Kosmetyki z domowej fabryki: cud - miód na oczyszczenie i nawilżenie twarzy
wtorek, 27 czerwca 2017
Wiele wiadomo o leczniczych i pielęgnacyjnych właściwościach miodu. Dla podtrzymania piękna i młodości skóry, Kleopatra regularnie kąpała się w miodzie i mleku. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, skonkretyzował się także w kosmetykach, pod których bogactwem różnorodności uginają się sklepowe półki.
Bakteriobójcze działanie miodu doskonale sprawdza się w oczyszczaniu skóry i przywracaniu jej naturalnego kolorytu. Zanim jednak zdecydujemy się wykorzystać ten potencjał, warto sprawdzić na niewielkim obszarze ciała, czy nie wywołuje u nas odczynu alergicznego. Miód miodowi niestety, albo na szczęście, nie równy. Jeśli nie jesteśmy pewni pochodzenia i jakości lepiej nie eksperymentować z miodową maseczką na twarzy, aby niepotrzebnie nie podrażniać skóry, której zamiast słodkiego odprężenia, możemy zafundować stan zapalny. Jeśli masz skórę wrażliwą i ze skłonnością do pękania naczynek - zrezygnuj z miodowej pielęgnacji.
Jeśli mamy jednak miód z pewnego źródła i przetestowaliśmy go w reakcji ze skórą, możemy spokojnie przystąpić do pielęgnacji twarzy lub innych obszarów ciała, które chcemy poddać zabiegowi.
Miód ma w sobie bogactwo składników odżywczych i nawilżających. Obfituje w witaminę C, A, witaminy z grupy B, związki mineralne, cukry proste oraz olejki eteryczne. Posiada odczyn pH bliski naszej skórze, dzięki czemu nie narusza naturalnej flory bakteryjnej.
Pielęgnacja miodem to przede wszystkim:
- oczyszczenie i poprawa krążenia krwi,
- nawilżenie, odżywienie i wygładzenie,
- odprężenie i regeneracja,
- rozjaśnienie przebarwionej skóry.
Z łatwością przygotujesz ją z łyżki miodu i połowy łyżeczki oliwy z oliwek. Nałóż mieszankę na umytą skórę i spłucz po kwadransie ciepłą wodą. Jeśli chcesz spotęgować działanie oczyszczające, wciśnij nieco soku z cytryny (omijaj wówczas uważnie okolice oczu). Jeżeli nie masz oporów przed włączeniem do pielęgnacji produktów odzwierzęcych, możesz połączyć miód z twarożkiem, mlekiem lub żółtkiem - dla zmiękczenia naskórka.
Miodem możemy także uraczyć spierzchnięte usta i czerwone od mrozu dłonie, dla których w połączeniu z oliwą lub innym olejem roślinnym, będzie to naturalny kompres pobudzający krążenie i odżywiający odmrożoną skórę.
Słodkiej pielęgnacji!