Drzewa dla ludzi: Kasztanowiec
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Drzewa dla ludzi: Kasztanowiec

środa, 27 maja 2015

Paulina Szpargała

Przeciwdziała obrzękom, usprawnia przepływ krwi, łagodzi zaburzenia trawienne, niweluje obfite krwawienia miesiączkowe. Pomocny przy dolegliwościach układu moczowego, miażdżycy, żylakach, hemoroidach, cellulicie i w wielu innych przypadłościach. Właśnie kwitnie i aż prosi się o zbiór pięknego, leczniczego kwiecia - KASZTANOWIEC - cenne źródło flawonoidów.

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Potocznie zwany kasztanem, pochodzi z górskich lasów południowych Bałkanów. Pierwszy (zapisany w źródłach) opis drzewa, sporządził w XVI w., osobisty lekarz arcyksięcia Austrii Ferdynanda II - Petro Andrea Mattioli, na podstawie gałązki, którą otrzymał w Stambule. Do popularyzacji rośliny w Europie przyczynił się francuski botanik i lekarz - Charles de L'Ecluse, który jako pierwszy posadził kasztanowca w legendarnych ogrodach Maksymiliana. W Polsce, pierwsze drzewo tego gatunku pojawiło się za czasów panowania Stefana Batorego, w łobzowskim ogrodzie pod Krakowem.

Urok kwitnącego kasztanowca sięga jednak daleko poza parki i ogrody. Choć lecznicze właściwości drzewa demaskowano stopniowo, a przez wiele lat, z jego walorów korzystały przede wszystkim hodowle trzody chlewnej, dziś, półki sklepowe przepełnione są zarówno medykamentami jak i kosmetykami sporządzanymi na substancjach aktywnych pozyskanych z kory, liści, owoców i kwiatów kasztanowca.

Wiosenną porą raczy nas miododajnymi kwiatami, a jesienią kasztanami - jednymi z największych nasion wytwarzanych przez drzewa. Jedne i drugie kumulują w sobie mnóstwo substancji aktywnych, podobnie jak charakterystyczne, rozłożyste liście kasztanowca oraz jego unikalna kora.

Co takiego w sobie ma?:

garbniki,
witaminę K,
saponiny triterpenowe,
flawonoidy,
fenolokwasy,
kumaryny,
cukry, skrobię, karotenoidy, sterole i związki mineralne.

Znaczenie lecznice ma odmiana biało kwitnąca drzewa. Kwiatostany zbiera się bez szypułek, w fazie pełnego kwitnienia - w maju i suszy w przewiewnym i zacienionym miejscu, lub w suszarni w temp. 60 stopni C. Wiosną, możemy również pozyskiwać korę drzewa - z młodych gałęzi i suszyć ją naturalnie w przewiewie. Niedojrzałe owoce kasztanowca (najbardziej wartościowe odżywczo), zbiera się pod koniec lipca i świeże przerabia na popularne intrakty. Zebrane jesienią, dojrzałe nasiona (kasztany), suszy się z kolei etapami - najpierw w cienkiej warstwie, a następnie po rozdrobnieniu w temp. 60 stopni C.

Surowce zielarskie pozyskane z kasztanowca:

  • zawierają związki czynne uszczelniające ściany naczyń włosowatych, przeciwdziałając ich kruchości i przewracając ich normalną przepuszczalność,
  • usprawniają przepływ krwi w naczyniach żylnych,
  • przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów wewnątrznaczyniowych,
  • dzięki escynie przyspieszają wchłanianie płynu surowicznego w miejsca obrzęków,
  • działają rozkurczowo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie na przewód pokarmowy,
  • stosowane zewnętrznie na skórę - działają antybakteryjnie, łagodnie ściągająco i przeciwzapalnie,

Wyciągi z kwiatów, nasion i liści kasztanowca, stosuje się często w przypadku obrzęków wywołanych mechanicznie oraz obrzękach mózgu, płuc i głośni. Właściwości tego potężnego drzewa, doskonale sprawdzają się przy stanach zapalnych: wątroby, prostaty, tkanki podskórnej i skóry, zakrzepowym zapaleniu żył, ścięgien, w przypadku krwiaków, odmrożeń, oparzeń, a także w nieżycie żołądka i jelit.

Jak wieść gminna niesie, dojrzałe kasztany mogą neutralizować szkodliwe promieniowanie cieków wodnych, pomagać w problemach ze snem i zmniejszać dolegliwości reumatyczne - w tym celu pomocne mogą być woreczki z kasztanami umieszczane pod łóżkiem i wymieniane co roku na świeże.

Źródło inspiracji: "Na początku było drzewo", praca zbiorowa , wyd. Baobab

Paulina Szpargała
paulina@joga-joga.pl <<< sprawdź szeroki wybór pomocy do jogi >>>
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi