Pomidor
POMIDOR - pochodzi ze środkowej lub południowej Ameryki. Do Europy został przywieziony w XVI w., ale dopiero pod koniec XVIII wieku zaliczono go do roślin uprawnych. Początkowo uważano go za roślinę trującą i uprawiano tylko dla ozdoby (jeszcze w XIX wieku).
W tej chwili jest to jedno z najbardziej popularnych warzyw na świecie. Po włosku nazywa się "pomidori" co znaczy "złote jabłka". Francuzi nazwali pomidora "jabłkiem miłości", ponieważ jest afrodyzjakiem.Pomidory to bogate źródło witaminy C, A i witamin z grupy B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawierają też wiele kwasów organicznych - cytrynowego i jabłkowego oraz kwas foliowy i nikotynowy. Zawierają pektyny (błonnik), który obniża zawartość cholesterolu we krwi. Duża zawartość kwasów powoduje, że pomidory są stosowane w kosmetyce.
Pomidor zawiera również likopen. Odkrycie działania likopenu znacznie zwiększyło popularność tych warzyw. Otóż - likopen należy do naturalnych pigmentów (to on nadaje tak piękny kolor pomidorom). Jest on jednym z najlepszych antyutleniaczy, dzięki czemu chroni nas przed wieloma chorobami, szczególnie ceni się jego działanie antyrakowe. Pomaga również skórze neutralizować szkodliwe promieniowanie.
Wartość energetyczna 15 kcal na 100 gram.