Zamiast cukru - stewia - naturalnie słodka i zdrowa roślina!
wtorek, 30 grudnia 2014
Stewia nie zawiera kalorii, a jest blisko 40 razy słodsze od zwykłego cukru buraczanego! Jest dostępna w proszku, tabletkach i płynie, a sadzonkę rośliny możemy z powodzeniem wyhodować samodzielnie w domu. Jedna łyżeczka sproszkowanej stewii jest równa słodkością standardowej szklance cukru!
Co się tyczy samej rośliny, swym rodzajem obejmuje 240 gatunków. Odmianą, którą wykorzystuje się jako alternatywę dla cukru jest pochodząca z Brazylii i Paragwaju stevia rebaudiana. Jej właściwości słodzące oraz prozdrowotne odkryli Indianie ze szczepu Guarani, a pierwsze wzmianki pisemne pojawiły się dopiero pod koniec XIX wieku za sprawą szwajcarskiego botanika prowadzącego badania w Ameryce Południowej.
Na początku lat 70. XX w. uprawą stewii zajęli się Japończycy, a obecnie jest powszechna w wielu krajach Azji - Malezji, Tajlandii, Chinach, Korei oraz na Tajwanie, w Izraelu i Ameryce Południowej - szczególnie w Brazylii, Paragwaju i Argentynie. W Europie przez wiele lat stewia była zakazana ze względu na domniemane właściwości przyczyniające się do powstawania nowotworów. Sami Indianie uważani, że podawania w dużych dawkach jest środkiem poronnym.
W Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej, stewia (jako środek spożywczy) została dopuszczona do obrotu w 2011 r. wcześniej można było ją spotkać jedynie jako zioło w sklepach ze zdrową żywnością.
Właściwości stewii
Liście stewii są blisko 40 razy słodsze od cukru, a sproszkowane około 300 razy. Do przygotowania ciast i innych słodkości wystarczy więc zaledwie odrobina wyciągu.
- Nie zawiera kalorii - naturalnie sprzyja zrzuceniu zbędnych kilogramów.
- Hamuje łaknienie i apetyt na słodycze.
- Nie niszczy zębów.
- Jest odpowiednia dla cukrzyków - jej wartość w indeksie glikemicznym (IG) wynosi 0 (im niższy wskaźnik tym lepiej). Dla porównania cukier posiada IG równe 80, a frytki 95. Można uznać ją bez wątpienia za produkt zbawienny przy problemach cukrzycowych - chorzy nie muszą rezygnować ze słodkości opartych na stewii.
- Reguluje ciśnienie krwi. W Ameryce Południowej lekarze przepisują leki ze stewią pacjentom z nadciśnieniem.
- Liście stewii są bogate w witaminę C, beta-karoten, magnez, żelazo, wapń oraz wiele innych mikroelementów.
Ta niezwykła, słodsza od cukru roślina, stwarza okazję do zmian naszych nawyków żywieniowych, w których cukier nie rzadko wiedzie prym, regularnie czyniąc spustoszenia w organizmie. Niewątpliwym plusem jest również wydajność tego naturalnego słodzika, która w perspektywie czasu jest ekonomiczna i mniej obciążająca dla portfela.
Źródło wykorzystanych w tekście informacji: Poczta Zdrowia