Jak jeść owoce?
poniedziałek, 27 kwietnia 2009
Ludzki przewód pokarmowy jest najlepiej przystosowany do trawienia owoców, nasion i orzechów. Z biologicznego punktu widzenia świeże, surowe owoce i orzechy zawierają wszystkie potrzebne do życia witaminy, składniki mineralne, naturalne cukry i aminokwasy.
Owoce nie mają takiego składu aminokwasów jakie ma mięso i jaja, ale warto wiedzieć, że organizm nie jest w stanie bezpośrednio wykorzystać złożonych białek zwierzęcych. Najpierw musi się sporo namęczyć nad strawieniem i rozłożeniem tych białek na proste części składowe, czyli aminokwasy. Dopiero po rozłożeniu białka i uzyskaniu aminokwasów buduje z nich białka właściwe dla organizmu ludzkiego.Świeże, surowe owoce i orzechy dostarczają gotowego budulca w postaci nie związanych ze sobą aminokwasów i jednocześnie z nimi przekazuje wszystkie potrzebne enzymy i witaminy o działaniu synergistycznym. Dzięki temu zaoszczędzamy energię systemu trawiennego.
Jedząc owoce trzeba pamiętać o jednej, fundamentalnej, zasadzie - owoce jemy na pusty żołądek. Nie należy ich podawać w trakcie albo po posiłkach.
Ponieważ owoce są wchłaniane w jelicie cienkim, jedzone z innymi produktami ulegają fermentacji i wywołują niepokoje trawienne (najczęściej wzdęcia). Hamują również procesy trawienne, ponieważ w chwili, gdy dotrą do żołądka jest on zajęty obróbką skrobi lub białka. Spożywane osobno i w dostatecznych ilościach są zaś świetnym źródłem energii i sił witalnych. Mają również silne działanie przeczyszczające i odtruwające.
Słodkich i kwaśnych owoców również nie powinno się jeść razem. Nie powinno się również słodzić owoców cukrem czy miodem, ponieważ obce cukry nie sprzyjają obróbce owoców w żołądku.
Następną ważną sprawą jest sposób jedzenia owoców. Często popełniamy błąd i odrzucamy najbardziej wartościowe pod względem odżywczym części. Chodzi na przykład o białe, włókniste ścianki oddzielające segmenty pomarańczy, ogryzki jabłek i gruszek, nasionka i skórki winogron. Części te zawierają najsilniejsze enzymy i większość aminokwasów. Nasiona, owocnie i części włókniste owoców należy dobrze przeżuć i połykać dopiero wtedy, gdy nabiorą płynnej konsystencji.
Jeśli śniadanie stanowią węglowodany a kolację białka, to obiad mógłby się składać wyłącznie ze świeżych owoców. Świeży błonnik, kwasy owocowe i enzymy pomagają oczyścić krew i jelita ze szkodliwych produktów gnicia.
Jeśli jeden z posiłków składa się wyłącznie z owoców możemy jeszcze zdecydować się na jeden dzień w tygodniu diety wyłącznie owocowej.
Takie posunięcie w dość krótkim czasie może przynieść wspaniałe efekty!
Dietetycy bardzo polecają dietę winogronową - winogrona należą do najbardziej wartościowych pod względem leczniczym produktów żywnościowych. Sok z surowych winogron bywa nazywany "wegetariańskim mlekiem", ponieważ może on utrzymać przy życiu niemowlę pozbawione mleka matki. Jest bardziej godny polecenia niż mleko krowie.
Cukry zawarte w winogronach są dokładnie takie same jak te, które organizm ludzi wykorzystuje podczas komórkowej przemiany materii. Są one bezpośrednio wchłaniane do krwi i natychmiast gotowe do reakcji metabolicznych.
Winogrona najskuteczniej leczą zaparcia i nieżyty żołądka, szczególnie winogrona ciemne. Wykazują one również silne działanie odtruwające, szczególnie w stosunku do układu pokarmowego, wątroby, nerek i krwi. Ponadto alkalizują krew, co jest szczególnie wartościowe w czasach powszechnego zakwaszenia organizmów.
Warto również wspomnieć o czereśniach, które mają działanie odtruwające i przeczyszczające. Pobudzają również układ nerwowy, narządy wewnętrzne i gruczoły. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwgnilne, świetnie się nadają dla cukrzyków, ponieważ zawarty w nich cukier to lewuloza, która jest wchłaniana bezpośrednio do krwi, bez pośrednictwa insuliny.
Tutaj również najwartościowsza jest ciemna odmiana owoców.
Świeże, zdrowe pożywienie zawiera wszystkie znane i nieznane składniki potrzebne do długiego życia w zdrowiu. Tak więc najrozsądniejszym wyjściem jest dieta złożona ze zdrowych, świeżych produktów, uzupełniona witaminami i enzymami pochodzenia naturalnego.