Zdrowe składniki: Miód
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Miód

Miód jest wytwarzany przez pszczoły z uzbieranego przez nie nektaru kwiatowego. Pszczoły przerabiają nektar za pomocą swoistych enzymów i odkładają go do plastrów, w których dojrzewa. Gatunek miodu zależy od rodzaju kwiatów, z których pszczoły zebrały nektar. Najpopularniejsze są miody lipowe, rzepakowe, gryczane. Miód spadziowy jest produkowany przez pszczoły z wydzieliny mszyc żerujących i pobierających soki z drzew liściastych i iglastych.

Głównym składnikiem miodu są cukry - fruktoza, glukoza, niewielkie ilości sacharozy, maltozy i melezytozy, która jest cukrem charakterystycznym dla miodu właśnie. Glukoza i fruktoza są bardzo dobrze przyswajalne przez ludzki organizm.
Miód zawiera również niewielkie ilości składników mineralnych - wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, potasu, fluoru, kobaltu i jodu. Żelazo z miodu jest przyswajalne w około 60 procentach i wykorzystywane do produkcji hemoglobiny.
Miód zawiera witaminy z grupy B, białka, garbniki, woski, olejki lotne, pyłki kwiatowe, enzymy i kwasy organiczne.

Lecznicze właściwości miodu znano już w starożytności. Atleci rzymscy przed walkami wypijali duże porcje miodu. Kleopatra, królowa Egiptu, zwykła kąpać się w mleku oślic zmieszanym z miodem a sława jej piękności dotrwała do czasów dzisiejszych.

Miód ma działanie wzmacniające, przeciwzapalne, uspokajające, przeciwalergiczne i przeciwbakteryjne.
Jest również szeroko stosowany w produkcji kosmetyków, ponieważ nawilża i regeneruje skórę a także wzmacnia i pielęgnuje włosy.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi