Cukinia - dlaczego jeść warto
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Cukinia - dlaczego jeść warto

środa, 5 sierpnia 2015

Redakcja

Ta smakowita odmiana dyni zwyczajnej, która najprawdopodobniej przywędrowała do nas z Włoch, jest bogata w witaminy: A, C, B1, B2, K, PP, beta-karoten, potas i wapń. W jej nasionach znajdziemy kukurbitacyny o działaniu przeciwrobacznym, a także glikozydy i fitosterole. Polecana szczególnie ze względu na właściwości zasadotwórcze. Sprzyja odkwaszeniu organizmu, usprawnia przemianę materii, pomaga przy problemach z nadkwaśnością. Cukinia, dzięki dużej zawartości składników odżywczych i lekkostrawności, może być podawana już od 6 miesiąca życia.

Cukinia w zależności od odmiany, najczęściej mieni się połyskującą, ciemnozieloną lub żółtą skórką. Ten drugi, słoneczny wariant, zaistniał popularnie w wielu rejonach świata jako kabaczek - starszy brat cukinii. W rzeczywistości kabaczek i cukinia są tym samym warzywem z rodziny dyniowatych, różni je tylko stadium wzrostu, w którym są zbierane - młode okazy to cukinie, a bardziej dojrzałe - kabaczki.

Leczo, zapiekanki, sałatki, potrawki czy chipsy z cukinii to najpopularniejsze przekąski, w których walory smakowe warzywa sprawdzają się doskonale. Co się zaś tyczy właściwości prozdrowotnych, wielką zaletą cukinii jest to, że praktycznie nie odkładają się w niej metale ciężkie! Jej regularne spożywanie zaleca się przy problemach z nadkwaśnością oraz w procesie odkwaszania organizmu. Cukinia pomaga w szybszym trawieniu i jest łagodna dla układu pokarmowego - jest polecana przez dietetyków już od 6 miesiąca życia.

Bogata zawartość substancji odżywczych, czyni z niej także bombę witaminową, w której skład wchodzą m.in. beta-karoten, magnez, potas, wapń, żelazo, witaminy: A, C, B1, B2, K i PP. Ponieważ cukinia w 90% składa się z wody - jest warzywem niskokalorycznym (15 kcal/ 100 g), sprzyja więc utracie zbędnych kilogramów i poprawie przemiany materii.

Możemy delektować się nie tylko smakiem owoców cukinii, ale i jej kwiatów, które poleca się zbierać kiedy są otwarte i męskie - ponieważ tylko te można zrywać bez szkody dla owocowania rośliny. Jak rozpoznać płeć cukinii?;-) Kwiaty żeńskich osobników/ osobniczek, mają charakterystyczne zalążki owocu na dnie, a męskie posiadają u nasady szypułkę.

Po zebraniu i delikatnym oczyszczeniu kwiecia, można podsmażyć je w cieście lub zjeść na surowo. Samo warzywo najlepiej zbierać, gdy osiągnie długość około 10 cm.

Paulina Szpargała



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi