Zdrowe składniki: Kuskus
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kuskus

Kuskus to kasza pszeniczna przyrządzana z ziaren prosa i pszenicy. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa kaskasa, co znaczy tłuc, rozbijać. Kuskus jest najbardziej popularny w krajach Maghrebu.

Tradycyjnie kuskus był otrzymywany jako materiał odpadowy przy mieleniu pszenicy w prymitywnych, kamiennych żarnach. Współcześnie kuskus otrzymuje się przez granulację mąki pszennej z wodą i dodatkami i przesiewanie grysiku przez sita o odpowiedniej średnicy. Kuskus tradycyjny jest rodzajem modyfikowanej kaszy, współczesny kuskus zaś jest bliższy makaronowi.
Historia kuskusu sięga 3 tysięcy lat p.n.e. Już wtedy znany był w północno-zachodniej Afryce. Berberowie, zamieszkujący te tereny, wprowadzili kuskus na dwory faraonów w Egipcie. Kuskus szybko zyskał popularność w Maroku, Algierii, Tunezji i Libii. Dalej w Senegalu i na Sycylii. W XIX wieku, w wyniku podboju Algierii przez Francję sława kuskusu przedostała się do Europy.
W Afryce Północnej nadal produkuje się kuskus ręcznie. Jest to żmudna i czasochłonna praca, podobna do naszego polskiego darcia pierza. Afrykanki zbierają się na tarasach położonych na dachach domów i wspólnie obłuskują i rozdrabniają ziarna pszenicy. Następnie spryskują je słonawą wodą i obtaczają w mące pszennej. Każde z osobna! Formują w palcach drobne kuleczki uważając przy tym, żeby ziarna się nie posklejały i miały jednakową wielkość. Następnie suszą otrzymany grysik na słońcu. Nam, Europejkom, trudno jest sobie to wyobrazić.
Kuskus jest wytwarzany z twardej pszenicy durum, która zawiera więcej białka niż pszenica miękka. W Polsce pszenica durum jest używana do produkcji pieczywa, kaszy manny i makaronów. W 100 gramach kuskusu jest 13 gram białka, czyli około półtora razy więcej niż w ryżu czy kaszy perłowej. Ponadto 100 gram kuskusu zawiera 72 gram węglowodanów i tylko 2 gramy tłuszczu. Tłuszcz w niej zawarty ma wysoką wartość odżywczą, zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT.
Kuskus jest cennym źródłem niacyny, tiaminy i żelaza. Przyswajalność żelaza zwiększamy jedząc z kaszą produkty bogate w witaminę C.
Dania z kaszą kuskus są lekkostrawne i niskokaloryczne. Dzieje się tak dlatego, że jest w niej mniej błonnika niż w innych kaszach czy ciemnym pieczywie. Także niska zawartość tłuszczu gwarantuje mniejsze obciążenie dla przewodu pokarmowego.
Kuskus podawany z roślinami strączkowymi - soją, grochem, soczewicą czy fasolą, może zastąpić z powodzeniem dania mięsne. Na Sycylii i w Tunezji jada się kuskus z rybą. Można również potraktować tą kaszę jako składnik sałatek warzywnych oraz zagęszczać nią zupy.
Równie dobrze smakuje kuskus w formie deserów - z owocami i sosami owocowymi, z miodem, cynamonem i orzechami. Arabowie, którzy ze względów religijnych nie piją alkoholu, popijają kuskus z mlekiem.
Mało kto wie, że kuskus to narodowa potrawa Marokańczyków. Z jedzeniem jej jest związany dość ciekawy dla Europejczyków rytuał. Mianowicie: kaszę podaje się na jednym, dużym talerzu. Polewa się ją gulaszem a sos wlewa się do osobnego naczynia. Biesiadnicy jedzą z jednej misy posługując się trzema palcami prawej ręki. Ręki lewej się nie używa, ponieważ w tamtym rejonie uznawana jest za nieczystą (czyżby ze względu na żeńską energię lewej strony ciała?). Gospodarz wybiera prawą rękę co lepsze kąski i podaje gościom do ust. Ciekawe, co?
W świecie muzułmańskim kuskus to symbol szczęścia i bogactwa. Dzielenie się nim przypomina nasze dzielenie się opłatkiem w Wigilię - symbolizuje poczucie wspólnoty i otwartość na drugiego człowieka. Potrawy z kuskus szykuje się dla uświetnienia uroczystości rodzinnych - chrzcin, wesel, pogrzebów i ceremonii obrzezania. Na wszystkich tych uroczystościach kuskus jest najważniejszym daniem.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi