Jeżyna - naturalny sposób na wzmocnienie organizmu m.in w profilaktyce i leczeniu nowotworów.
środa, 22 października 2014
Jeżyna to prawdziwa witaminowa bomba, której właściwości są wykorzystywane m.in. w leczeniu i profilaktyce nowotworów, problemach z krążeniem, odpornością i nadwagą. Dzięki zawartości antyoksydantów i błonnika jest naturalnym i smacznym bogactwem dla zdrowia. Z mocy tej pięknej choć kującej rośliny, możemy czerpać od sierpnia nawet do późnej jesieni. Soki i przetwory z jeżyn doskonale wzmocnią organizm w okresie jesienno-zimowym, są także pysznym dodatkiem do ciast, naleśników i deserów oraz jedną z ulubionych przekąsek niedźwiedzi :-)
Jeżynowe krzewy bez trudu znajdziemy w lasach, przydrożnych zaroślach, polanach, polach i miedzach. Na kolczaste pędy o średniej wysokości 1,5 m możemy się natknąć, a czasem i potknąć w parkowych zakątkach miejskiej zieleni. Drobne liście i białe podczas sezonu kwiat,y uroczo komponują się wówczas w przestrzeni ogrodów i działek. Owoce przypominające kształtem malinę, mienią się barwami przechodząc od młodziutkiej zieleni, przez mniej lub bardziej intensywną czerwień po dojrzały fiolet wpadający w czerń o smaku słodko-kwaskowatym. oprócz owoców są także liście, kwiaty i młode pędy.
Właściwości i zastosowanie
Dojrzałe owoce zawierają kwasy organiczne - jabłkowy i winny, cukry, wspomagające trawienie , sole mineralne, witaminy: B1, B2, B6, B12, C i PP i prowitaminy A. Owoce zjadane na surowo, a także soki i przetwory sporządzane ze świeżych jeżyn, bez podnoszenia temperatury w czasie ich przeróbki, mają wysoką wartość leczniczą i odżywczą. Jeżynowy sok z dodatkiem miodu lub cukru orzeźwia i dodaje energii szczególnie osobom z problemami zdrowotnymi i na rekonwalescencji. Jest nieoceniony przy przeziębieniach i grypie - działa napotnie i wykrztuśnie, wspomaga leczenie infekcji. W medycynie ludowej napar z liści stosuje się także przeciwbiegunkowo.
Ponieważ dieta w w tych niepozornych owocach pomaga zapobiegać chorobom oczu, w tym groźnego zwyrodnienia plamki żółtej oraz stanom zapalnym siatkówki.
Witamina K, wapń i magnez zawarte w owocach tego krzewu, pomagają utrzymać zdrowe i mocne kości dbając o utrzymanie odpowiedniej gęstości tkanki kostnej co minimalizuje ryzyko złamań. Dzięki fitoestrogenom - naturalnie występującym estrogenom roślinnym, jeżyny pomagają także w objawach i menopauzie, szczególnie przy dokuczliwych uderzeniach gorąca. Ponad to, jeżyny regulują poziom cukru we krwi i skutecznie hamują działanie enzymów odpowiedzialnych za przyswajanie węglowodanów co czyni je bezkonkurencyjnym elementem diety antycukrzycowej. Sok z jeżyn można przygotować samodzielnie z 1 kg świeżych owoców i odrobiny kwasku cytrynowego. Wystarczy oczyszczone jeżyny podgrzewać na małym ogniu do poszczenia soku, następnie dodać odrobinę kwasku cytrynowego, wymieszać i przecedzić przez sitko wlewając do słoików, które po zakręceniu należy odwrócić do góry dnem i pozostawić do wystygnięcia. Po otwarciu należy przechowywać w lodówce i spożyć w przeciągu 3 dni.
Jeżyny na odchudzanie i piękną skórę
Niska kaloryczność i bogactwo pektyn czyni z owoców jeżyny doskonałą bazę zdrowej diety wspomagającej odchudzanie organizmu i oczyszczenie z toksyn. Ze wszystkich owoców leśnych to one właśnie zawierają najwięcej - witaminy młodości, która opóźnia proces starzenia się skóry, chroni ją przed nadmiernym nasłonecznieniem, przyspiesza syntezę kolagenu i wzmacnia kruche naczynka krwionośne. Aby doświadczyć drogocennych właściwości ochronno-pielęgnacyjnych wystarczy rozgnieść jeżyny z dodatkiem miodu, wymieszać i nałożyć maseczkę na skórę i pozostawić na 20 minut. Po tym czasie spłukać letnią wodą. Oprócz efektu świeżości i nawilżenia, Twoja skóra będzie oczyszczona i naturalnie odżywiona.