Domowa pielęgnacja olejami
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Domowa pielęgnacja olejami

wtorek, 13 czerwca 2017

Organique

Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z wyjątkowych właściwości olejów roślinnych przydatnych w pielęgnacji ciała i włosów. Znajdziemy je w kremach do twarzy, balsamach do ciała, odżywkach do włosów czy pomadkach do ust. Skłaniając się ku całkowicie naturalnej pielęgnacji warto rozważyć stosowanie czystego, 100% oleju. Odpowiednio dobrany do naszych potrzeb zadziała skutecznie, nie podrażniając skóry.

Jak wybrać właściwy olej i jak go używać, aby uzyskać najlepszy efekt?

Oleje roślinne najczęściej pozyskuje się z nasion, orzechów lub kiełków. Ich skład charakteryzuje się dużą liczbą komponentów o budowie podobnej do znajdujących się w ludzkiej skórze, dlatego są łatwo przez nią przyswajane. W zależności od pochodzenia oleje różnią się od siebie, a więc ich wpływ na naszą skórę jest różny. Oprócz informacji o zawartości cennych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, które producent umieścił na etykiecie, należy wziąć pod uwagę jakość oleju, który zamierzamy włączyć do domowej pielęgnacji. Dobry olej powinien być stuprocentowo naturalny, bez sztucznych dodatków i konserwantów. Najlepsze oleje pochodzą z upraw ekologicznych, są tłoczone na zimno i nierafinowane, co pozwala im zachować wszystkie wartości odżywcze i bardzo pozytywnie wpływać na naszą skórę. Dodatkowym atutem będzie certyfikat, który potwierdzi ich wysoką jakość i źródło pochodzenia. Wtedy możemy być pewni, że olej będzie bezpieczny dla naszej skóry i zapewni jej skuteczną i delikatną pielęgnację - tłumaczy Justyna Bedekier, Manager działu wdrożeń marki Organique. Rodzaj oleju powinniśmy dobierać indywidualnie w zależności od celu, w jakim chcemy go stosować. Każdy typ cery czy rodzaj włosów ma inne potrzeby i to na nich powinniśmy się skupić przed zakupem. Oprócz oczywistych właściwości odżywczych i nawilżających oleje mają dużo więcej zalet, co pozwala na szersze ich zastosowanie.

1. Oczyszczanie twarzy

Oil Cleansing Metod, w skrócie OCM, to coraz bardziej popularna metoda oczyszczania twarzy za pomocą olejów. Oparta jest o bardzo prostą zasadę: tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Olej zmywa brud i usuwa makijaż w bardzo delikatny sposób, nie naruszając naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Tradycyjne kosmetyki do mycia twarzy zawierają często agresywne środki myjące, alkohol i kwasy, które mogą podrażnić skórę i wysuszyć ją, pozbawiając warstwy ochronnej w postaci sebum. Próbując się bronić skóra zaczyna wytwarzać nadmierne ilości sebum, co pogarsza stan skóry i prowadzi do powstawania zaskórników. Dlatego lepszą alternatywą są oleje, które bardzo delikatnie usuwają zanieczyszczenia i makijaż (nawet ten wodoodporny) przy okazji pielęgnując skórę. Sam proces oczyszczania jest bardzo prosty: wmasuj w skórę i zmyj ciepłym kompresem. Możesz też użyć mokrego wacika kosmetycznego, nanieść na niego olej i delikatnie przecierań nim twarz, aż pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń. Nie przejmuj się lekko tłustą warstwą, resztki oleju się wchłoną, zapewniając głębokie nawilżenie i regenerację naskórka.

Jeśli Twoja cera jest problematyczna, szybko się świeci i widzisz, że się przetłuszcza, wybierz lżejsze oleje, które nie zapychają porów. Spróbuj tych, które zawierają więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i mniej jednonienasyconego kwasu oleinowego, który wchodzi w skład sebum. Odpowiednim wyborem będzie więc olej jojoba, sojowy lub z pestek winogron. Oprócz głębokiego nawilżenia olej przyspiesza regenerację, łagodzi, zmiękcza i chroni skórę twarzy. Olej arganowy na pewno zostanie doceniony przez właścicielki dojrzałej cery. Zwany eliksirem młodości, ma właściwości ujędrniające i wygładzające. Osoby z problemem pękających naczynek powinny zainteresować się olejem z kocanki, który działa obkurczająco, niweluje zaczerwienienia i zasinienia. Olej kokosowy idealnie sprawdzi się przy skórze suchej, podrażnionej i wrażliwej.

