Morszczyn pęcherzykowaty - na tarczycę
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Morszczyn pęcherzykowaty - na tarczycę

środa, 22 lipca 2015

Paulina Szpargała

Jest glonem morskim występującym w wodach Bałtyku, Morza Północnego oraz północnej części Atlantyku. Surowcem leczniczym są odsolone i wysuszone plechy, zawierające w sobie minimum 0,1% jodu, co czyni roślinę pomocną m.in. przy niedoczynności tarczycy, otyłości, obrzękach i miażdżycy.


Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus)

Ten cenny dar morza o oliwkowej barwie i regularnym rozgałęzieniu, dorasta przeważnie do 1 m długości, najczęściej na głębokości 15 m. Ponieważ sztormowe fale wyrzucają roślinę na brzeg, możemy korzystać z leczniczych właściwości jego plechy.

W fitoterapii, morszczyn od lat jest znanym i cenionym sposobem naturalnego wsparcia niewydolność pracy gruczołu tarczycy. Sporządza się z niego napary, nalewki i rosoły (z wywaru ze świeżej lub suszonej rośliny).

Morszczyn można zaliczyć do surowców jodowych - zawierających w składzie znaczne ilości związków jodu. Oddziałują one na przemianę materii poprzez układ hormonalny, a także na czynności układu oddechowego. Surowce jodowe morszczynu, mają zdolność obniżania poziomu cholesterolu, co czyni je tak istotnymi w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Pobudzają również przemianę materii i przyspieszają regenerację tkanek. Stosowane były także w terapii gruźlicy (w tym gruźlicy kości), chorób skóry, otyłości, nadciśnieniu, przy nadmiernej krzepliwości krwi, a ich skuteczność potwierdzają współczesne badania.

Plecha morszczynu pachnie i smakuje morzem ;-). Do jego składników czynnych zalicza się:

"związki jodu 0,04-3,5%, zależnie od pochodzenia (najwyższa zawartość jodu w surowcu z Atlantyku), kwas alginowy - do 19%, fukoidyna - do 7%, laminaryna ok. 2%, mannitol - do 10%. Morszczyn zawiera także brom i arsen, sporo wapnia. Wapń występuje w postaci soli wapniowej kwasu alginowego, węglanu, fosforanu i chlorku. Aktywne są również związki barwnikowe: chlorofil, wiolaksantyna, fukoksantyna i zeaksantyna. Chromatofory morszczynu zawierają chlorofil a i c oraz beta-karoten. Białko jest łatwo przyswajalne, podobnie jak witaminy z grupy B i C oraz sole mineralne." - Dr Henryk Różański

Morszczyn pęcherzykowaty:

Kuracja rośliną jest wskazana przy niedoborze jodu, manifestującym się np. poprzez niedoczynność tarczycy i wole endemiczne. Jest szczególnie pomocna przy: otyłości (przyspiesza utlenianie tłuszczów i cukrowców oraz usuwa wodę z organizmu, pozostałą po tkance tłuszczowej), zaparciach, stanach zapalnych układu oddechowego, obrzękach, nadciśnieniu, miażdżycy, skąpomoczu, chorobie wrzodowej, przy wypadaniu włosów, terapiach odnawiających i wzmacniających.

Napar morszczynowy można przygotować z 2 łyżek plechy - wystarczy zalać je dwiema szklankami wrzątku, odstawić pod przykryciem na 20 min., przecedzić i popijać 4 razy dziennie po 100 ml.

Paulina Szpargała



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi