Zdrowe przepisy: GORZKA CZEKOLADA
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

GORZKA CZEKOLADA

Czekoladę wytwarza się z palonych ziaren kakao, krzewu który rośnie w Ameryce Południowej. Kakao poznaliśmy dzięki wyprawom Kolumba. Początkowo ziarna kakao mielono i zalewano wrzątkiem. Tabliczki czekolady pojawiły się dopiero ok 1910 roku.

Czekoladę wyrabia się głównie z tłuszczu kakaowego, tzw. masła kakaowego, mielonych ziaren i cukru. Biała czekolada jest pozbawiona stałych części ziaren, składa się głównie z cukru i masła kakaowego. Stałe części ziaren są podstawowym składnikiem ciemnej czekolady i to dzięki nim ma ona właściwości zdrowotne.

Gorzka czekolada zawiera dużo flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy, które regulują ciśnienie krwi, zapobiegają powstawaniu skrzeplin w naczyniach, spowalniają utlenianie cholesterolu LDL, dzięki czemu trudniej wnika do ścian tętnic. Zjedzenie ok. 40 g gorzkiej czekolady dziennie może zmniejszyć ryzyko ataku serca o 10 procent. Gorzka czekolada zmniejsza również ryzyko zachorowania na cukrzycę - wpływa korzystnie na jej główną przyczynę, czyli insulinoodporność.

Czekolada gorzka zawiera potas, witaminy A i B1, C, D i E, żelazo.
Jeśli chcemy wyciągnąć dla siebie jak najwięcej korzyści, kupujemy czekoladę zawierającą co najmniej 60 procent kakao. Czekolady warto jest kupować w sklepach, do których często dowozi się towar. Tabliczka powinna mieć nieuszkodzone opakowanie. Jeśli chcemy ją przechować, owijamy w folię aluminiową. Na czekoladzie pojawia się czasem białawy nalot, ale nie trzeba się nim przejmować, bo nie wpływa on na aromat ani konsystencję.

A oto kilka pomysłów na przyrządzenie czekoladowych smakołyków:

Cappucino

- do filiżanki sypiemy 15 g tartej gorzkiej czekolady i zalewamy gorącą kawą.
Po dodaniu spienionego mleka mamy wspaniałe capuccino.

Czekolada z rumem

Gotujemy mleko z gorzką czekoladą (ok. jednej tabliczki na ½ litra mleka), dodajemy kardamon i wanilię, nalewamy do filiżanki i dolewamy odrobinę rumu. Można ułożyć na wierzchu łyżkę bitej śmietany.

Fondue czekoladowe

w rondelku mieszamy szklankę mleka z ¼ szklanki cukru, ¼ szklanki kakao i łyżką esencji waniliowej. Ustawić na małym ogniu i ogrzewać przez 10 minut. Wlać do kociołka do fondue i obłożyć owocami, które będą zanurzane w czekoladzie.
Topienie czekolady - wkładamy czekoladę do żaroodpornej miseczki, przykrywamy talerzykiem i stawiamy na płytce grzejnej ekspresu do kawy. Włączamy i czekamy aż się całkiem roztopi.
Smak i aromat czekolady podnosi ekstrakt z wanilii. Jeśli mamy przepis z czekoladą i wanilią, podwajamy ilość wanilii. Można
jej dodać nawet łyżkę stołową.
Czekolada to wspaniały deser. Jedzony z umiarem nie tuczy i sprzyja dobremu samopoczuciu. Przy okazji można poćwiczyć silną wolę przy ustalaniu ilości zjedzonej czekolady, bo przecież pokusa jest duża!
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi