Koniczyna czerwona - zdrowie prosto z łąki
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Koniczyna czerwona - zdrowie prosto z łąki

środa, 3 czerwca 2015

Paulina Szpargała

Łagodzi objawy menopauzy, oczyszcza krew, leczy choroby skórne. Kwiaty koniczyny,często służą jako środek wykrztuśny, szczególnie pomocny w stanach zapalnych oskrzeli i astmie. Choć ta popularna bylina kwitnie długo - od maja do września, najwięcej flawonoidów znajduje się w świeżo rozkwitniętych "główkach" - już teraz zatem, z czerwcowego spaceru warto zgarnąć ze sobą piękną i zdrową koniczynę łąkową.

Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense L.)

Pochodzi z rejonów Europy, Północnej Afryki i centralnej Azji. Popularnością na szerszą skalę, zaczęła się cieszyć w XVIII wieku. Choć znana jest przede wszystkim jako jedna z podstawowych roślin motylkowych, uprawianych na paszę dla zwierząt, medycyna ludowa od lat wykorzystuje jej cenne właściwości.

Ziela i kwiatostanów używano jako środka moczopędnego i wykrztuśnego. Do celów leczniczych, zaleca się zbierać w okresie kwitnienia i suszyć w temperaturze do 50 stopni (w ciemnym miejscu).

Właściwości

Ziele koniczyny, dawniej stosowane było najczęściej jako środek hamujący nadmierne krwawienia miesiączkowe oraz wzmacniający i uszczelniający naczynia krwionośne. Obecnie na wartości zaczęły przybierać właściwości moczopędne, przeciwobrzękowe, odtruwające i uspokajające rośliny, której liczne izoflawony (o właściwościach estrogennych) pomagają złagodzić objawy menopauzy oraz uporać się z trądzikiem androgennym.

"Koniczyna czerwona zawiera: fenolowe glikozydy, flawonoidy, salicylany, kumaryny, kwasy mineralne. (…) Izoflawony koniczyny mają podobną strukturę do estrogenów, dzięki czemu mogą przyłączać się do receptorów estrogenowych ER. Właściwości estrogenne (estrogenopodobne) koniczyny są wykorzystywane w medycynie w przypadkach niedoboru estrogenów endogennych, w tym również w okresie przekwitania." - Hipokrates 2012

Nie bez przyczyny, zwykło się mawiać, że koniczyna jest typowym ziołem dla kobiet - świetnie reguluje menstruację i niweluje objawy napięcia przedmiesiączkowego. Ziele koniczyny czerwonej jest bogate w białka, witaminy, sole mineralne i aminokwasy w formie łatwo przyswajalnej przez człowieka.

Koniczyna czerwona posiada działanie wykrztuśne - syrop przygotowany z ususzonych kwiatów rośliny, może byś stosowany przy suchym, męczącym kaszlu. Zgniecione świeże kwiaty, można przykładać w miejsca ukąszeń owadów, aby zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć gojenie ran. Na opuchnięcia limfatyczne, zaleca się z kolei maść przygotowaną na bazie świeżych kwiatów koniczyny. Odpowiednio przygotowany napar z "główek" rośliny, pomocny będzie przy zapaleniu spojówek. "Kwiecisty" kompres przyniesie ulgę w bólach stawów i skazie moczanowej, a nalewki pomogą uporać się z łuszczycą i egzemą.

Środki ostrożności

Nie należy spożywać sfermentowanej rośliny.

<< Sprawdź wybór akcesoriów do jogi >>

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi