Chlebek domowy owsiano-jaglany
Mając na uwadze fakt, iż chleb chlebowi nie równy zarówno smakiem jak i wartością odżywczą, w zależności od preferencji smakowych i dietetycznych, z różnorodności kulinarnej możemy przebierać do woli w przepisach na domowy wypiek pieczywa. Choć nie jest to danie w 5 minut, czas spędzony na przygotowaniu z pewnością zostanie zrekompensowany wyśmienitym smakiem, naturalnym aromatem a przede wszystkim satysfakcją twórczą :-)
Dziś zachęcamy do wypieku chleba na bazie płatków owsianych i jaglanych, które w połączeniu z mieszanką różnych mąk stworzą unikalny efekt smakowy. Wybierając mąki warto zaopatrywać się w te z pełnego przemiału - zawierają najwięcej błonnika, witamin oraz mikro i makroelementów. Jak zabrać się do wypieku chleba krok po kroku?
1. Najpierw przygotuj mieszankę płatków:
6 łyżek płatków owsianych,6 łyżek płatków jaglanych,
pół litra wrzątku,
1 łyżeczka soli himalajskiej.
Płatki zalej wrzątkiem, posól i odstaw na około 20 min. tak, aby dobrze nasiąknęły wodą.
2. Do miski wsyp:
pół kg mąki pełnoziarnistej pszennej,2 szklanki mąki krupczatki,
1 szklankę maki pszennej.
Wymieszaj drewnianą łyżką. Połowę mieszanki mąk przesyp do naczynia, a połowę pozostaw w misce.
3. Do uprzednio zaparzonych płatków wkrusz pół małej kostki drożdży, wymieszaj i połącz razem z mąką w misce.
Dodaj:2 rozbełtane wcześniej jajka,
6 łyżek oleju rzepakowego lub innego.
4. Drugą połowę mieszanki mąk dodaj do całości, wymieszaj wszystko razem dokładnie, nakryj lnianą ściereczką i odstaw na 20 min. Konsystencja ciasta powinna być odpowiednio gęsta/zwarta, jeżeli będzie za gęste trzeba dolać wody, a jeśli za rzadkie dodać mąki i wymieszać.
5. Do ciasta dodajemy ulubione przyprawy, ziarna słonecznika, siemienia lnianego lub innych dodatków, którymi chcemy urozmaicić nasz wypiek. Ponownie mieszkamy i odstawiamy do momentu wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 30 min. Kiedy ciasto nabierze objętości mieszamy je po raz kolejny i przekładamy do wysmarowanej lekko tłuszczem foremki (najlepiej długiej), nakrywamy ściereczką i czekamy kolejne pół godziny - nikt nie mówił, że będzie lekko ;)
6. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 220°C przez 1 h.Po wyjęciu z piekarnika dobrze jest pozostawić chleb do całkowitego ostygnięcia w cieple, aby potem z łatwością móc go pokroić i delektować się każdym okruszkiem. Smacznego i dobrze wypieczonego!
paulina@joga-joga.pl
Zobacz też inne przepisy ze Zdrowej Misy
Naturalne produkty dostępne w sklepie biopunkt.pl