Ostropest plamisty - opiekun wątroby
środa, 8 lipca 2015
Ostropest plamisty (ksywka oset) od 2 tysięcy lat wykorzystywany jest jako roślina lecznicza, gównie w schorzeniach wątroby. Ten bliski krewniak słonecznika z rodziny astrowatych, cieszy się ostatnimi czasy szczególną popularnością. Przybył do nas z rejonu Morza Śródziemnego, a jego nazwa gatunkowa 'marianum' pochodzi wg legend od Matki Boskiej, której krople mleka podczas karmienia Dzieciątka spadły na liście ostropestu, utrwalone w białych plamy na roślinie.
Ostropest plamisty (Silybum marianum)
Ta niezwykła, choć tak pospolita w naszym kraju roślina, dzięki sylimarynie chroni wątrobę m.in. przed szkodliwym działaniem alkoholu, pomaga w WZW (wirusowym zapaleniu wątroby) typu A, B i C, łagodzi stany zapalne na tle cukrzycowym, bóle głowy na tle migrenowym, niweluje endometriozę, objawy choroby morskiej i lokomocyjnej. Oset zapobiega także kamicy żółciowej, wspiera pracę żołądka, zwalcza stres oksydacyjny - przywracając równowagę organizmu, zapobiegając jednocześnie namnażaniu się wolnych rodników.
Właściwości
W jaki sposób oset zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby? Nie dopuszcza toksyn do jej powierzchni i stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych - co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i równocześnie pobudza jej zdolności regeneracyjne. A odpowiedzialna za te cuda jest sylimaryna - grupa flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwana z łupin nasiennych ostropestu. Sylimaryna wykazuje działanie przeciwzapalne, detoksykujące, żółciotwórcze i żółciopędne, antyoksydacyjne, rozkurczowe, obniżające stężenie cholesterolu we krwi. Hamuje również wytrącanie się blaszek miażdżycowych, chroniąc wątrobę przed szkodliwym działaniem m.in. mykotoksyn muchomora sromotnikowego. Co równie ważne - zapobiega marskości wątroby, wytrącaniu się złogów i kamieni żółciowych oraz hamuje podziały komórek nowotworowych - zmniejszając ryzyko pojawienia się raka wątroby.
- Działanie detoksykujące rośliny wykorzystywane jest przede wszystkim przy zatruciu alkoholowym i innych toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych np. pestycydami czy dwusiarczkiem węgla. Ostropest chroni miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym działaniem trucizn i przyśpiesza wydalanie ich z organizmu.
- Roślina obniża również stężenie bilirubiny we krwi - ciemnopomarańczowego barwnika, którego nadmiar powoduje zażółcenie skóry i gałek ocznych, normalizuje także parametry biochemiczne krwi - AST (aminotransferazy asparginianowej), ALT (aminotransferazy alaninowej) i GGTP (gamma-glutamylotranspeptydazy) - pozwalające na ocenę kondycji wątroby, serca i mięśni.
- Łagodzi skutki uboczne farmakoterapii i chemioterapii. Chroni wątrobę przed silnie działającymi cytostatykami (stosowanymi w terapii przeciwnowotworowej), antybiotykami i leki przeciwwirusowymi stosowanymi w leczeniu AIDS.
Ostropest plamisty hamuje działanie leukotrienów - lipidów układu immunologicznego, które są powiązane z pojawianiem się stanów zapalnych, zapobiegając w ten sposób m.in. przewlekłemu zapaleniu wątroby, również na tle cukrzycowym, obniża stężenie cholesterolu we krwi, jest doskonałym środkiem profilaktycznym przed: zwyrodnieniem tłuszczowym wątroby, ostremu zanikowi wątroby, zapaleniu dróg żółciowych i woreczka żółciowego. Pomocniczo w niedokwaśność soku żołądkowego, braku łaknienia, zgadze oraz wzdęciach.
Z cennych właściwości rośliny, mogą także skorzystać kobiety cierpiące na endometriozę - skutecznie pomoże wyregulować cykl menstruacyjny i ukrócić czas przedłużających się miesiączek. Ostropest można stosować także w celu powstrzymania krwawień z nosa, niektórych krwawień macicznych, jelita grubego i żylaków odbytu.
Jak stosować?
Mielony ostropest plamisty z powodzeniem można dodawać do potraw (w tym do chlebów i innych wypieków) sałatek i herbaty (zaleca się maksymalnie 2 łyżeczki dziennie) jeść samodzielnie lub popijać napar z 2 łyżeczek. Datuje się, że pierwsze działanie ostropestu można zauważyć po około 2 tygodniach, a skuteczność kuracji odczuć po minimum miesiącu. Olej pozyskiwany z nasion rośliny stosuje się do pielęgnacji skóry - spowalnia proces starzenia i łagodzi stany zapalne skóry.Paulina Szpargała
paulina@joga-joga.pl