Jak działa terapia dźwiękiem? Rozmowa z naturopatą - Jakubem Doroszem.
wtorek, 10 stycznia 2017
Terapia dźwiękiem wpływa na nasz organizm jednocześnie na wielu poziomach, zarówno pod względem fizycznym jak i psycho-emocjonalnym. Dźwięki tybetańskich mis i gongów pomagają nam się odprężyć, pozbyć się stresu i jego efektów. Otwieramy się na zmiany, stajemy się gotowi do podjęcia ważnych decyzji. Dyplomowany naturopata - Jakub Dorosz opowiada o terapii dźwiękiem według metody Petera Hessa.
Na czym polega masaż i terapia dźwiękiem metodą Petera Hessa?
Masaż i terapia dźwiękiem metodą Petera Hessa polega na oddziaływaniu na organizm wibracją o określonych częstotliwościach. Terapeuta generuje wibracje, uderzając w misy dźwiękowe, gongi, dzwonki. Te swoiste ,,generatory" dźwięku ustawiane są na ciele masowanej osoby, ewentualnie terapeuta operuje nimi w pobliżu ciała. Tak w ogólnym zarysie wygląda strona techniczna zabiegu.
Kim jest Peter Hess?
Jest fizykiem, badaczem wpływu dźwięku na organizm człowieka, założycielem instytutu, w którym kształci się zainteresowanych wykorzystaniem dźwięku mis i gongów w medycynie, rehabilitacji, psychoterapii i pedagogice. W Niemczech, Instytut Petera Hessa jest już w tych kręgach rozpoznawalną firmą. Instytut od dwudziestu lat gromadzi też dokumentację kliniczną i badawczą z tego zakresu, współpracuje z naukowcami i lekarzami, organizuje coroczne konferencje poświęcone oddziaływaniu dźwiękiem na ludzki organizm.
Czym różni się metoda Hessa od innych form terapii dźwiękiem?
Metoda P. Hessa jest wyjątkowo wszechstronna a zarazem bezpieczna i przyjemna.
Skąd wzięło się Twoje zainteresowanie terapią dźwiękiem? Jak długo uczyłeś się tej metody?
Kiedy pierwszy raz doświadczyłem na sobie kojących wibracji mis, wiedziałem, że będę pracował tą techniką. Bardzo dobre efekty daje łączenie dźwięku z każdą inną metodą terapeutyczną. Jest tak, ponieważ dźwięk mis ma działanie bardzo kompleksowe a jednocześnie łagodne. Pracuję już tą metodą 7 lat i właściwie ciągle jeszcze się uczę.
Czy w trakcie sesji musisz powtarzać ściśle określone sekwencje - w określonej kolejności czy możesz pozwolić sobie na "improwizację"?
Są pewne żelazne reguły wykonania masażu dźwiękiem jednak jeśli sytuacja tego wymaga, dopuszczalna jest pewna elastyczność.
Z czego wykonane są tybetańskie misy dźwiękowe i gongi? Jakie to ma znaczenie w terapii?
Są wykonane ze stopu brązu z kilkoma innymi metalami. Po odlaniu płyty są one wykuwane przez wiele godzin. Technologia wykonania - szczególnie mis jest skomplikowana i niezwykle oryginalna. Liczy sobie wiele wieków - zresztą jej odtworzenie w oryginalnej wersji jest również zasługą Petera. Pominięcie najdrobniejszego elementu tej procedury sprawia, że misy nie mają wymaganych właściwości. Misy Petera są aktualnie jedynymi na świecie które mają atest jakości terapeutycznej.
W jaki sposób dźwięki generowane przez misy i gongi wpływają na zdrowie i samopoczucie?
Jak większość metod naturalnych, terapia dźwiękiem jest techniką holistyczną, tzn. że wpływa na nasz organizm na wielu poziomach jednocześnie. Wpływa bezpośrednio na poziomie fizycznym - dźwięki są przecież wibracjami o określonej częstotliwości, które m.in. pobudzają krążenie płynów ustrojowych - a więc poprawiają ukrwienie tkanek, przyspieszając ich oczyszczanie, procesy gojenia ran, czy np. zrastania kości.
Innym ważnym poziomem na który dźwięki emitowane przez misy mają wpływ, to poziom psychoemocjonalny. W trakcie zabiegu dochodzi do synchronizacji pracy naszych półkul mózgowych w zakresie częstotliwości alfa a przy dłuższym słuchaniu - theta. W takim stanie odczuwamy głęboki relaks, odprężenie - a to jak wiadomo nie tylko podstawa efektywnego wypoczynku i neutralizacji skutków nagromadzonego stresu - ale także niezbędny warunek, ażeby np. przemyśleć, przewartościować co jest dla nas w życiu ważne, żeby podjąć słuszne decyzje, czy np. aby otworzyć się na coś nowego, coś w życiu zmienić.
Tych poziomów jest więcej, gdyż człowiek jest istotą wielowymiarową, ale to już zagadnienia które bardziej szczegółowo omawiam w trakcie prowadzonych kursów.
W leczeniu jakich dolegliwości metoda Hessa jest najskuteczniejsza?
Jest niezwykle skuteczna w rehabilitacji, nawet po ciężkich urazach oraz we wszystkich dolegliwościach u podłoża których leży nadmiar stresu - a jest tego naprawdę sporo.
W trakcie sesji "kąpieli w gongu" pytałeś czy u kogoś pojawiły się dziwne odczucia? Co miałeś na myśli? Z jakimi "dziwnymi odczuciami" spotkałeś się w swojej pracy. Skąd one się biorą i jak należałoby na nie reagować?
Miałem na myśli sytuację, kiedy ktoś ma pewien rejon ciała osłabiony. Taki organ lub układ ma wtedy niższą częstotliwość od typowej, optymalnej dla siebie. Ponieważ poszczególne misy podają takie właśnie wzorcowe dla poszczególnych tkanek częstotliwości, zaistniała różnica (dysonans) może zamanifestować się jako pewien dyskomfort - np. lekki ból. Jest to tylko sygnał, że osłabiony rejon próbuje wejść w rezonans z podanym wzorcem. Nie należy się tego obawiać, jest to dobry sygnał oznaczający, że dźwięk dotarł tam, gdzie jest potrzebny. Odczucie po chwili minie.
Zauważyłam, że w trakcie sesji terapeutycznej bardzo dużo osób, po zaledwie dwóch minutach, zapadło w sen. Czy te osoby we śnie słyszą te dźwięki? Czy w równym stopniu skorzystają z terapii jak osoby czuwające i wsłuchujące się w nie?
Nie jest to głęboki sen, raczej pogranicze snu i jawy. W takim stanie korzyści z terapii są największe.
Jak długo będą odczuwalne efekty pojedynczej "kąpieli w gongu"? Jak często powinno się ją powtarzać?
Wibracje pozostają i ,,pracują" w organizmie jeszcze przez kilka dni, chociaż możemy ich już nie odczuwać na poziomie świadomym. Częstość powtarzania zabiegu zależy oczywiście od tego co chcemy uzyskać, przeciętnie wystarcza jeden zabieg w tygodniu.
Czytałam gdzieś że sonoterapia upiększa. W jaki sposób dźwięki wpływają na urodę?
Dźwięk jest wibracją, poprawia bardzo krążenie płynów ustrojowych a więc także ukrwienie skóry. Stymuluje procesy oczyszczania na poziomie komórkowym - a ponieważ do tego jeszcze wspaniale relaksuje, tym samym zwiększa wyraźnie efekty standardowych zabiegów kosmetycznych
W jaki sposób możemy wykorzystać metodę pracy z dźwiękiem w codziennej relaksacji czy autoterapii? Czego będziemy potrzebować?
Dla relaksacji wystarczy poznać podstawy których uczę na warsztacie podstawowym, ażeby oddziaływać terapeutycznie powinno się ukończyć kurs. Osoby które w trakcie warsztatu zainteresują się metodą, zapraszam również na kursy które prowadzę kilkakrotnie w ciągu roku.
Jakie zagadnienia pojawią się na najbliższych warsztatach w Warszawie?
Warsztat wprowadzający ma na celu zapoznanie z metodą na poziomie podstawowym - tak więc będzie parę słów o jej historii i twórcy, będzie trochę zabaw z dźwiękiem i doświadczania go na sobie. Pokażę także krótki film nakręcony w Niemczech i Szwecji, pokazujący możliwości wykorzystania tej niezwykłej metody.
Dziękuję za rozmowę.
Ja również dziękuję i zachęcam do udziału w warsztatach.
JK
INFORMACJA O WARSZTATACH:
Miejsce: Joga Politechnika, ul. Noakowskiego 16 Warszawa (Metro Politechnika)
16 kwietnia 2011 godz.: 15.00
"Wprowadzenie do pracy z dźwiękiem, metodą Petera Hessa" - Jakub Dorosz
28 maja 2011 godz.: 15.00
Badanie TRD - diagnostyka XXI wieku. Prezentacja z elementami warsztatu Jakub Dorosz
18 czerwca 2011 godz.: 15.00
"Odkwaszanie i oczyszczanie organizmu metodą dr Collier" prowadzi Jakub Dorosz.
Jakub Dorosz jest dyplomowanym naturopatą i dietetykiem, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Masażu i Terapii Dźwiękiem metodą Petera Hessa oraz Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej. Prowadzi kursy, szkolenia i warsztaty z zakresu dietetyki prozdrowotnej, masażu dźwiękiem oraz aromaterapii. Kiedyś sam ciężko chorował, dziś pomaga innym, a wszystko dzięki temu że zaufał prawom natury i zajął się medycyną naturalną. Prowadzi terapię metodami, które postrzegają i traktują człowieka w sposób holistyczny, są nieinwazyjne, nie mają niepożądanych działań ubocznych, zaskakują swoją skutecznością a przy tym odbierane są przez pacjentów je jako delikatne i przyjemne.
Więcej informacji na stronie: http://www.terapienaturalne.com.pl/