Kiwi
Owoc drzewiastego pnącza, uprawianego w Nowej Zelandii. Nazwa pochodzi od ptaka kiwi, którego przypomina skórka owocu pokryta włoskami.
Kiwi jest bardzo bogate w składniki odżywcze. jego miąższ w 10 %-ach stanowią węglowodany - głównie fruktoza i glukoza. Kiwi jest bogate w witaminę C - jeden owoc zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę u dorosłego człowieka. Wyjątkową zaletą tego owocu jest fakt, że nawet po długim przechowywaniu nie gubi witaminy C.Kiwi to cenne źródło witamin z grupy B, kwasu cytrynowego, kwasu foliowego i karotenoidów. Jest w nim również duża ilość potasu, który stabilizuje ciśnienie krwi i reguluje pracę serca. Dobowe zapotrzebowanie organizmu na potas wynosi 2500-3000 mg, a w 100 g kiwi jest 290 mg tego pierwiastka.
Inne składniki mineralne w kiwi to: fosfor, regulujący gospodarkę wapniowo-fosforanową, magnez.
Kiwi spożywa się najczęściej na surowo - wzbogaca smak sałatek owocowych i egzotycznych, napojów orzeźwiających, drinków, ciast i deserów.
Kiwi ma również szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym - pestki kiwi to naturalny materiał ścierający powierzchnię naskórka, wykorzystuje się je do peelingów. Kwasy zawarte w owocu mają właściwości rozjaśniające i wykorzystuje się je w kremach i maseczkach.
Wartość energetyczna - 56 kcal na 100 gram.