Zdrowe składniki: Kukurydza
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kukurydza

Kukurydza jej uprawa sięga pięciu tysięcy lat wstecz. Ojczyzną kukurydzy jest prawdopodobnie obszar dzisiejszego Peru. Do Europy dotarła dzięki wyprawom Kolumba. W Polsce pojawiła się dopiero pod koniec XVIII wieku.

Znane są dwie odmiany kukurydzy - jadalna i pastewna. Jadalna ma uszlachetnione ziarno i daje wyższe plony. Nie występuje już w przyrodzie w stanie dzikim. Dziś uprawia się odmiany przeznaczone na paszę, odmiany zbożowe na mąkę i kaszę oraz odmianę cukrową jako warzywo.
Ziarna kukurydzy zawierają 60-70 % skrobi, 9-14 % białka, 4-8 % tłuszczu. Są bogate w witaminy z grupy B, witaminy D, E, A i K oraz w dużą ilość witaminy C. Sole mineralne w kukurydzy to potas, fosfor, żelazo, magnez, wapń, selen i cyn. Selen w połączeniu z witaminą E powoduje, że kukurydza ma duże znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych. Olej kukurydziany ma właściwości obniżające cholesterol we krwi.
Najzdrowsza jest kukurydza świeża. Konserwowa zawiera dużo więcej cukru i soli i o 2/3 mniej skrobi. Świeże kolby kukurydzy gotuje się w niewielkiej ilości nieosolonej wody (wtedy krócej się gotują). Gorące polewa się roztopionym masłem lub oliwą, posypuje żółtym serem lub lekko soli. Bardzo smaczna jest kukurydza z grilla pieczona w folii aluminiowej.
Kukurydza zawiera barwnik zwany zeaksantyną, który należy do antyutleniaczy i wykazuje zdolność blokowania wolnych rodników, wywołujących procesy nowotworowe.
Znamiona kukurydzy (części liści) stosuje się pomocniczo w stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy nerkowej i żółciowej. Mają one również szerokie zastosowanie w przemyśle - produkuje się z nich papier, tkaniny, żywice, lakiery i materiały filmowe.
Wartość energetyczna to 110 kcal na 100 gram.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi