Seler naciowy
Seler naciowy to jedno z najstarszych warzyw na świecie. Już w starożytności Egipcjanie używali dziko rosnącego selera do przyrządzania posiłków. Starożytni Grecy dekorowali głowy zwycięzców igrzysk olimpijskich liśćmi i łodygami selera.Seler jest spokrewniony z pietruszką i posiada wszystkie jej walory odżywcze. Najbardziej popularny gatunek ma mocne łodygi zakończone dużą ilością zielonych liści.
Seler naciowy pochodzi z Eurazji, gdzie rośnie dziko w słonych glebach w pobliżu wybrzeży morskich. Spotyka się go również w stanie dzikim na nadmorskich terenach Europy. Od dawna uprawia się go również jako warzywo ogrodowe w klimatach umiarkowanych. Hodowany seler naciowy jest mniej aromatyczny niż ten, który występuje dziko.
Do Polski sprowadzili go włoscy ogrodnicy, którzy przyjechali razem z królową Boną w XVII wieku.
Seler naciowy zawiera witaminy A, C (dwa razy więcej niż owoce cytrusowe), PP i witaminy z grupy B. Jest niezwykle bogaty w sole mineralne: fosfor (najwięcej ze wszystkich warzyw korzeniowych), potas, wapń, magnez, żelazo, miedź, mangan i cynk. Zawiera również olejek eteryczny, dający specyficzny i pikantny smak oraz pobudzający trawienie i apetyt. Witaminy zawarte w selerze działają oczyszczająco na krew i spowalniają procesy starzenia (przyspieszają regenerację tkanek włącznie ze skórą).
Nasiona i łodygi selera naciowego zawierają związek chemiczny nazywany phthalide, który ma właściwości uspokajające. W medycynie chińskiej poleca się używanie soku z selera naciowego do redukcji wysokiego ciśnienia. Sok miesza się w równych ilościach z miodem i używa się trzy razy dziennie po około 8 łyżeczek. Sok z selera naciowego można łączyć z sokiem z marchwi i pić szklankę dziennie na skołatane nerwy. Taki sok czyści również organizm ze szkodliwych substancji oraz wzmacnia układ opornościowy.
Seler naciowy działa leczniczo w chorobach przewodu pokarmowego, wątroby, nerek i przy reumatyzmie. Poleca się go również w dietach leczących otyłość - 100 gram zawiera tylko 32 kcal. Ponadto dodawany do potraw może z powodzeniem zastąpić sól.
Nasiona selera naciowego posiadają właściwości lecznicze i są od dawna używane w medycynie ludowej. Pomagają na niestrawność i wzdęcia, działają jako środek moczopędny. Używa się ich również w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli i reumatyzmu.
Nasiona selera wspomagają pracę nerek, pomagają im pozbyć się moczanów i innych, szkodliwych produktów przemiany materii. Pomagają również przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Z zielonych liści selera naciowego można przyrządzić skuteczna miksturę na kaszel: tniemy na kawałki 3 łodygi selera i gotujemy w litrze wody przez 10 minut. Odcedzamy, łączymy 1:1 z mlekiem i pijemy szklankę ciepłego napoju rano.
Bardzo polecam również napoje i soki z dodatkiem selera naciowego, na przykład: wyciskamy sok z selera naciowego, czerwonej papryki i łączymy z sokiem z pomidorów. Podajemy z posiekaną, świeżą bazylią.