Czy wychowywać dzieci na wegetarian?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Czy wychowywać dzieci na wegetarian?

niedziela, 4 września 2011

Niedawno w Rzeczpospolitej ukazał się wywiad z doktor Agnieszką Jarosz, ekspertem z Instytutu Żywienia. W ostatnim akapicie wywiadu czytamy: (…) Niestety, jest u nas bardzo dużo ludzi, którzy zostają wegetarianami, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo trzeba uważać na dietę, żeby sobie nie zaszkodzić. A już wychowywanie dzieci na wegetarian jest wystawianiem ich na wielkie ryzyko i najlepiej od razu zrezygnować z takich pomysłów. Dzieci powinny jeść białko zwierzęce.". Profesor Janusz Książyk, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka wysłał sprostowanie, również do portalu joga-joga.pl, za co dziękujemy. Poniżej treść:

Klinika Pediatrii
INSTYTUT "POMNIK - CENTRUM ZDROWIA DZIECKA"
AL. DZIECI POLSKICH 20
04-730 WARSZAWA
Tel: 22815 12 14; Fax: 22815 12 12; E-mail: pediatria@czd.pl

......../.............../ ………

Warszawa, niedziela, 4 września 2011

Redaktor Naczelny
"Rzeczpospolita"
Prosta Office Center
ul. Prosta 51
00-838 Warszawa

Szanowny Panie Redaktorze,

Pani Doktor Agnieszka Jarosz, ekspert z Instytutu Żywności i Żywienia, udzieliła w dniu 11-08-2011 panu Redaktorowi Adamowi Tycnerowi wywiadu pt.: "Nie wychowujmy dzieci na wegetarian".

Jestem pełen uznania dla wiedzy i doświadczenia Pani Doktor Agnieszki Jarosz. Jestem też pod urokiem Jej Osoby.

Jednak, chciałbym wyrazić swój sprzeciw przeciwko wnioskowi, jaki Pani Doktor formułuje na końcu przeprowadzonego wywiadu: "Niestety, jest u nas bardzo dużo ludzi, którzy zostają wegetarianami, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo trzeba uważać na dietę, żeby sobie nie zaszkodzić. A już wychowywanie dzieci na wegetarian jest wystawianiem ich na wielkie ryzyko i najlepiej od razu zrezygnować z takich pomysłów. Dzieci powinny jeść białko zwierzęce.".

Otóż, prawda jest taka, że badania naukowe i oświadczenia towarzystw naukowych na świecie, wskazują na korzystny wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie i zmniejszenie ryzyka chorób wieku dorosłego. Także u dzieci. Jestem pediatrą i zajmuję się problemami żywienia od wielu lat. Nasz ośrodek jest wiodący w kraju w problematyce żywienia i leczenia żywieniowego dzieci.

W oparciu o wyniki badań naukowych obcych i własnych uprzejmie proszę o zamieszczenie sprostowania do wywiadu Dr A. Jarosz.

To sprostowanie powinno zawierać stwierdzenie, że dieta wegetariańska u dzieci, pod warunkiem jej prawidłowego zaplanowania i monitorowania jest bezpieczna, nie stanowi zagrożenia zdrowotnego i może być czynnikiem ochronnym przed wystąpieniem chorób wieku dorosłego.

Przy okazji, planujemy nowelizację zasad żywienia dzieci w wieku poniemowlęcym, które uwzględnią przynajmniej niektóre zasady odnoszące się do dzieci pozostających na diecie wegetariańskiej.

Z wyrazami szacunku,
Prof. Janusz Książyk

Kierownik Kliniki Pediatrii CZD

j.ksiazyk@czd.pl
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi