Chrzan
CHRZAN - pochodzi z południowo-wschodniej Europy i zachodniej Azji. Uprawiany od 2 tysięcy lat, w Polsce od XII wieku. Dziś jego uprawa obejmuje wszystkie kontynenty. Na terenie Polski występuje zdziczały na polach i w ogrodach.
Chrzan zawiera glikozyd gorczyczny, który wywołuje podrażnienia skóry i błon śluzowych, sole mineralne - fosfor, siarkę, potas, wapń, magnez, żelazo i sód. Witaminy C, B, E i prowitaminę A oraz flawonoidy, enzymy, cukry, białka i aminokwasy.Chrzan ma działanie bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze. Pobudza krążenie i ukrwienie naskórka. Używany jest w chorobach krążeniowych, reumatycznych i jako środek rozgrzewający.
W kuchni używany jest w stanie świeżym. Suszony i zmielony wchodzi w skład pieprzów ziołowych. Chrzan służy jako dodatek do sosów, jest dodatkiem do musztardy, majonezów i twarogów. Liście i korzenie chrzanu są dobrym środkiem konserwującym do marynat i kwaszonych ogórków.
W kosmetyce sok chrzanowy używany bywa do rozjaśniania piegów i plam na twarzy, wpływa również na lepszą regenerację naskórka.