Aromaterapia to ogromna wiedza - rozmowa z naturopatą Jakubem Doroszem.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Aromaterapia to ogromna wiedza - rozmowa z naturopatą Jakubem Doroszem.

niedziela, 16 października 2011

Wiktor Morgulec

Aromaterapia jest łagodną, niezwykle przyjemną metodą medycyny naturalnej. Polega na namaszczaniu ciała naturalnymi, wysokodestylowanymi olejkami eterycznymi o relaksujących i terapeutycznych właściwościach. Zabiegi i masaże aromaterapeutyczne uspokajają, uwalniają napięcie, stymulują prawidłowe ustawienie kręgosłupa, równoważą na poziomie psychoemocjonalnym, oczyszczają. 22.10.2011 r Jakub Dorosz poprowadzi warsztat na Joga Politechnika. Przed tym wydarzeniem zamieniliśmy kilka słów z Jakubem na temat tej przyjemnej metody;-)

Od jak dawno interesujesz się aromaterapią? Czy pamiętasz w jaki sposób się z nią zetknąłeś? Co Cię przekonało?

Właściwie od samego początku chciałem wprowadzić aromaterapię do mojej praktyki naturoterapeutycznej, jednak różne olejki które testowałem, po pewnym czasie okazywały się nieodpowiednie, a to zaczynało mnie dusić, albo wyczuwałem w nich jakieś syntetyczne domieszki albo najzwyczajniej nie działały. Dopiero 2 lata temu, kiedy trafiłem na terapeutyczne olejki eteryczne, wiedziałem, że to jest to, no i zakochałem się w nich na zabój.

Czym są olejki eteryczne?

Można powiedzieć, w takim olbrzymim skrócie, że jest to esencja żywotna rośliny. Tak jak krew w człowieku. Kiedy człowiek się skaleczy - wypływa krew. Jest ona potrzebna, aby zdezynfekować ranę, oczyścić ją. I to samo dzieje się jeśli skaleczysz roślinę - wypływa sok, żywica, w której jest mnóstwo różnych związków: hormonów, enzymów, najróżniejszych substancji czynnych biologicznie. Bronią one roślinę przed grzybami, bakteriami, które chcą ją rozłożyć. W soku jest wszystko co potrzebne, aby uzdrowić roślinę, obronić ją przed infekcją, drobnoustrojami, wygoić, zaleczyć. Olejek eteryczny to jest taki jakby superleczniczy, żywy, aktywny biologicznie koncentrat. W olejkach terapeutycznych nie ma absolutnie żadnych sztucznych związków.

Bardzo często firmy kosmetyczne czy farmaceutyczne posługują się słowem: Aromaterapia. Czy to wszystko jest "ściema", zabieg marketingowy?

W powszechnie dostępnych, aromatyzowanych produktach jest bardzo dużo chemii.

Ktoś mówi - ja nie lubię lawendy, bo kojarzy sobie mydełko lawendowe z drogerii, ale w momencie kiedy ja mu daję olejek lawendowy, wtedy okazuje się że to jest zupełnie coś innego.

Także olejki, których używamy do podgrzewania w kominkach zapachowych nie są olejkami terapeutycznej jakości. 100% naturalny - to jest pierwszy warunek ale nie jedyny, aby zakwalifikować olejek jako terapeutyczny.

Jak powstają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są w specjalny sposób destylowane z naturalnie uprawianego surowca roślinnego. Czas destylacji musi być bardzo precyzyjnie kontrolowany. To jest bardzo zaawansowana technologia. Starożytni robili olejki swoimi metodami, w chałupniczy sposób ale znali i przestrzegali zasad prawidłowej destylacji. W Biblii są liczne wzmianki o olejkach i ich cudownym działaniu. Jednym z najdroższych olejków było Olibanum - olejek destylowany z żywicy która palona jest w kościele jako kadzidło. W starożytności to był lek na każdą chorobę, jest wymieniony w Biblii ponad 50 razy. Był wiele razy droższy niż złoto! Do balsamowania zwłok również używano olejków, gdyż mają one niezwykle silne właściwości antypleśniowe, antygrzybiczne, antybakteryjne.

A czy Ty potrafisz robić terapeutyczne olejki?

Nie, ja kupuję atestowane olejki terapeutyczne. Z tego co mi wiadomo, na świecie są dwie firmy robiące olejki tej jakości, jednak nawet jeżeli olejek produkowany jest u nas w Polsce i nie spełnia standardów terapeutycznych ale jest w 100% naturalny to już ma również dużą moc działania.

Jakie są sposoby aplikacji olejków? Który uważasz za najbardziej skuteczny?

Każdy sposób aplikacji jest bardzo efektywny, można je nakładać tak jak piszą w Biblii - poprzez namaszczanie. Stosuje się także inhalacje, kąpiele, okłady a jeżeli używamy atestowanych olejków terapeutycznych, to możemy ja także zażywać wewnętrznie. Jest też specjalny masaż podczas którego nanosi się kilka olejków, jeden po drugim wzdłuż kręgosłupa i to wspaniale działa nie tylko na kręgosłup ale ogólnie na całe ciało. I co ciekawe, olejki rozluźniają bardzo głęboko położone partie mięśni, do których nie można dotrzeć technikami manualnymi, co skutkuje m.in. wydłużeniem kręgosłupa o 1-2 cm. Daje to bardzo dobre efekty przy zespołach bólowych kręgosłupa, rwie kulszowej bólach typu lumbago, itp.

Czy olejki mogą powstrzymać starzenie się?

Oczywiście. Wszelkie olejki, które mają silny potencjał antyoksydacyjny powstrzymują starzenie. Bo co to jest starzenie? Starzenie organizmu to jest duża intensywność procesów wolnorodnikowych, czyli taka korozja naszych tkanek. I wszystko co będzie wymiatało wolne rodniki, a więc także dieta, witaminy, niektóre minerały- będzie opóźniało starzenie. Wiele olejków ma właściwości antyoksydacyjne a najsilniej w tym zakresie działa olejek goździkowy.

Czy mogą także odwrócić skutki przepracowania, urazy kręgosłupa?

Olejki penetrują ciało i rozluźniają mięśnie, a wtedy kręgosłup puszcza. Bo tak naprawdę większość z nas cały czas funkcjonuje w napięciu - a więc na ściśniętym kręgosłupie.

Z jakimi dolegliwościami zdrowotnymi zwracają się do Ciebie pacjenci?

To jest przekrój problemów : infekcje dróg oddechowych, zatok, zaburzenia krążenia, trawienia, stany zapalne, bóle mięśni i kości, nerwobóle, grzybice, pasożyty, borelioza, nowotwory i wiele innych.

Najgorzej kiedy pacjenci traktują wizytę u mnie jako ostatnią deskę ratunku, wtedy wymaga to długiej terapii i nie wszystko można już naprawić.

Mogę przypuszczać, że taka długotrwała terapia dużo kosztuje?

Aby uzyskać funt (pół kilo) najtańszego olejku - ze skórki cytryny, trzeba zużyć około 4 tysięcy cytryn. Najdroższym olejkiem jest olejek różany, żeby mieć funt tego olejku potrzebna jest tona płatków róż. Cena olejku odzwierciedla zarówno wkład materiału jak i pracy którą trzeba wykonać aby uzyskać i przetworzyć surowiec Na szczęście olejku używamy w bardzo małych ilościach - wystarczą 2 - 3 krople, nie trzeba więcej.

Jak działa olejek ze skórki cytryny?

Ma bardzo silne własności antybakteryjne. Kiedyś na warsztatach mama 2,5 letniej dziewczynki przyszła się poradzić, skarżąc się że jej córka jest od kilku tygodni bezskutecznie leczona na salmonellozę. Stosowano kurację antybiotykową, która nie przyniosła żadnego efektu. Powiedziałem: proszę jej dodawać do picia dwa razy dziennie po trzy kropelki tego olejku a także rozpylać go w nawilżaczu powietrza. Ważne tylko żeby nie podgrzewać. Po tygodniu dostałem wiadomość, że był robiony antybiogram i nie ma nic. Dziewczynka jest zdrowa. Gronkowca złocistego, ten sam olejek zabija w ciągu dwóch godzin, co do jednej bakterii!

Czy jednorazowa terapia również może poprawić stan zdrowia pacjenta?

Oczywiście, każdy zabieg coś wnosi. Jednak warto uświadomić sobie że jeśli na jakieś zaburzenia pracowaliśmy latami, to ciężko jest to odwrócić jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wtedy terapia musi trwać dłużej.

Olejki działają silnie i stosunkowo szybko na poziomie psycho-emocjonalnym - molekuły olejku dostają się drogą węchu do centralnej części mózgu, do układu limbicznego. W końcu lat 80-tych XX w. dowiedziono że pewne struktury tej części mózgu odpowiadają za przechowywanie i uwalnianie naszych emocji, traumy - z tego poziomu można je odblokować. Każdy miał okazję tego doznać, że czasem poczujemy jakiś zapach i jak żywe w oczach stają nam wspomnienia, obrazy z dzieciństwa, miłe przeżycia lub przykre.

Czy Ty sam leczysz się aromaterapią?

Ja używam olejków każdego dnia. Wtedy kiedy jestem zmęczony, kiedy mam tzw. ,,dołek", kiedy czuję, że zaczyna mnie boleć gardło, czy np. kiedy jadę autem w trasie i czuję, że robię się senny. Używam olejków jako kosmetyków i jako dodatków do jedzenia lub picia. Mam je zawsze przy sobie i codziennie dziękuję za to, że trafiły do mnie. Dają mi wiele radości i satysfakcji.

Coś czuję, że zaraz posypią się pytania, skąd wziąć taki olejek… Czy na Twoich warsztatach będzie można kupić olejki? Jak wyglądają takie warsztaty?

To jest taka prezentacja z elementami warsztatu. Prezentuję olejki, opowiadam o tym jak działają na żywy organizm, umożliwiam spróbowanie ich smaku i aromatu, uczę technik aplikacji. Będzie też można nabyć niektóre olejki. Osoby zainteresowane szerszym zakresem informacji, zapraszam na kurs masażu olejkami, który prowadzę 2 - 3 razy do roku u siebie, w Nowym Kawkowie.

Jak oceniasz stosunek ludzi do niekonwencjonalnych terapii jak aromaterapia? Czy zwiększa się zainteresowanie tym tematem?

Ludzie często mają pojęcie że aromaterapia to jest taka zabawa zapachami, ale jeżeli ktoś się tym głębiej zainteresuje, poczyta - okazuje się, że to jest cała medycyna, tak jak ziołolecznictwo. To jest olbrzymia wiedza i jeżeli używamy terapeutyków dobrej jakości i w odpowiedni sposób to można faktycznie zdziałać wiele dobrego.

Więcej informacji na stronie: http://www.terapienaturalne.com.pl/

22.10 2011 od godz. 15 w szkole Joga Politechnika odbędzie się warsztat ,,Aromaterapia - możliwości oddziaływania terapeutycznymi olejkami eterycznymi na sferę fizyczną i psychoemocjonalną człowieka", który poprowadzi Jakub Dorosz

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi