Dziurawiec zwyczajny - nadzwyczajny :-)
środa, 21 stycznia 2015
Ta popularna roślina, często i gęsto porastająca łąki, polany i zarośla, jest jednym z najbardziej wszechstronnych ziół, które bez wątpienia warto mieć w domowej apteczne. Nie tylko ukoi rany, rozkurczy żołądek i poprawi nastrój, wesprze także układ trawienny, załagodzi bóle mięśni i skutecznie pomoże przy oparzeniach.
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest rośliną wieloletnią, dorastającą nawet do 90 cm wysokości, o sztywnej, rozgałęziającej się ku górze łodydze. Jego nazwa jest związana z maleńkimi dziurkami na drobnych liściach, które pełnią rolę zbiorniczków zawierających olejek lotny. Roślina kwitnie w okresie letnim od lipca do września i wtedy właśnie przypada czas zbiorów liści, kwiatów i pędów dziurawca - najcenniejszych surowców leczniczych, które spożywa się na surowo lub po wysuszeniu w przewiewnym i zacienionym miejscu.
Dziurawca z łatwością znajdziemy na skraju lasu, łące, w przydrożnych zaroślach. Możemy go także wyhodować sami, wysiewając bezpośrednio do gruntu i zachowując między roślinami odstęp około 30-40 cm. Hypericum perforatum jest rośliną zimoodporną i niewymagającą specjalnych warunków uprawy.
Dziurawiec słynie przede wszystkim z właściwości wspierających układ nerwowy. Łagodzi niepokój, pomaga uporać się z bezsennością i napięciami nerwowymi, poprawia samopoczucie i dodaje energii oraz:
- łagodzi stany depresyjne i lękowe,
- wspiera układ hormonalny w wahaniach pojawiających się podczas okresu menopauzy,
- leczy nerwobóle i pomaga m.in. przy pooperacyjnych i powypadkowych uszkodzeniach nerwów,
- w homeopatii często używany jest przy problemach z nerwami kręgowymi, np. przy ostrych bólach pleców,
- jest doskonałą pierwszą pomocą przy zranieniach, ugryzieniach, oparzeniach, odparzeniach i zgnieceniach,
- stosowany pomocniczo przy astmie i bólach zębów,
- rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego,
- działa moczopędnie, pomocniczo w schorzeniach woreczka żółciowego, kamicy i stanach zapalnych dróg żółciowych,
- pomocny przy zgadze, biegunce, wzdęciach, nieżytach żołądka i jelit, problemach z wątrobą,
- usprawnia przemianę materii, przywraca apetyt.
Dziurawiec możemy stosować wewnętrznie popijając napar oraz zewnętrznie zaparzając olej doskonały m.in. na zapalenia stawów, bóle mięśni i rwę kulszową. Aby przygotować leczniczy olej potrzebujemy około 50 g kwiatów dziurawca zwyczajnego, nazbieranych w słoneczny dzień i 2 szklanki oliwy z oliwek. Kwiaty umieszczamy w słoiku, zalewamy oliwą, zamykamy w ciemnym miejscu i mieszamy codziennie przez okres dwóch miesięcy, po tym czasie odcedzamy przez gazę i dodajemy olejku lawendowego, aby zakonserwować specyfik na dłużej.
Zachowaj ostrożność
Dziurawiec zwyczajny nie powinien być spożywany w czasie ciąży i karmienia piersią. Ponieważ bardzo uwrażliwia skórę na światło - podczas stosowania należy unikać opalania i dłuższego wystawiania się na promienie słoneczne. Szczególnie uważać powinny osoby o jasnej karnacji.
Paulina Szpargała