Może zdarzyć się, że po kilku dniach stosowania oleju do twarzy na skórze zauważysz drobne niedoskonałości. Nie wpadaj w panikę! To przejściowy etap, znak, że Twoja skóra się oczyszcza. Jeśli nie do końca przekonuje Cię używanie oleju jako środka myjącego, możesz użyć w tym celu naturalnego mydła, np. Aleppo. Składa się z oliwy z oliwek i oleju laurowego. Nie wysusza, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Do wybranego oleju możesz dodać kilka kropel olejku rycynowego, który działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, świetnie radzi sobie z trądzikiem, rozjaśnianiem blizn i rozstępów.

2. Olejowanie włosów

Używanie oleju na zmianę z dobrą odżywką (bez oblepiających silikonów, na bazie naturalnych składników) to sposób na piękne, mocne i lśniące włosy. Jest dużo metod olejowania włosów. Jedną z nich jest nakładanie oleju na wilgotne włosy pół godziny przed ich umyciem. Olejowanie na mokro daje lepsze efekty niż aplikacja oleju na suche pasma. Uelastycznia włosy, zatrzymuje w nich nawilżenie, dzięki czemu zapobiega zniszczeniom. Olej nakładamy na mokre włosy około pół godziny przed ich umyciem. Można założyć na nie foliowy czepek i owinąć ręcznikiem. Wytworzone ciepło otworzy łuski włosa i pozwoli na głębsze wniknięcie oleju. Alternatywą jest długa, ciepła kąpiel, para wodna zadziała równie dobrze jak ciepły kompres z ręcznika. Po umyciu włosów możemy wetrzeć w ich końcówki kilka kropel oleju, aby zabezpieczyć je przed rozdwajaniem i puszeniem. Taki zabieg warto jest wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Pamiętajmy, że kluczem olejowania jest systematyczność. Musimy też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty nie będą natychmiastowe, ale pozytywne zmiany zauważymy już po kilku tygodniach. Właścicielki suchych, puszących się i mocno zniszczonych włosów powinny zainwestować w olej makadamia. Wygładza, nawilża i wzmacnia włosy, docierając do ich wnętrza. Olej arganowy dodatkowo odżywia i ułatwia stylizację, a z olejem kokosowym polubią się włosy niskoporowate. Mają one szczelniej domknięte łuski, dlatego najlepsze dla nich będą oleje o małych cząsteczkach lub takie, które tylko pokryją je lekkim filmem. W efekcie włosy będą lśniące i gładkie - dodaje Justyna Bedekier.

3. Pielęgnacja ciała

Wachlarz zastosowań olejów roślinnych w pielęgnacji ciała jest naprawdę duży. Wcierane w skórę po każdej kąpieli na rozgrzaną, lekko wilgotną skórę, zapewnią nam nawilżenie i odżywienie. Jeśli nie mamy na to czasu, możemy dolać odrobinę oleju bezpośrednio do wanny, podczas kąpieli będzie wnikał w skórę. Warto wykorzystać go również do masażu. Olej kokosowy ukoi skórę i zmysły swoim subtelnym zapachem, a olej makadamia poprawi elastyczność skóry i zapobiegnie rozstępom. Możemy wykorzystać go również do masażu bańkami chińskimi podczas walki z cellulitem. Skończyła nam się pianka do golenia? To żaden problem. Z powodzeniem możemy zastąpić ją dowolnym olejem, żeby zapomnieć o podrażnieniach, zaczerwienieniach i szorstkiej skórze. Oleje świetnie sprawdzą się jako ochrona przed opalaniem i łagodząco po opalaniu, do pielęgnacji popękanych stóp, do nawilżenia spierzchniętych ust, a także jako baza do wykonania domowego peelingu. Sposoby ich użycia można by długo wymieniać.

Jak widać, oleje roślinne nie muszą kojarzyć się z kuchnią, ich niezwykłe właściwości możemy wykorzystać także w łazience. Naturalne pochodzenie, brak konserwantów, bogactwo witamin i składników odżywczych to powody, dla których warto mieć je na swojej półce i systematycznie stosować, aby długo cieszyć się zdrową, promienną skórą i pięknymi włosami.

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi