Kiszone warzywa
sobota, 28 listopada 2009
Kiszone warzywa to niezbędny składnik jesiennej diety. Kwas mlekowy nadaje kwaszonym przetworom przyjemny, kwaśny smak i chroni je przed zepsuciem. Kwaśne środowisko wpływa też pozytywnie na zachowanie witaminy C. W prawidłowo zakwaszonych warzywach witamina C zachowuje się w 90 procentach w stosunku do początkowej jej zawartości. Kwaszonki regulują mikroflorę przewodu pokarmowego, ułatwiają wchłanianie białka, pobudzają apetyt i przyczyniają się do wydzielania soków trawiennych.
Kiszonki są również cennym źródłem błonnika i soli mineralnych. Pod wpływem kiszenia podwaja się zawartość witamin z grupy B, szczególnie B6 i B12, odpowiedzialnych za przyswajanie żelaza, a to z kolei zapobiega anemii.
Kiszone warzywa to dobry pomysł dla tych, którzy chcą zrzucić wagę. W wyniku fermentacji w przetworach jest dużo mniej cukrów niż w świeżych warzywach, dzięki czemu kiszonki są mniej kaloryczne. Sprawiają również, że dłużej czujemy się syci, przyspieszają również spalanie kalorii. A do tego polepszają perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom.
Kiszonki zawierają też związek chemiczny zwany acetylocholiną, która wpływa na regulację ciśnienia krwi.
Warto jest również docenić sok z kiszonek. Zawarty w nim kwas mlekowy pobudza trawienie i niszczy niekorzystne drobnoustroje w jelitach.
Wiecej o właściwościach kiszonek na portalu kuchnia-kuchnia.pl