Sadziec konopiasty - przy dolegliwościach kobiecych i reumatycznych
środa, 12 sierpnia 2015
Rozkwita latem, najczęściej na terenach wilgotnych. Przez lipiec i sierpień możemy zbierać cenne kwiecie rośliny oraz całe ziele, którego nuty zapachowe tymolu, cymenu i azulenu intensywnie rozbrzmiewają w woni olejku eterycznego, w tym przypadku szczególnie polecającego się do sporządzania wód kwiatowych. Powszechnie porastający rejony naszego kraju sadziec, cieszy się popularnością w ziołolecznictwie szwajcarskim, w którym jest stosowany m.in. jako środek immunostymulujący, żółciopędny, pomocny w leczeniu grypy, wrzodów, chorób śledziony, wątroby, pęcherzyka żółciowego, reumatyzmie, zapaleniu jajników i jajowodów.
Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum)
Jest naszym gatunkiem rodzimym, rośnie dziko w niemal całej Europie, Maroku i Algierii a także w dużej części Azji. Kwitnie w lipcu i sierpniu, osiąga wysokość od 50 do 170 cm. Najczęściej można go spotkać w dużych skupiskach, na terenach wilgotnych oraz w rowach. Liście rośliny przypominają kształtem konopie - stąd też wywodzi się jej nazwa. Ogrodników szczególnie cieszy, łatwa w uprawie, odmiana ozdobna - mieniąca się zachwycającym, barwnym kwieciem.
Surowcem zielarskim jest kwitnące ziele (Herba eupatorii), dawniej do celów leczniczych pozyskiwano również korzeń. Ponieważ może kumulować w sobie aż 0,5% olejku eterycznego jest rośliną niezwykle aromatyczną, używaną do przygotowywania zapachowych wód kwiatowych. Znajdziemy w niej glikozydy, flawonoidy, garbniki, żywice, sterole, goryczkę i saponiny.
Zastosowanie
W Szwajcarii, właściwości rośliny są wykorzystywane w leczeniu chorób wątroby, śledziony, pęcherzyka żółciowego oraz wrzodów. Jest także popularnym środkiem wspierającym układ immunologiczny, pomagającym w rozkurczeniu dróg żółciowych i uregulowaniu wypróżnień. Działa żółciopędnie i żółciotwórczo. Polecany także przy przeziębieniu, grypie, stanach zapalnych gardła i oskrzeli, przy gorączce, męczącym katarze, chorobach nerek i pęcherza moczowego. Przy stosowaniu warto pamiętać, że przedawkowanie wywołuje biegunkę i wymioty!
Najczęściej ze świeżego lub suchego ziela, kwiatów i liści przygotowuje się napary, nalewki i krople. Sadziec jest także dobrym współtowarzyszem dla rumianku, tymianku, tasznika, krwawnika i przywrotnika, z którymi dobrze komponuje się w ziołowych mieszankach.
Ziele jest pomocne w schodzeniach artretycznych i reumatycznych, np.w reumatoidalnym i zesztywniającym zapaleniu stawów, a także cennym lekiem przy dolegliwościach kobiecych - stanach zapalnych macicy, jajników, jajowodów. Roślina jest znanym środkiem zaradczym w przypadku kamicy żółciowej oraz przerostu prostaty.
Opracowano na podstawie informacji ze strony:(tam dostępne są również konkretne przepisy na herbatki i nalewki z sadźca konopiastego) Paulina Szpargała
paulina@joga-joga.pl