Diagnostyka w ajurwedzie. Agnieszka Wielobób
poniedziałek, 12 lipca 2010
Charaka, twórca słynnego dzieła na temat ajurwedy - Charaka Sanhita - podaje kilka ważnych elementów, na które należy zwracać uwagę podczas diagnozy:
* Która dosza i właściwości są w nierównowadze?* Która dhatu (tkanka ciała) jest w nierównowadze?
* Jakie jest agni (ogień trawienny, metabolizm)?
* Jaki jest wiek pacjenta?
* Jaka jest siła, energia pacjenta?
* Czas / pora roku / otoczenie
* Jakie są nawyki pacjenta?
* Jak się żywi pacjent?
* Umysłowość pacjenta
Specjalista ajurwedy za pomocą obserwacji pacjenta oraz rozmowy, a w razie potrzeby także badania palpacyjnego (w tym często badania pulsu), ustala prakriti (konstytucję psychofizyczną) osoby badanej, jak również ocenia które z 20 właściwości są wytrącone z równowagi (np. suchość, ciężkość, zimno, mobilność etc.). Zwraca również uwagę których tkanek lub organów dotyczy zaburzenie.
Podkreśla się również, że podczas diagnozy ważne jest czy nasz metabolizm (agni) jest mocny czy słaby. Wiek i siła osoby poddającej się diagnozie są równie ważne, jak również pora roku czy otoczenie, w którym przebywa taka osoba i inne okoliczności zewnętrzne ("stresujące" wydarzenia etc.). Ponadto Charaka wspomina, że w procesie diagnozy i leczenia za pomocą ajurwedy, musimy wziąć pod uwagę nawyki, dietę oraz stan umysłu pacjenta. Ganeś Mohan podkreśla, że dokonując pewnych zmian nawyków, musimy to robić stopniowo, by nie wywołać szoku dla organizmu przyzwyczajonego już do konkretnych postaw i zachowań. Musimy ustalić priorytety w leczeniu, dzięki czemu podejmujemy się usunięcia nawyku, który powoduje największe zaburzenia w organizmie. Dopiero po wykorzenieniu tego nawyku, możemy przejść do pracy nad następnym. Ocena stanu umysłu jest bardzo istotna w procesie leczenia, ponieważ ocenia gotowość pacjenta do zastosowania określonych zaleceń (np. musimy wiedzieć, czy pacjent jest na tyle zdyscyplinowany i otwarty by wykonać zalecane przez nas ćwiczenia, czy tylko można mu zapisać jakieś leki, zioła).
- -
Agnieszka Wielobób jest nauczycielem jogi. Od pewnego czasu interesuje się ajurwedą, którą zgłębiała m.in. u Apolonii Rdzanek, Donalda VanHowtena i dr. Ganeśa Mohana (syna A.G. Mohana). Wraz z mężem prowadzi szkołę jogi w Krakowie, jak również pisze blog na temat zastosowań ajurwedy w żywieniu.
Szkoła jogi Macieja i Agnieszki Wielobób w Krakowie: http://www.joga-krakow.plBlog Agnieszki Wielobób: http://www.ajurwedawkuchni.pl/
Strona www Agnieszki (konsultacje, warsztaty): http://agnieszkawielobob.pl