GMO w Sejmie.9.02.2010 r
piątek, 12 lutego 2010
9.02.2010 w Sejmie odbyło się publiczne wysłuchanie i debata przeciwników i zwolenników ustawy o GMO. W myśl nowej ustawy w Polsce będzie możliwe prowadzenie upraw roślin transgenicznych w sąsiedztwie upraw ekologicznych. W Europie zakaz upraw genetycznie modyfikowanych wprowadziły: Niemcy, Francja, Austria, Grecja, Węgry i Luksemburg. Zgodnie z deklaracjami rządu Polska powinna być wolna od produktów, modyfikowanych genetycznie, ale nasze przepisy powinny zostać dostosowane do regulacji unijnych. Komisja Europejska dopuszcza zaś uprawy modyfikowanych roślin.
Zwolennik ustawy, wiceminister środowiska Janusz Zaleski mówił, że projekt ma uporządkować przepisy dotyczące upraw genetycznie modyfikowanych. Zaznaczył, że podstawową sprawą jest ustalenie warunków koegzystencji upraw GMO i tradycyjnych. Poinformował, że w połowie stycznia w resorcie rolnictwa odbyło się w tej sprawie spotkanie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu przedyskutowania, w jakiej odległości od upraw tradycyjnych mogą być uprawiane rośliny GMO. Takie przepisy znajdą się w rozporządzeniu wykonawczym do przyszłej ustawy, które wyda ministerstwo rolnictwa.Przeciwnicy (liczni naukowcy, specjaliści biologii molekularnej, ochrony środowiska, żywienia, hodowli roślin i innych dziedzin, w tym ekonomii), przekonywali, że wprowadzenie upraw roślin genetycznie modyfikowanych zniszczy rolnictwo ekologiczne w Polsce. Zdaniem aktywistów z koalicji Polska wolna od GMO, nie ma możliwości całkowitego odseparowania upraw roślin transgenicznych. Dodatkowo przekonują, że w tej chwili nie ma pewności co do ich wpływu na organizm człowieka. Podczas wysłuchania było obecnych dwoje ekspertów, którzy wykonywali na zlecenie Kancelarii Sejmu opinie dotyczące projektu ustawy: prof. dr hab. Tadeusz Żarski, kierownik Zakładu Higieny Zwierząt i Środowiska na SGGW oraz doc. dr hab. Katarzyna Lisowska, biolog molekularny, specjalistka biologii medycznej, pracownik Działu Badawczego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Przedstawili w swoich opiniach liczne naukowe dowody wskazujące na potencjalne zagrożenia dla zdrowia i dla środowiska związane z genetycznie modyfikowanymi uprawami i żywnością.
Komisje rolnictwa i środowiska powołały podkomisję, która ma pracować nad projektem ustawy. Jej przewodniczącym został były minister środowiska Jan Szyszko (PiS).
Projekt Prawa o organizmach genetycznie modyfikowanych rząd przyjął w październiku 2009 r. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w Sejmie w połowie grudnia 2009 r. Wcześniej - w listopadzie 2008 r. - rząd przyjął ramowe stanowisko dotyczące GMO; dopuszcza ono hodowlę takich roślin w warunkach laboratoryjnych, sprzeciwia się wprowadzaniu GMO do środowiska oraz uprawom roślin genetycznie modyfikowanych.
Na podstawie informacji prasowych
www.gazeta.pl, www.money.pl
Opracowała Justyna Moćko
Na zdjęciu teczki z informacjami wręczone posłom przed debatą.