Jak odżywiać się latem według Ajurwedy? Anna Jabłońska
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Jak odżywiać się latem według Ajurwedy? Anna Jabłońska

poniedziałek, 10 lipca 2023

Anna Jabłońska

Latem znacznie wzmaga się poziom doszy Pitta, aby ją zrównoważyć wskazane jest spożywanie chłodnych pokarmów i napojów o słodkim smaku. Lato to zwykle czas upałów, nie powinniśmy więc dodatkowo przegrzewać naszych organizmów. Lepiej unikać ostrych przypraw i słonych potraw, na przykład kiszonek. Niewskazana jest też cebula i czosnek, gdyż posiadają właściwości rozgrzewające. Rozgrzewające są także herbata, kawa i alkohol, dodatkowo alkohol może powodować dolegliwości gastryczne. Lepiej powstrzymać się od tych napojów i zastąpić je dużą ilością wody. Tej powinno się pić więcej niż zwykle, najlepiej 2 litry dziennie. Ajurweda nie zaleca także spożywania mięsa, grzybów, jajek i produktów mocno przetworzonych.

Wakacyjne wyjazdy często związane są z tym, że nie mamy możliwości samodzielnie gotować, niekiedy jesteśmy skazani na obiady w barach i restauracjach lub idziemy na łatwiznę i korzystamy z wyrobów gotowych - zupek i dań "w 5 minut", mrożonek, fastfoodów, czy garmażerki. To owocuje bólami brzucha, osłabieniem, złym samopoczuciem, a chyba nie chcemy żeby te dolegliwości zepsuły nam urlop? Jeżeli nie masz możliwości zjeść pełnowartościowego obiadu, lepiej zastąp go świeżymi owocami i warzywami, które można kupić praktycznie wszędzie. Same posiłki powinny być raczej niewielkie, jak najmniej skomplikowane, składające się z wyłącznie naturalnych, organicznych składników.

Należy jeść dużo warzyw, owoców i zbóż. Najlepiej spożywać te dobra natury, na które jest właśnie sezon, w końcu natura wie co jest dla nas najlepsze. Warto poczekać na truskawki z babcinego ogródka zamiast jeść te napompowane chemią ze szklarni. Lato to nie czas na cytrusy, smak kwaśny nie jest teraz wskazany, lepiej zastąpić go słodkim. A słodkich smaków nie brakuje latem: truskawki, maliny, jagody, poziomki, winogrona, morele, czereśnie, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, agrest, arbuzy, pomidory. Wszystkie owoce i warzywa powinny być świeże, latem wskazane jest spożycie produktów surowych, które mają dużo więcej witamin i składników odżywczych niż ich odpowiedniki poddane obróbce termicznej. Jeżeli jednak już uprzemy się na ciepłe potrawy, lepsze będą sezonowe warzywa gotowane na parze lub z grilla a nie te smażone na patelni. Szczególnie polecane są soki ze świeżych owoców, za wyjątkiem cytrusów a także mleko kokosowe ( w naszych szerokościach geograficznych niestety trudnodostępne). Warto wzbogacić swoją dietę także o produkty zbożowe, do obiadu dodawać ryż lub kaszę. Z przypraw najlepiej wybrać bazylię, oregano i miętę.

Wysoka temperatura sprawia że trudniej jest utrzymać odpowiednią wilgotność w organizmie, dlatego oprócz wspomnianej już wody i owoców, zalecane jest spożycie produktów oleistych, utrzymujących wilgotność w organizmie. W Ajurwedzie słodki smak to także mleko i masło ghee, jednak z nabiałem lepiej nie przesadzać.

Lato z jego rozgrzewającą energią jest świetną porą dla doszy: Kapha (ziemia) i Vata (wiatr), gdyż równoważy ich zimno, natomiast gorzej znosi ją Pitta (ogień), która już z natury jest gorąca. Najlepiej jest zaplanować letnią dietę indywidualnie, w oparciu o poszczególne typy i związany z nimi proces trawienia. Lato to czas kiedy rzadziej odczuwamy głód. Najlepiej jest spożywać kilka niedużych posiłków dziennie, przy czym największy z nich w południe, najlepiej między godz. 10:00-14:00. Powinno się unikać jedzenia dużych posiłków po zachodzie słońca. Na to muszą uważać szczególnie osoby, u których dominuje dosza Vata lub Kapha, gdyż u nich trawienie jest wolniejsze.

Osoby o dominującej doszy Kapha będę czuły się dobrze jedząc surówki z sezonowych warzyw. Powinni natomiast unikać serów, lodów, majonezu, ciężkich olejów i zimnych napojów. Najlepiej jeśli ograniczą smak nadmiernie słodki, słony i kwaśny na rzecz ostrego, gorzkiego i cierpkiego, który pomoże utrzymać ogień trawienny.

Osoby typu Vata poprawią swoje trawienie wypijając 30 minut przed każdym posiłkiem pół szklanki wody. Muszą jednak uważać na surowe potrawy, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie gotowanie na parze. Najlepsze będą dla nich smaki: słodki, słony i kwaśny. Bardzo dobrze sprawdzą się w ich diecie dojrzałe słodkie owoce. Powinni jednak unikać mocno schłodzonych napojów.

Latem więcej trudności napotkają osoby z dominującą doszą Pitta, gdyż będą musiały uważać aby nie doszło do przegrzania organizmu. Dobrą informacją jest to że nie muszą unikać surowych warzyw, bo ich ogień trawienny poradzi sobie z nimi bez problemu. Typ Pitta nie musi unikać lodów i zimnych napojów tak jak pozostałe dosze, gdyż pomogą schłodzić jej wewnętrzny ogień. Najbardziej będą służyły im smaki: słodki, gorzki i cierpki. Wychładzająco na organizm zadziała zimny sok z owoców granatu, aloesu i mleko kokosowe a na ukojenie pomogą będą herbatki z róży i malin.

Oprócz odpowiedniej diety, nie forsujcie się zbyt mocno, wybierzcie raczej lub basen. Intensywne ćwiczenia wykonujcie najlepiej wtedy, kiedy temperatura powietrza jest niższa: rano lub wieczorem. Polecane są masaże z olejkiem kokosowym i nacieranie ciała pastą z drzewa sandałowego. Pamiętajcie także o dużej ilości świeżego powietrza.

Dużo zdrowia!

 

 

 

 

 

 

 

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi