Menu na lato
poniedziałek, 27 lipca 2009
Lato w pełni, stragany kuszą coraz większą obfitością warzyw i owoców - warto z tego korzystać. Świeże warzywa wymagają o wiele krótszego czasu przygotowania więc brak czasu nie może być wymówką dla zapracowanych. Właśnie teraz zbieramy "paliwo" na długi, jesienno-zimowy czas - im więcej skorzystamy z lipcowych dobrodziejstw tym lepiej dla nas.
Lato to pora roku o tendencji silnie rozgrzewającej dlatego nasze ciała wymagają w tym czasie pożywienia o jakości równoważącej upały. Latem używamy mało soli i dużo wody. Gotujemy na parze, w otwartych naczyniach i przez krótki czas. Zupy powinny być lekkie i niezbyt gęste. Świetnie zdają egzamin miksowane zupy - kremy (miksowanie jinizuje potrawy).Czas smażenia potraw maksymalnie skracamy. Przygotowujemy lekkie posiłki dodając przyprawy o smaku ostrym.
Warto również wiedzieć, że wraz z potem organizm wydziela również minerały i oleje, a ich utrata może doprowadzić do osłabienia. Trzeba więc uzupełnić te składniki stosując zróżnicowaną, bogatą w minerały, dietę.
Podczas upałów mamy zwyczaj ochładzać się zimnymi napojami i lodami.
Zimno powoduje skurcz, a przez to przytrzymuje w środku pot i gorąco, a także zakłóca trawienie. Lodowato zimne napoje i lody doprowadzają do skurczu żołądka i zatrzymują proces trawienia - trzeba na nie uważać.
Żeby latem czuć się dobrze należy pić gorące napoje i brać ciepłe prysznice. W ten sposób wywołujemy poty i ochładzamy organizm.
Podczas letniego gorąca dobrze jest jeść posiłki w chłodniejszej atmosferze - na świeżym powietrzu i w cieniu. Podajemy również więcej świeżych, ochładzających pokarmów, takich jak: sałaty, kiełki (fasolki mung, soi, lucerny), owoce, ogórki, tofu. Pijemy herbatki ze świeżych ziół i kwiatów - rumianku, mięty, szałwii (szałwia jest szczególnie polecana przy nadmiernej potliwości).
Owoce, które najlepiej ochładzają w trakcie upałów to: jabłka, arbuzy i cytryny.
Szczególnie cennym remedium na letnie gorąco jest wywar z fasolki mung.
Na ciepłe dni dobrze robią również ostre przyprawy. Smak ostry powoduje co prawda zwiększenie uczucia ciepła, ale ostatecznie kieruje wewnętrzne gorąco ku powierzchni ciała a stąd może ono ulec rozproszeniu. Kiedy gorąco znajduje się na powierzchni, ciało odzwierciedla panujący latem klimat a to powoduje, że zewnętrzne ciepło ma mniejszy wpływ na organizm. Najlepiej działają czerwone i zielone pikantne papryczki, czerwony pieprz kajeński, świeży imbir, chrzan i czarny pieprz. Należy jednak pamiętać, że nadmierne użycie smaku ostrego osłabia yang organizmu a to z kolei jest powodem nie trzymania ciepła w czasie chłodnych pór roku.
Ciężkostrawne posiłki w czasie upałów powodują ospałość. Do tak działających pokarmów należą: mięso, jaja, orzechy, nasiona i zboża. Lepiej jeść mniejsze porcje lekkiego pożywienia - w czasie lata jest to naturalna i zdrowa praktyka.
Latem jemy więcej pokarmów na surowo - zewnętrzne gorąco pomaga nam w ich trawieniu. Warto wprowadzać co jakiś czas owocowy dzień, w trakcie którego jemy tylko świeże, aktualnie rosnące owoce. Takie jednodniowe monodiety odciążają nasze żołądki i wzmacniają serce.
W tym czasie najmniej szkodzi nam nabiał, warto wiec wprowadzić do diety ziołowe twarożki, zsiadłe mleko i naturalne jogurty (uważajmy jednak z ilością nabiału, pamiętając, że jest śluzotwórczy).
Najlepszymi posiłkami na lato są warzywa połączone z olejami tłoczonymi na zimno, zbożami, kiełkami i ziołami oraz świeże owoce. Nie zapominajmy o zielnych częściach roślin: kalafiorów, brokułów, kalarepy, rzodkiewek, które są najlepszym źródłem chlorofilu i dobrze przyswajalnego wapna i magnezu.
Lato to czas radości i zabawy. Stosujmy owoce i warzywa o jaskrawych barwach, obsypujmy je ziołami i kwiatami i cieszmy się tworzeniem pięknych posiłków. Niech obfitość letnich bogactw wnika w nas i nas odżywia.