KIEŁKI. Naturalny Energetyk.- recenzja książki
wtorek, 22 września 2020
"Wiosną, pełną wartości odżywczych i właściwości leczniczych pokrzywę dajemy świniom i kaczkom, a sami sięgamy po ogórek ze szklarni naszpikowany chemią" - to zdanie, które pojawia się już na samym początku książki bardzo zapada w pamięć i uświadamia, że łatwo zapominamy o naturalnych bogactwach natury dostępnych na wyciągniecie ręki. Równie cennym i wartościowym pożywieniem dla człowieka są wszelkiego rodzaju kiełki " bomby energetyczne", które stanowić powinny dopełnienie naszej zdrowej diety.
Autorki książki lek. Med. Jadwiga Kempisty, lek.med. Urszula Chorzępa opisują szerokie zastosowanie zdrowotne wielu rodzajów kiełków, popierając swoje spostrzeżenia wynikami badań naukowych oraz swoimi osiągnięciami w leczeniu pacjentów.
Znajdziemy tu także szereg porad dotyczących prawidłowej uprawy ziarna na kiełki, aby nie straciło ono swoich zdrowotnych właściwości oraz praktyczne przepisy na ciekawe potrawy, które nas doskonale odżywią i wspomogą w walce z z wieloma schorzeniami.
Osoby na diecie roślinnej powinny zwrócić uwagę na produkt z wysoką ilością witaminy B, która możemy znaleźć na przykład w kiełkach lucerny, czy brokuła. Kiełki fasoli mung i ciecierzycy dodatkowo sprawiają, że jesteśmy bardziej syci i zmniejszają apetyt.
Na czym polega bogactwo zawarte w kiełkach ?
Rośliny gromadzą w nasionach wszystko, co najlepsze: białka, witaminy, mikroelementy. Jednak jedzenie nasion nie jest tym samym, co jedzenie świeżych kiełków, ponieważ nasion nie możemy w pełni strawić. Część z nich z tego powodu nie zostaje w ogóle przyswojona i zostaje wydalona z organizmu. Jeśli zapewnimy nasionom odpowiednie warunki (światło, temperaturę i wilgoć), uruchamia się wielka przemiana.
Autorki książki zachęcają do samodzielnej hodowli kiełków w domu. Co prawda można kupić ten produkt w sklepach jednak minusem jest to, że należy je spożyć błyskawicznie po otwarciu, w innym wypadku kiełki zgniją. Najlepiej jest hodować samodzielnie w domu. Potrzebujemy do tego odpowiedniej kiełkownicy, nasion oraz trochę wody. Hodowane w odpowiedni sposób mogą wytrzymać aż do dwóch tygodni!