Ziołowy detoks organizmu
niedziela, 23 listopada 2014
Jesień to pora szczególnie sprzyjająca oczyszczaniu organizmu. Istnieje wiele metod na pozbycie się nagromadzonych toksyn. Podstawą każdej z nich jest odpowiednia dieta, przywracająca równowagę. Ponieważ detoks jest procesem angażującym wszystkie układy i narządy ciała, warto wesprzeć go naturalnie kompleksowym działaniem ziół.
Jesień to ajurwedyjska pora vaty (wiatru), charakteryzująca się lekkością, suchością i zimnem, przez co wzmagają się one również w tym czasie w naszym organizmie.
Pozytywne właściwości - takie jak energia, entuzjazm, kreatywność utrzymują się do momentu, w którym pozostajemy w równowadze. Kiedy , przyspieszone bicie serca i chaos myśli. Najczęściej, problemy te dotykają osoby z dominującym typem vaty, ale ponieważ w każdym z nas jest on obecny, warto wiedzieć co robić, kiedy się nasila.
Aby złagodzić vatę i utrzymać równowagę w okresie jesienno-zimowym, ajurweda zaleca sezonowe oczyszczanie. Do utrzymania prawidłowego nawilżania ciała, niezbędne jest też wewnętrzne i zewnętrzne . Jesienią dochodzi najczęściej do manifestowania się nagromadzonych w czasie całego roku złogów i toksyn - vaty (wiatru) i pitty (żółci), które rozprzestrzeniają się po ciele i dają o sobie znać w postaci różnych chorób, dolegliwości i schorzeń.
Stosowanie diety oczyszczającej organizm z nagromadzonych zanieczyszczeń, powinno być przemyślane i konsekwentne zastosowane. Warto wesprzeć ten proces leczniczym działaniem ziół, delikatnie pobudzających.
Istnieje wiele ziół pomagających w pozbyciu się toksyn z organizmu. Do samodzielnie przygotowywanych mieszanek ziołowych, warto włączać te, które szczególnie usprawniają procesy trawienne, regulują wypróżnienie, działają napotnie i moczopędnie.
W terapii oczyszczającej najczęściej stosuje się następujące zioła:
- ,
- skrzyp polny,
- ziele krwawnika,
- koper włoski,
- kwiat stokrotki,
- kwiat jasnoty białej,
- kora brzozy,
- koszyczek rumianku,
- zwyczajny,
- łopian większy,
- cykoria podróżnik,
- koniczyna,
- fiołek trójbarwny,
- korzeń mniszka lekarskiego,
- czarnuszka,
- liść maliny i poziomki,
- korzeń arcydzięgla,
- ,
- kwiat nagietka,
- korzeń łopianu,
- kłącza tataraku,
- kwiat kocanki,
- ostropest plamisty,
Zioła można stosować pojedynczo oraz w mieszankach. Ważne, aby przed przygotowaniem naparu, zapoznać się ze dokładnymi właściwościami każdego z ziół. Najkorzystniej jest popijać trzy razy dziennie szklankę naparu przed posiłkiem. parzymy pod przykryciem min. 20 min.
Głębokiego oczyszczania!
paulina@joga-joga.pl