Zdrowe składniki: Dziki bez czarny
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Dziki bez czarny

DZIKI BEZ CZARNY - jest to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Stosowany już w epoce kamiennej, ceniony w starożytności, plemiona słowiańskie uważały go za święte drzewo. W dzisiejszych czasach jest to pospolita roślina występująca w całej Europie i środkowo-zachodniej Azji.

Jest typową rośliną ruderalną - uwielbia rumowiska i zapomniane zakamarki.
Wartości odżywcze i lecznicze mają zarówno kwiaty czarnego bzu jak i owoce, pączki, liście, a nawet kora i nasiona.

Kwiaty dzikiego bzu zawierają liczne związki mineralne - wapń, sód, potas, żelazo, olejki eteryczne, kwasy organiczne, flawonoidy. Owoce zawierają głównie witaminy - A, B, B1, B2 i C oraz witaminę J, pektyny, garbniki, sole mineralne, olejki eteryczne, żywice i woski oraz wiele kwasów organicznych - jabłkowego, octowego, winowego. Są również bogate w enzymy i związki o charakterze hormonów płciowych.

Czarny bez posiada właściwości napotne i przeciwgorączkowe. Ma właściwości czyszczące krew i obniżające ciśnienie. Działa przeczyszczająco, moczopędnie i przeciwreumatycznie. Suszonych kwiatów używa się przy przeziębieniach, początkach zapalenia płuc, katarze, zaflegmieniu.

Czarnego bzu w kuchni używa się od niepamiętnych czasów. Sporządza się z niego soki, konfitury, marmolady, musy, kisiele, syropy i wina.
Ciekawym daniem są placuszki z kwiatów czarnego bzu smażonych w cieście naleśnikowym - taka potrawa jest nie tylko smaczna, ale leczy katary i "wypędza" zimno z organizmu.
Syrop ze świeżych kwiatów jest świetnym dodatkiem do napojów i niezwykle bogatym źródłem rutyny.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi