Ajurweda a joga
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Ajurweda a joga

wtorek, 23 września 2008

Bartek Niedaszkowski

Przed ponad 5000 laty w starożytnych Indiach uprawiano już medycynę i filozofię życia, oparte o zasady ajurwedy. Nazwa ajurweda wywodzi się z dwóch słów sanskryckich Ayus - życie i Veda - wiedza, nauka. Wobec tego tłumaczy się to zazwyczaj jako wiedzę o życiu, lub bardziej precyzyjnie - nauka o przebiegu życia.

CO TO JEST AJURWEDA?

"Pojawiły się choroby, budzące strach wszystkich stworzeń, tak więc, Panie podaj właściwe sposoby przywrócenia ich zdrowia. Dostrzegwszy głęboką inteligencję wielkiego mędrca, Bóg Indra w krótkich słowach przedstawił mu Ajurwedę"
(Charaka Samhita rozdział 1:18)

Przed ponad 5000 laty w starożytnych Indiach uprawiano już medycynę i filozofię życia, oparte o zasady ajurwedy. Nazwa ajurweda wywodzi się z dwóch słów sanskryckich Ayus - życie i Veda - wiedza, nauka. Wobec tego tłumaczy się to zazwyczaj jako wiedzę o życiu, lub bardziej precyzyjnie - nauka o przebiegu życia. Celem ajurwedy jest uświadomienie, w jaki sposób można wpływać na własne zdrowie, kształtować je, przedłużać i kontrolować bez zakłóceń z powodu chorób i starości. Podstawowa zasada ajurwedy mówi, że umysł wywiera najgłębszy wpływ na ciało, a uwolnienie od chorób zależy od zmiany świadomości, zrównoważenia jej i przekazania tej równowagi ciału. To stan zrównoważonej świadomości wytwarza zdrowie. Nie zaś czynniki zewnętrzne. Ajurweda uczy, że człowiek jest mikrokosmosem i zawiera w sobie cały wszechświat. A co za tym idzie jego egzystencja jest nierozerwalnie związana z całą manifestacją kosmiczną.Studiowanie jej daje każdemu człowiekowi praktyczną możliwość przyswojenia sobie wiedzy o samoleczeniu zatem ajurweda jako nauka o życiu jest systemem holistycznym i bardzo praktycznym. Nie ma tu najmniejszego znaczenia fakt, że narodziła się ona tak daleko stąd. Jej zasady są całkowicie uniwersalne i możliwe do zastosowania w europejskich realiach. Riszi - starożytni mędrcy i medycy podzielili otaczający człowieka świat na trzy elementy (tridosza): Kapha - woda i ziemia, Pitta - woda i ogień oraz Vata - powietrze i eter. Według tej filozofii organizm człowieka również zbudowany jest z tych elementów. W organizmie ludzkim zawsze przeważa jeden z tych trzech elementów. Ajurwedyjscy mędrcy opracowali więc trzy główne typy osobowości człowieka zarówno pod względem fizycznym, a więc budowy i pewnych skłonności oraz psychicznym - uwzględniającym cechy charakteru.
Teoria ajurwedyjska głosi, że cechy te są Obrazekzaprogramowane genetycznie i nie ulegają zmianom w ciągu nawet długiego życia ludzkiego. A poznanie swego typu ciała i przestrzeganie odpowiednich zaleceń jest podstawowym warunkiem odzyskania i utrzymania zdrowia. Każdemu typowi ajurweda udziela właściwych wskazówek co do diety, rodzaju ćwiczeń fizycznych, metod rozładowywania stresu, wzmacniania systemu odpornościowego, stosowania ziół itd.

AJURWEDA A JOGA

Są nierozłączne. Joga jako nauka Zjednoczenia, ajurweda jako nauka o życiu codziennym. Wzajemnie się wzmacniają i uzupełniają.
Według tradycji przed przystąpieniem do praktyki jogi należało dokładnie przestudiować ajurwedę dlatego, że dopiero gdy ciało stało się do tego zdolne, człowiek był uważany za gotowego do studiowania duchowej nauki jogi.
Podczas praktyki jogi uwalnia się energia wcześniej zablokowana w ośrodkach energetycznych ciała ludzkiego. Kiedy energia jest zablokowana, pozostaje w bezwładzie i jest przyczyną chorób. Ale zdarza się również, że w wyniku jej poruszenia pojawiają się pewne dolegliwości na poziomie fizycznym i psychicznym. Ponieważ na skutek jogicznego procesu oczyszczania umysłu, ciała i świadomości mogą wyzwalać się toksyny powodujące choroby. Stosując jednak ajurwedę można skutecznie uporać się z tymi przeszkodami. Połączenie ajurwedy i jogi prowadzi do długiego i szczęśliwego życia, w którym jest miejsce na aktywność, wypoczynek i sen.
Obie nauki twierdzą, że wszystko, co jesz, mówisz, myślisz, robisz, widzisz i czujesz wpływa na stan ogólnej równowagi. Wydaje się niemożliwe jednoczesne kontrolowanie wszystkich tych wpływów. Jednak przez stosowanie odpowiednich dla swojego typu ciała diet, ćwiczeń oraz codziennych i sezonowych praktyk, można korygować większość istniejących zaburzeń i zapobiec tym, które mogłyby pojawić się w przyszłości. Jedno z głównych założeń ajurwedy - jogi mówi, że człowiek może zmieniać swoje życie poprzez zmianę nastawienia umysłu, co obecnie znajduje potwierdzenie w badaniach psychologicznych.Ajurweda radzi jakie rodzaje jogi, a nawet pozycje jogi są najodpowiedniejsze dla poszczególnych typów ciała i jak praktykować aby pozostać w równowadze, ponieważ każdemu zaburzeniu można zapobiec, gdy zachowana jest równowaga nie tylko w ciele, lecz również w umyśle i na poziomie duchowym.
Dr Partap Chauhan jest jednym z najbardziej znanych lekarzy ajurwedy na świecie. Za swą działalność naukową i edukacyjną otrzymał wiele prestiżowych nagród w tym: nagrodę Prezydenta Indii w 1996, nagrodę Stowarzyszenia Lekarzy Indyjskich w 1999 roku (Awarded "Life Fellowship" of All India Doctors Association of ISM) oraz specjalną nagrodę przyznaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych za projekt medyczny "TeleDoc" i uroczyście wręczoną w 2003 roku w Genewie. W 2004 otrzymał tytuł i nagrodę "Best Ajurweda Physician" ("Najlepszy lekarz Ajurwedy") przyznawaną przez Stowarzyszenie Azmal Khan Society.
Dr Partap Chauhan w sposób wyjątkowy łączy w sobie posiadanie formalnego akademickiego wykształcenia z wiedzą o "czystej ajurwedzie" przekazaną mu w sposób tradycyjny. Dr Chauhan przez pięć lat studiował na Uniwersytecie Dehli w New Delhi. Studia ukończył z wyróżnieniem otrzymując Srebrny Medal oraz tytuł B.A.M.S. (Bachelor of Ayurvedic Medicine and Surgery). Przez pięć kolejnych lat Dr Chauhan był uczniem guru Vaidya Nanaka Chanda Sharmana, wybitnego lekarza Ajurwedy, światowej sławy intelektualisty ajurwedyjskiego, gdzie studiował oryginalną ajurwedę w jej najczystszej formie. W roku 1992 w Faridabad na południe od Delhi założył klinikę Jiva Ayurveda, podążając za namową Vaidya Nanaka Chanda Sharmana, rozpoczął produkcję leków ajurwedyjskich, a także znakomitych kosmetyków pielęgnacyjnych. Co roku zapraszany jest do wygłaszania wykładów na całym świecie. Odwiedził między innymi Francję, Anglię, Stany Zjednoczone, Szwecję, Niemcy, Włochy, Danię, Rosję, Czechy, Węgry, Finlandię, Szwajcarię, Hiszpanię, Boliwię, Nową Zelandię, Japonię i Litwę. Jego Instytut Jiva współpracuje z ośrodkami i placówkami medycznymi w kilkunastu krajach.
Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i publikacji oraz książki "Eternal Health-The Essence of Ayurweda", przetłumaczonej i wydanej w ponad 25 krajach.
W chwili obecnej Dr Partap Chauhan pracuje nad kolejnymi projektami między innymi: budową szpitala ajurwedyjskiego i szkoły w Faridabad, gdzie będzie można studiować oryginalną ajurwedę.
Jiva Ayurveda: www.ayurvedic.org
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi