Trzy filary zdrowia i codzienna rutyna jako droga do osiągnięcia
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Trzy filary zdrowia i codzienna rutyna jako droga do osiągnięcia zdrowia i harmonii życia wg ajurwedy

piątek, 24 czerwca 2022

​​​​​​​Istotą Ajurwedy jest przekazanie wiedzy na temat sposobów utrzymania równowagi między ciałem, umysłem, zmysłami i duszą oraz opisanie niekorzystnych i korzystnych sposobów życia prowadzących do osiągnięcia szczęścia poprzez zrozumienie zasad na jakich funkcjonuje wszechświat i organizm ludzki.

Holistyczne podejście do zdrowia przejawia się w zaleceniach dotyczących diety i sposobu odżywiania, higieny, stylu życia, doboru ćwiczeń i technik relaksacyjnych oraz innych wskazówek zapewniających wzrost sił witalnych.

W sensie ajurwedyjskim bycie zdrowym to nie tylko bycie wolnym od bólu fizycznego czy objawów chorobowych. Prócz fizycznej równowagi bardzo ważne jest to, w jakim stanie znajduje się umysł. Powinien być jasny, spokojny i zrównoważony. Poczucie braku szczęścia, przygnębienie, brak celu w życiu, wewnętrzne rozedrganie, nerwowość, niespełnienie czy bezsenność z powodu stresu to oznaki choroby. W ajurwedzie duchowy rozwój realizuje się poprzez medytację, praktykę jogi i przestrzeganie wartości etycznych.

 


 

Według ajurwedy istnieją trzy filary dobrego zdrowia. Są to:
 

1. Jedzenie czyli odpowiednia dieta (dobrana indywidulanie do każdego typu konstytucyjnego czyli doshy (ajurweda wyróżnia trzy typy: vata, pitta, kapha. Większość ludzi jest mieszanką dosh w różnych proporcjach). Wg ajurwedy najważniejsze wskazania żywieniowe to:
- odpowiednia ilość jedzenia,
- uwzględnienie siły ognia trawiennego,
- jedzenie sattwiczne czyli jedzenie świeże, czyste i wegetariańskie: świeże owoce i warzywa, ziarna, ciemny chleb, kasze, orzechy, nasiona i sałatki, ryż, pszenica, proso, miód, mleko, herbaty ziołowe i woda. Najlepsze jest jedzenie uprawiane organicznie, bez pestycydów, konserwantów i chemikaliów.
Alkohol, napoje zawierające kofeinę (kawa, czekolada, herbata, coca-cola) i mięso powinny być wyłączone z diety lub ograniczone. Jedzenie grzybów, cebuli, czosnku oraz nadmierne używanie przypraw jest niewskazane.
Zalecenia kuchni sattwicznej:
Najlepsze jest jedzenie gorące i świeżo przygotowane, smaczne, lekkostrawne, w odpowiedniej ilości. Należy jeść gdy jest się głodnym, w miłej atmosferze i spokoju. Posiłki powinny być przeżuwane
w odpowiednim tempie (nie za szybko i nie za wolno) oraz dobrane indywidulanie do konstytucji ciała.

 

2. Sen
Jest bardzo ważny, bo zajmuje 1/3 naszego życia . Sen jest naturalną metodą przywracania witalności i jest uważany za kurację „dla umysłu”. Odmładza ciało i przywraca siły. W czasie snu nasze ciało jest odbudowywane i naprawiane. Uregulowany i zdrowy sen jest konieczny do tego by ciało było pełne energii, a umysł zdrowy. W czasie snu umysł odcina się od doznań zmysłowych i fizycznych. Brak snu zaburza doshe vata i prowadzi do słabej koncentracji, otępienia, braku jasności myślenia, bólów głowy czy zaburzeń systemu nerwowego. Najlepsze godziny snu to 23.00- 6.00. Powinno się unikać spania w ciągu dnia i spać w nocy minimum 6 godzin. Należy także dopasować sen do pór roku (zaleca się wstawanie przed wschodem słońca). Istotne jest przestrzeganie dobowych cykli aktywności, które wpływają na jakość snu, Każde zaburzenie cyklu (poprzez np.: wyjazdy w inne strefy czasowe, nocną pracę czy bezsenność) zaburzają równowagę dosh.

