Fenkuł
FENKUŁ - roślina z rodziny selerowatych, kształtem bardzo przypomina seler (jest gładszy) a jego zieloną natkę można porównać do kopru - stąd nazwa koper włoski. Fenkuł był znany już w starożytności, głównie w rejonach śródziemnomorskich. W Europie rozpowszechnili go benedyktyni, którzy zaczęli go uprawiać w XVI wieku. W Polsce uprawia się go w rejonach południowych, ponieważ jest dość delikatny w uprawie.
Fenkuł jest piękny i smaczny, surowy pachnie dość intensywnie anyżem, ale podczas gotowania i pieczenia zapach się ulatnia.
Warzywo to jest cennym źródłem witamin i przeciwutleniaczy. Jedna sztuka to 93 % dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 49 % potasu, 49 % witaminy B1, 23 % kwasu foliowego i 33 % błonnika.
Fenkuł dobrze wpływa na trawienie, pobudza pracę żołądka i jelit. Zawiera silny przeciwutleniacz - kwercetynę, który hamuje objawy alergii, działa przeciwzapalnie, niszczy wolne rodniki a nawet chroni przed nowotworami.
Warzywo można jeść na surowo, dusić, smażyć, grillować i gotować. Liście fenkułu używane są jako aromatyczna przyprawa, bulwy dodaje się do sałatek, nadziewa farszami, gotuje, dusi, zapieka, a nasiona służą do przyprawiania ryb.
Olejek eteryczny z fenkułu (kopru włoskiego) działa odtruwająco, odprężająco i przeciwskurczowo. Jest pomocny przy zatruciach alkoholem i nikotyną.Wartość energetyczna - 50 kcal na 100 gram.