Dieta na skołatane nerwy
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Dieta na skołatane nerwy

środa, 30 września 2009

Świat oszalał i kręci się coraz szybciej. Nasze ciała nie mają konstrukcji ze stali więc nie jest nam z tym dobrze. Zbyt długo pracujemy na najwyższych obrotach, zbyt mało odpoczywamy. Życie biegnie tak szybko, że nawet jeśli odniesiemy sukces to nie mamy czasu się nim nacieszyć. Czy wiecie, że radość wymaga odpowiedniej równowagi energetycznej? Równowagi między yin i yang - aktywnością a odpoczynkiem, zdobywaniem a uległością, byciem na zewnątrz i wewnątrz siebie.

Nadmierna aktywność może "przepalić" organizm, spowodować wewnętrzne gorąco czyli obciążyć wątrobę i przeenergetyzować serce. Zbyt wiele gorąca powoduje zmniejszenie ilości płynów wewnętrznych, które mają bezpośredni wpływ na stan naszego ducha. Duch jest z natury yang, dla utrzymania stabilności potrzebuje odpowiedniego poziomu yin. Jeśli w organizmie jest za mały poziom yin, duch "ucieka" z serca powodując nieustanne błądzenie umysłu. Ten stan jest źródłem wiecznej gonitwy myśli, nieustannego napięcia, niepokoju. A stąd już krok do bezsenności, kłopotów z pamięcią, przyspieszonej akcji serca. Osoby z niedoborem yin w sercu często mają zaczerwienione policzki i język, szybki puls, gorące wnętrza dłoni i stóp.

Ochładzająca właściwość aspektu yin chroni serce przed stanem zapalnym. Chcąc wzmocnić wewnętrzne yin należy unikać przede wszystkim: kawy, alkoholu (w każdej postaci), papierosów. Nadmierne gorąco często jest wywołane nadmiarem gorąca w wątrobie, dlatego też dobrze jest ograniczyć potrawy obciążające ten organ, czyli: tłuszcze, mięso, sery i jajka.

Żeby wzmocnić yin dobrze jest wprowadzić na stałe do diety: kiełki pszenicy, ziarno pszenicy (szczególnie orkiszowej) oraz fasolkę mung, kaszę jaglaną, jęczmień, tofu. Bardzo skutecznym środkiem są algi morskie, można je wprowadzić do diety w postaci suplementu - spiruliny lub chlorelli. Można również zalewać suszone algi ciepłą wodą (łyżeczka alg na pół szklanki wody) i po kilkunastu minutach wypijać wodę i jeść algi - może to niezbyt smaczne ale skuteczne.

Doskonałym środkiem na wzmocnienie yin serca są ostrygi, można je spożywać w postaci wapnia z muszli ostryg. Dobrze działają również grzyby - każda ich postać wspomaga działanie centralnego układu nerwowego. Warto również zwrócić uwagę na produkty z dużą zawartością krzemu. Krzem poprawia metabolizm wapnia i wzmacnia nerwy oraz tkanki serca. Do produktów z dużą zawartością krzemu zaliczamy płatki owsiane, ogórki, seler naciowy, sałatę oraz napar ze słomy owsianej.

Z przypraw najskuteczniej koją nerwy bazylia i koper. Zalecane zioła to rumianek, kozłek lekarski, kocimiętka. Z produktów pochodzenia zwierzęcego polecam dobrej jakości mleko (szczególnie kozie) oraz klarowane masło.

Warto również zwrócić uwagę na produkty z dużą zawartością magnezu. Magnez wpływa uzdrawiająco na serce, umożliwia prawidłowe działanie wapnia w jego tkankach i nerwach. Powstrzymuje także wydzielanie "enzymu niepokoju" (tak, tak, jest taki enzym) produkowanego przez mózg. Magnez stanowi centralną część każdej cząsteczki chlorofilu, jego źródłem są wszystkie produkty zielone.

Aspekt yin jest delikatny i kobiecy, można go łatwo osłabić przez nadmierne współzawodnictwo i stres. Kobiety mają ten aspekt na zewnątrz, dlatego łatwiej jest go u nich osłabić. Stąd wynika między innymi większa podatność kobiet na depresję. Dla złagodzenia stanów depresyjnych dobrze jest wprowadzić do diety brązowy ryż, ogórki, jabłka, kapustę, korzeń kuzu i mikroalgi. Zazwyczaj wystarcza wprowadzenie któregoś z tych pokarmów do każdego posiłku. Ciekawym i skutecznym sposobem na stany depresyjne jest ocet jabłkowy, który działa specyficznie na zaburzenia yin. Oto sposób: łyżeczkę octu mieszamy z niewielką ilością wody i pijemy do trzech razy dziennie. Warto spróbować.

Drogą do spokoju umysłu jest prosta dieta z okresowymi, lekkimi postami. Zbyt wiele składników posiłku, zbyt wiele ostrych przypraw, rafinowany cukier, jedzenie zbyt późno w nocy - to wszystko może również powodować bezsenność i nadmierne napięcie.

Stan serca odzwierciedla świadomość wypowiadanych słów - zmysłem przemiany Ognia, związanej z sercem, jest mowa. Przez zwiększenie świadomości naszej mowy, wzmacniamy serce. Dlatego wszelkie praktyki relaksu i medytacji oparte na śpiewie, mantrach i afirmowaniu mają zbawienny wpływ na pracę serca i zmniejszanie uczucia niepokoju.

No i oczywiście - ruch fizyczny! Jakiekolwiek jego formy (joga i tai chi działają najskuteczniej) sprzyjają rozładowaniu i uwolnieniu napięć emocjonalnych i fizycznych. Ale o tym przecież wszyscy wiemy :)
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi