leczniczych jabłka decyduje duża zawartość pektyn, czyli rozpuszczalnego w wodzie błonnika. Dzięki temu jabłka czyszczą jelita z niestrawionych resztek pokarmowych, regulują florę bakteryjną i neutralizują substancje toksyczne. Jabłko działa na przewód pokarmowy jak odkurzacz, który wsysa w siebie toksyczne produkty przemiany materii i usuwa je na zewnątrz.
Jabłko zjedzone rano, na czczo działa oczyszczająco na organizm. Jeśli zjemy jabłko wieczorem, przed snem, wyreguluje trawienie i zadziała przeczyszczająco.

Jabłka zawierają liczne biopierwiastki, pośród których na szczególną uwagę zasługuje potas (137 mg) - jest go w nich naprawdę dużo. Oprócz tego zawiera kwasy organiczne i witaminy, głównie witaminę C.

Zawarte w jabłku sole potasowe są bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Krew i płyny komórkowe uzyskują trwałą równowagę ciśnieniową. Potas usprawnia pracę mięśnia sercowego, układu nerwowego oraz układu kostnego.

Lista zbawiennego działania jabłek jest długa: wzmacniają mięśnie i układ nerwowy, odświeżają, obniżają poziom cholesterolu (dzięki pektynom), ochraniają przewód pokarmowy, oczyszczają krew z toksyn, pobudzają pracę wątroby. Pektyny jabłkowe regulują florę bakteryjną jelit, neutralizują substancje toksyczne, pobudzają wydzielanie kwasu moczowego przez nerki.

Na szczególną uwagę zasługuje również ocet jabłkowy. Stosuje się go powszechnie w medycynie naturalnej ze względu na dużą zawartość potasu, fosforu, chloru, sodu, magnezu, wapnia, siarki, żelaza. Ocet jabłkowy działa profilaktycznie i leczniczo przy reumatyzmie, przeziębieniu, chorobach skóry.
Najlepszy jest ocet przygotowany samodzielnie w domu. Oto prosty przepis:
obierzyny ze zdrowych jabłek wkładamy do szklanego naczynia. Zalewamy słodzoną, przegotowaną wodą w proporcji 2 łyżki cukru na 1 szklankę wody. Zawiązujemy naczynie płótnem. Po 3-4 tygodniach otrzymamy ocet gotowy do użytku (należy go przelać przez gęste sito).

Taki ocet możemy pić na przykład przy uczuciu ciężkości po posiłkach - 1 łyżkę octu wlewamy do ¼ szklanki wody gazowanej. Taki napój pomaga również przy nudnościach. Przy stanach niepokoju pijemy ½ szklanki wody z 1 łyżką octu jabłkowego przez 3 tygodnie rano po przebudzeniu.

Ocet jabłkowy zawiera również witaminę E, która jest uważana za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, dzięki czemu wpływa korzystnie na spowolnienie procesu starzenia się. Jest również ważny dla systemu nerwowego i procesu krążenia. Dermatolodzy utrzymują, że ma właściwości przeciwalergiczne. Nierozcieńczony, stosowany bezpośrednio na skórę leczy dolegliwości skórne i pomaga przy swędzeniu skóry. Używany jako płukanka do włosów doskonale poprawia ich kondycję.
Ocet jabłkowy jest również skutecznym środkiem odchudzającym - przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych. Usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, co w rezultacie przyczynia się do obniżenia wagi. Żeby osiągnąć taki efekt trzeba pić trzy razy dziennie przed posiłkami ½ szklanki letniej wody z dwiema łyżkami octu jabłkowego.
Poza walorami smakowymi i leczniczymi jabłka i ocet jabłkowy mają również zbawienny wpływ na urodę. Dzięki zawartości witaminy C pomagają pozbyć się z organizmu wolnych rodników i mają ogromne znaczenie przy biosyntezie kolagenu, przeciwdziałając w ten sposób wiotczeniu skóry a tym samym zapewniając jej młody wygląd.

Jabłka pomagają też przyswajać wapń, a więc są współodpowiedzialne za wzmacnianie zębów, włosów i paznokci.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do regularnego jedzenia jabłek. Lekarze chińscy powiadają, że ten, kto je jedno jabłko dziennie dożywa w zdrowiu późnej starości.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi