Trzy sposoby na piękne stopy w domowym SPA
poniedziałek, 17 listopada 2014
Zdrowa i zadbana skóra stóp daje poczucie komfortu nie tylko na macie. Choć w dobrej jakości kosmetykach możemy przebierać dziś do woli, warto sięgać także po domowe sposoby. Naturalne peelingi, ziołowe kąpiele, odżywcze maseczki na bazie owoców i olejów to proste i tanie zabiegi, które możemy przygotować sobie w domowym zaciszu.
Na ratunek popękanym piętom
Ponieważ skóra na piętach jest grubsza niż w innych partiach ciała, jeśli regularnie jej nie nawilżamy traci swoją elastyczność i twardnieje, czego konsekwencją są m.in., bolesne pęknięcia. Na szczęście warstwy skóry nieustanie złuszczają się i odnawiają, dzięki czemu nawet najtwardsza pięta pod wpływem regularnej pielęgnacji wymięka :)
1. Rewitalizująca kąpiel ziołowa
Aby przyspieszyć proces odnowy naskórka, raz w tygodniu odpręż swoje stopy rewitalizującą kąpielą ziołową. Do miski z gorącą wodą dolej zaparzony wcześniej i lekko ostudzony wywar z ziół (lista propozycji poniżej), dolej kapkę oleju lnianego, który doskonale nawilży i uelastyczni skórę.
Zioła szczególnie sprzyjające skórze stóp to:
- babka lancetowata (stosowana często na ratunek przy problemach z odciskami i otarciami);
- kozieradka (działa przeciwzapalnie, pobudza regenerację komórek, pomocna w stanach zapalnych skóry np. czyrakach, ropniach, egzemach);
- macierzanka (popularny składnik kremów i balsamów poprawiających kondycję skóry, działa ściągająco, przeciwzapalnie i regenerująco);
- nagietek (przyspiesza gojenie się ran, działa bakteriobójczo);
- rumianek (łagodzi podrażnienia i delikatnie oczyszcza);
- liść brzozy (zawiera flawonoidy, garbniki, kwas askorbinowy);
- ziele krwawnika (łagodzi stany zapalne skóry, sprzyja głębokiej relaksacji);
- żywokost (intensywnie regeneruje skórę).
Aby skóra mogła wejść w reakcję z aktywnymi składnikami ziół niezbędne jest min. 15 min. W tym czasie stopy odprężą się, a naskórek otworzy się na kolejny etap pielęgnacji - oczyszczający peeling.
2. Peeling kawowo - cynamonowy
Zmielone ziarna kawy, zaparzone w tradycyjny sposób w połączeniu z rozgrzewającym i pięknie pachnącym cynamonem doskonale sprawdzą się w naturalnym oczyszczaniu skóry. Jeśli peeling przygotowujemy wyłącznie na stopy, wystarczą nam fusy z jednej łyżki kawy sypanej i pół łyżeczki cynamonu. Po aplikacji naszej mieszanki na stopy, pocieramy naskórek przez min. 10 min. Po czyszczeniu możemy przystąpić do intensywnego odżywienia.
3. Miodowo - bananowe serum do stóp
O leczniczych właściwościach miodu wiemy już wiele, jedną z nich jest efekt ukojenia podrażnionej i wysuszonej skóry, na którą miód działa jak przysłowiowy opatrunek (a w dodatku bakteriobójczy i przeciwzapalny). W połączeniu z odżywczymi i powlekającymi cechami bananów możemy stworzyć intensywnie pielęgnujący balsam do regeneracji skóry stóp.
Potrzebujemy do tego:- dwóch, średniej wielkości bananów, łyżki miodu i szczypty imbiru.
Jeśli nie mamy możliwości zmiksowania bananów możemy pokroić je w małe kawałki i rozdrobnić widelcem. Po dodaniu miodu i imbiru dokładnie mieszamy i nakładamy na stopy (zabieg najwygodniej wykonać w misce). Aby skóra mogła się odżywić i zregenerować pozostaw serum na min. 15 min. Jeśli nie zużyliśmy wszystkiego możemy przechować specyfik w lodówce (najlepiej w słoiku lub innym szklanym naczyniu) przez max. 3 dni.
W samodzielnym przygotowywaniu kosmetyków mamy możliwość indywidualnego dobrania składników odpowiednich do naszych potrzeb. Jeśli mamy skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień, zwracajmy szczególną uwagę na właściwości każdego z elementów naszych domowych specyfików, aby kompozycja każdego z nich współgrała z naszą doshą. :)
paulina@joga-joga.pl