Tarnina - jesienna witamina.
czwartek, 2 października 2014
Kwiaty, liście, owoce i korzenie tarniny od niepamiętnych czasów stanowiły ceniony surowiec leczniczy. Kwiaty i liście zbieramy wiosną, korę i korzenie od początku jesieni, owoce zaś, zwane tarkami, jesienią (październik, listopad) - do pierwszych przymrozków. Gdy chcemy zrobić z nich przetwory, trzeba je przemrozić w lodówce, by straciły goryczkę (jeżeli nie były przemarznięte). Suszy się je natomiast najpierw w niższej temperaturze, a potem w wyższej - ok. 60 °C.
Właściwości
Od wieków, tarnina ceniona była jako surowiec leczniczy w wielu przypadłościach.Medycyna ludowa proponowała włączanie jej do diety cukrzyków, ponieważ owoce nie zawierają szkodliwej dla nich sacharozy. Działa przeciwzapalnie i leczniczo przy nieżytach żołądka i jelit, przewlekłych biegunkach oraz w stanach zapalnych narządów rodnych.
Dzięki sporej dawce witaminy C wzmacnia odporność, zwalcza szkorbut oraz inne choroby powstałe na skutek awitaminozy. Sok z owoców tarniny ma właściwości przeczyszczające, odwar zaś - zapierające.
Owoce tarniny wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych. Zawierają kwasy organiczne, garbniki, pektyny, sole mineralne, beta karoten, aminokwasy i flawonoglikozydy oraz substancje hamujące krwawienie. Aby zrobić przetwory z owoców, trzeba je najpierw przemrozić w lodówce, jest to niezbędne, aby straciły goryczkę.
Pory zbioru
Kwiaty i liście krzewu zbiera się wiosną, korzenie i korę na początku jesieni, owoce zaś do pierwszych przymrozków w październiku i listopadzie (w zależności od jesiennej aury).
Polecane preparaty ziołowe:
Serdecznie zapraszamy :)