Roślinna insulina prosto z krzaczka? - Jagoda, drogocenny owoc dla zdrowia.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Roślinna insulina prosto z krzaczka? - Jagoda, drogocenny owoc dla zdrowia.

poniedziałek, 27 października 2014

Paulina Szpargała

Borówka czarna jest rośliną pospolicie występującą na terenie naszego kraju. Choć czas zbioru jej leczniczych owoców przypada w lipcu, na połoninach możemy zajadać się nimi nawet do późnej jesieni, jeśli oczywiście nie uprzedzą nas w tym mieszkańcy lasu, dla których czarne korale stanowią podstawowy element diety. Warto wiedzieć o tym naturalnym źródle przeciwutleniaczy, kojącym zmęczone oczy, wspierającym w infekcjach, a na cukrzyków działającym w podobny sposób jak insulina.

Vaccinium myrtillus to gatunek wieloletni i rozpowszechniony w Europie, Azji i Ameryce Północnej w rejonach klimatu arktycznego i umiarkowanego. W Polsce najczęściej możemy spotkać ją w lasach buczynowych, iglastych, na torfowiskach i innych terenach podmokłych. Bez trudu znajdziemy ją zarówno na nizinach jak i przy górskich szlakach (gdzie zbiór jagód, ze względu na ochronę przyrody, jest stanowczo zakazany).

Właściwości i zastosowanie

Dawno, dawno temu, gdy na świecie nie było jeszcze antybiotyków, czarnymi jagodami leczono rozmaite przypadłości, w tym choroby zakaźne, m.in tyfus i polio. Medycyna ludowa po dziś dzień obezwładnia ich mocą ostre biegunki i choroby pasożytnicze. Zastosowanie znajdują również liście, które podobnie jak suszone owoce łagodzą przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Sok z jagód jest cenionym antidotum na zatrucia i skutecznie pomaga pozbyć się z organizmu toksyn. Lista zastosowań tych smacznych i prozdrowotnych korali jest doprawdy imponująca :)

Borówka czarna jest rośliną wspomagająca profilaktykę i terapię wielu chorób. Naukowcy i dietetycy podkreślają liczne, dobroczynne właściwości zarówno jej owoców jak i liści. Czarne jagody posiadają intensywne działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe, doskonale sprawdzą się więc w okresach słabszej odporności organizmu, którym sprzyja jesienno-zimowa aura. Liście z kolei zawierają antocyjany, arbutynę, olejki eteryczne i substancje ściągające o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Wyciąg z nich skutecznie hamuje łojotok i nadmierną potliwość. Z uwagi na obecność substancji ściągających, używane są często w leczeniu trądziku, grzybicy i innych problemach skórnych. Użyteczne i pożyteczne są także w stanach zapalnych układu moczowego, zapaleniu gruczołu krokowego, cukrzycy i retynopatii cukrzycowej.

Najwięcej witamin mają oczywiście świeże owoce, zerwane prosto z krzaczka - dostarczają masę mikro i makroelementów, mają również najsilniejsze działanie rozluźniające przy zaparciach. Suszone owoce działają z kolei przeciwbiegunkowo, przeciwgorączkowo i antyseptycznie. Naparem z tego surowca możemy skutecznie pozbyć się bólu i wyciszyć niepokój. Jest każe popularnym środkiem na kaszel i infekcje układu oddechowego w postaci soku i syropu. Wyciąg z jagód neutralizuje szkodliwe produkty przemiany materii, uszczelnia też bony śluzowe żołądka. Owoców tych nie powinno zabraknąć w jadłospisie osób borykających się z nowotworem.

Co dokładnie mają mają w sobie czarne jagody?:

kwas foliowy,
fitoestrogeny,
antocyjany i garbniki,
witaminę C i A,
witaminę B1 i B2,
witaminę PP,
fosfor, potas i wapń,
żelazo, cynk i mangan,
kwasy owocowe: jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy,
karotenoidy,
pektyny i in.

Nie tylko na anemię

Jagody zawierają substancje, które biorą udział w produkcji czerwonych krwinek i m.in. uelastyczniają naczynia krwionośne skutecznie przeciwdziałając anemii. Nic więc dziwnego, że często są składnikiem leków suplementów diety zalecanych przy niedokrwistości. Obniżają także poziom tzw. złego cholesterolu i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie oczu. Przyspieszając i tym samym wspomagając regenerację rodopsyny (barwnika znajdującego się w siatkówce oka, odpowiedzialnego m.in. za widzenie po zmroku) jagody opóźniają proces utraty wzroku, zapobiegają powiększaniu się krótkowzroczności i poprawiają widzenie w ciemności. Jagody są także często stosowane w leczeniu hemoroidów, żylaków i słabych naczyń krwionośnych. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy, opóźniają proces starzenia się i pozwalają dłużej cieszyć się dobrą formą i urodą. Kosmetyki z ekstraktem tej rośliny skutecznie ściągają i wygładzają skórę. Polecane są szczególnie przy cerze tłustej, trądzikowej i naczynkowej.

Naturalna insulina?

Od XIX wieku przypisuje się borówce właściwości obniżania poziomu cukru we krwi oraz zmniejszania wydalania cukru wraz z moczem. Dlaczego? Podczas badań, z liści krzewiny udało się wyizolować myrtylinę i neomyrtylinę - pochodne kwasu galusowego, którym przypisuje się działanie przeciwcukrzycowe - hipoglikemiczne. Późniejsze analizy wykazały również dużą zawartość chromu cechującą się dobrą przyswajalnością w profilaktyce i leczeniu cukrzycy.

Zbieranie jagód jest zajęciem czasochłonny, nie powinny dziwić nas zatem wysokie ceny tego przysmaku. Choć w procesie gotowania, pieczenia i in. kulinarnych wyczynów raczyć będziemy przede wszystkim nasze podniebienie (ponieważ najwięcej właściwości pro zdrowotnych mają świeże, nieprzetworzone owoce), warto w sezonie korzystać z tego naturalnego bogactwa a najlepiej samemu wybrać się po nie do lasu!

Owocnych zbiorów! :)

paulina@joga-joga.pl



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi