Kosmetyki z domowej fabryki: ziołowe płukanki do włosów
wtorek, 13 stycznia 2015
Choć o wygląd naszych włosów najskuteczniej zadbamy od wewnątrz - poprzez zdrową i pełnowartościową dietę, to jeśli chcemy wzmocnić strukturę włosa, dodać olśniewającego blasku, w naturalny sposób przyciemnić lub rozjaśnić kolor - warto regularnie płukać włosy po umyciu w ziołowych płukankach, których skład możemy skomponować idealnie do naszych potrzeb i oczekiwań. :-)
Recepturę każdego kosmetyku przygotowywanego w domowym zaciszu, powinniśmy opierać na wiedzy o sobie - o naszej psychofizycznej formie odzwierciedlającej się m.in. w kondycji skóry, włosów i paznokci. Obserwując świadomie siebie, również na poziomie najbardziej powierzchniowym - strefie wyglądu zewnętrznego, bardzo trafnie możemy sami dobrać składniki naturalnych kosmetyków, które pomogą wzmocnić nas od zewnątrz.
W przypadku komponowania płukanek do włosów, wystarczy jedynie ocenić jaki rodzaj włosów mamy. Czy dotyczy nas problem łupieżu, przetłuszcza się włosów, wypadania lub łysienia? Może od jakiegoś czasu nasza czupryna jest szczególnie wysuszona, zniszczona i pozbawiona blasku? Oto kilka niezastąpionych ziół, z których pomocą możemy bezpiecznie i skutecznie pielęgnować włosy.Najlepsze zioła do pielęgnacji włosów:
- jasnych: , dziewanna, bławatek, stokrotka;
- ciemnych: liście i owocnie orzecha włoskiego, , kora dębu, pokrzywa;
- suchych: siemię lniane, pietruszka, liście brzozy, nagietek, mak, aloes, pomarańcza ;
- osłabionych, ze skłonnością do wypadania: pokrzywa, , kłącze tataraku, skrzyp polny, pietruszka, bylica boże drzewko;
- do przetłuszczających się i ze skłonnością do łupieżu: pokrzywa, rozmaryn, łopian, , krwawnik, cykoria podróżnik, mydlnica lekarska, wrzos.
Jak przygotować płukankę?
Jeśli już wybraliśmy zioła odpowiednie do naszego rodzaju włosów oraz efektu jaki zamierzamy osiągnąć, do garnka z wodą dodajemy zioła (w naturalnej postaci lub w torebkach) i gotujemy przez około 10 min. Po tym czasie odcedzamy i czekamy aż wywar ostygnie.
Wywarem płuczemy włosy po umyciu i dokładnym wypłukaniu ich najpierw zwykłą wodą. Istotne, aby temperatura naszej płukanki była letnia, a włosy mogły po zabiegu naturalnie wyschnąć.
Dwie wyjątkowe receptury
do zewnętrznego stosowania oraz mieszanka do wewnętrznego spożywania, pomogą skutecznie uporać się z problemem wypadania włosów i łysienia plackowatego. Przepisy pochodzą z publikacji "Na początku było drzewo", praca zbiorowa , wyd. Baobab.
1. Płukanka pomocna przy wypadaniu włosów, łupieżu i przetłuszczaniu
Wersja dla włosów jasnych:
2 części kłącza tataraku,po jednej części: korzenia łopianu, kwiatów rumianku.
Wersja dla włosów ciemnych:
2 części kłącza tataraku,korzenia łopianu,
liście lub owocnie orzecha włoskiego.
Sposób przygotowania:
3 łyżki mieszanki gotować w 1 litrze wody przez 5 min., po ostudzeniu płukać włosy każdorazowo po ich umyciu.Źródło: "Na początku było drzewo", s. 383.
2. Mieszanka przy plackowatym
Składniki mieszanki:
liście brzozy, ziele kopytnika z korzeniami, ziele skrzypu, ziele przywrotnika, , owoce jarzębiny.
Po sproszkowaniu stosować 1/4 łyżeczki mieszanki przed jedzeniem.Źródło: "Na początku było drzewo", s. 86.
Znając podstawowe właściwości ziół, możemy bezpiecznie i skutecznie dobrać te najbardziej adekwatne do naszych potrzeb. Jeśli korzystamy z ich mocy jedynie zewnętrznie - pod postacią kosmetyków, wystarczą nam informacje ogóle. Jeśli jednak chcemy zadziałać od wewnątrz i sporządzać własne mikstury, warto sięgnąć głębiej i zrobić najpierw bardziej szczegółowe rozeznanie w oddziaływaniu ziół na organizm człowieka. :-)
Paulina Szpargałapaulina@joga-joga.pl
<<< sprawdź szeroki wybór pomocy do jogi >>>