 

3. Uregulowana, etyczna aktywność seksualna.
Seks jest instynktownym pragnieniem i naturalnym przejawem ludzkiej aktywności. Aktywność ta, obok jedzenia czy spania powinna podlegać zasadom etycznym i moralnym i nie powinna nadmiernie angażować. I tak jak jedzenie czy spanie – seks nie powinien być tylko przyjemnością.
Według ajurwedy osoby, które są emocjonalnie związane i żyją w monogamicznych związkach mogą uprawiać seks, aby mieć dzieci. Podkreśla się wagę seksu jako wyrazu wzajemnej miłości małżonków. Osoba, która prowadzi zdyscyplinowaną i kontrolowaną aktywność seksualną ma dobrą pamięć, intelekt, determinację i silny system odpornościowy. Zachowanie płynów reprodukcyjnych uważa się za konieczne dla umysłowego, fizycznego i duchowego rozwoju jednostki gdyż ich poziom warunkuje ilość energii witalnej.

Najlepsze produkty ajurwedyjskie znajdzisz na stronie 


Opisane wyżej trzy filary zdrowia są kluczowe do utrzymania równowagi trzech dosh.
Oprócz nich na utrzymanie zdrowia wpływają:
- regularne ćwiczenia fizyczne (m.in. joga)
- zaspokajanie potrzeb naturalnych (m.in.: oddychanie, głód, pragnienie, oddawanie moczu, wypróżnianie), w tym niepowstrzymywaniem naturalnych odruchów typu kichanie, bekanie, ziewanie gazy, odbijanie się, wymioty czy płacz oraz kontrola negatywnych impulsów emocjonalnych takich jak: złość, gniew, zawiść, zazdrość, lęk, wstyd, żal, smutek, bezsilność etc…
- higiena
Ajurweda zaleca jogę jako najodpowiedniejszą formę ćwiczeń. Jogiczne asany angażują wszystkie grupy mięśni, nie męczą, tonizują i wzmacniają mięśnie, nadają ciału elastyczność, wspomagają pracę narządów wewnętrznych i dają jasność umysłu. Joga równoważy układ nerwowy i hormonalny mający wpływ na funkcjonowanie wszystkich organów i układów w ciele. Praktykowanie jogi harmonizuje doshe, odświeża i relaksuje.


 

W praktyce ajurwedy i jogi jednym z najważniejszych elementów jest życie w zgodzie z naturą i respektowanie głównych cykli podtrzymujących fizyczną egzystencję. Ajurweda wyjaśnia, że istnieją nadrzędne cykle kierowane przez mechanikę kwantową ciała.

Codziennie przechodzą przez nas dwie fale zmian niosące cykl kapha, pitta i vata. Te  fazy następują po sobie od wschodu do zachodu słońca, a następnie od zachodu do wschodu. W pierwszym cyklu faza kapha trwa od 6.00 do 10.00, faza pitta od 10.00 do 14.00, a faza vata pd 14.00 do 18.00. W drugim cyklu faza kapha trwa od 18.00 do 23.00, faza pitta od 23.00 do 2.00 i faza vata od 2.00 do 6.00. O świcie dzień rozpoczyna się w czasie kapha. Rano, po przebudzeniu ciało jest powolne, ciężkie, zrelaksowane i spokojne. Potem następuje czas najwyższej aktywności fizycznej i apetytu charakterystyczny dla pitty. Pitta jest odpowiedzialna za przemianę pokarmu, rozdzielanie energii i efektywne funkcjonowanie fizyczne.
 

Od 14.00 króluje vata, która kontroluje system nerwowy, umysł i sprawność manualną. Wieczorem człowiek znów jest zrelaksowany, powolny i leniwy. Kapha przygotowuje nas do nocnego odpoczynku. Pitta trawi kolację po położeniu się do łóżka, a vata aktywnie wyraża się w fazie REM snu.

Opisane wyżej cykle mają swoje odzwierciedlenie w rutynie dnia codziennego. Opiera się ona na czterech głównych okresach wyznaczających rytm dnia:
- 6.00- 8.00 – wstawanie,
- 12.00 – 13.00 – obiad,
- 18.00 – 19.00 – kolacja,
- 22.00– 23.00 – przygotowanie do snu.
Czas jest tutaj przybliżony i zmienia się w zależności od pór roku.

Ajurweda zaleca:
- przebudzenie przed wschodem słońca (zwykle o 5-6 rano). To pora najwyższej koncentracji – dlatego warto wykorzystać ją do opracowania planu aktywności na cały dzień. Jeśłi mamy czas można rozpocząć dzień od krótkiej medytacji.
- mycie twarzy – po wstaniu myjemy wodą twarz, oczy, nos i usta. Wskazane jest napełnienie ust woda i przetrzymanie jej przez 30 sekund. W tym czasie powinniśmy zakroplić wodą oczy.
Potem wypluwamy wodę i delikatnie masujemy powieki.
- wydalanie – po umyciu twarzy zaleca się wypicie szklanki wody (zimą powinna być ciepła).
Należy unikać picia kawy i herbaty, ponieważ zawierają kofeinę wzmagającą gorąco (pitta),
co powoduje zaparcia. Woda i ruch (szybkim krokiem po pokoju) pomogą wywołać wypróżnienie. Wypróżnianie rano jest ważne bowiem odpady przemiany materii nie powinny zalegać zbyt długo
w organizmie. Są toksyczne i powodują produkcję gazów, a w ich następstwie bóle głowy, nóg, utratę apetytu, mdłości czy niestrawność.
- mycie zębów i czyszczenie języka z toksyn najlepiej metalową skrobaczką (z miedzi, złota lub srebra). Zabieg ten usuwa nalot, poprawia smak i odświeża oddech. Jeśli nie mamy skrobaczki można użyć do czyszczenia języka szczoteczki do zębów. Po zabiegu można chwilę pożuć miętę i natkę pietruszki. Polepszają one zmysł smaku i usuwają przykry zapach z ust.
- po żuciu ziół można dwa, trzy razy wypłukać gardło ciepłą wodą, olejem sezamowym lub kokosowym. Dzięki temu oczyszczamy i odświeżamy jamę ustną.
- ćwiczenia fizyczne – powinny zająć z rana 15-20 minut. Ich celem jest zwiększenie siły, poprawa koordynacji ruchowej i odprężenie ciała. Joga wzmacnia sprawność fizyczną, umysłową i poprawia wydolność, a proste techniki oddechowe (pranayama) utrzymują prawidłowy poziom energii życiowej. W przypadku braku czasu zaleca się wykonywanie sekwencji asan jogi „Powitanie słońca”.
- masaż olejowy (abhyanga) – zalecany po ćwiczeniach masaż całego ciała najlepiej olejem sezamowym, który posiada właściwości odtruwające (wspomaga usuwanie toksyn z ciała). Olej ten można zastąpić olejem kokosowym lub oliwą z oliwek. Rozpoczynamy od masażu głowy przez kilka minut. Zakraplamy po kropli oleju do nosa i ucha. Nie zakraplamy oczu. Po skończeniu masażu głowy, który zapobiega bólom głowy, siwieniu, bezsenności, wypadaniu włosów i chorobom układu nerwowego masujemy całe ciało 5- 10 minut, minimum dwa - trzy razy w tygodniu.
W weekend zrób automasaż, który trwa 20-30 minut i zakończony jest 15 minutowym relaksem.
- kąpiel – po masażu należy wziąć prysznic lub kąpiel z użyciem naturalnych mydeł i szamponów . Prysznic lepiej brać rano, żeby odświeżyć się po śnie, a nie wieczorem. W zależności od pory roku ilość kąpieli może być większa (zwłaszcza upalnym latem). Ubranie, które wkładamy po kąpieli powinno być czyste i wygodne, także dopasowane do pogody.
- medytacja – 5-10 minut medytacji przed śniadaniem rozjaśnia umysł i uwalnia od napięć. Wycisz umysł i skoncentruj się na sylabie OM lub innej mantrze, która ma energie duchową, uspokaja umysł, rozszerza świadomość i wprowadza harmonię.
- śniadanie i pozostałe posiłki w ciągu dnia – zgodne z zasadami ajurwedy, sattwiczne.
- obiad – zjedz w godz. 12.00-13.00 – powinien to być najobfitszy posiłek dzienny. Po obiedzie pięć minut posiedź spokojnie , a następnie pójdź na krótki (5-15 minutowy) spacer by pobudzić trawienie.
- kolacja - zjedz przed zachodem słońca, nie później niż dwie godziny przed snem. Unikaj jedzenia ciężkiego, smażonego w głębokim tłuszczu, zimnego, nabiału i słodyczy. Idealny wieczorny posiłek to sałatki, gotowane lub przyrządzane na parze warzywa, zupy warzywne i ciemny chleb.
- praca – jeśli długo pracujesz rób przerwy na odpoczynek i relaks.
Wieczorem znajdź czas na relaks i odprężenie. Jeśli piszesz lub czytasz wieczorem , zwróć uwagę na odpowiednie światło i krzesło. Ogranicz używanie komputera, oglądanie telewizji i intensywnej aktywności seksualnej.
- sen - połóż się spać najpóźniej pomiędzy godziną 22.00 a 23.00. Przed snem umyj się i wyczyść zęby.
Osoby wdrażające systematycznie nawyki związane z rutyną dnia codziennego oraz podstawowymi filarami zdrowia przekonują się szybko o ich zbawiennym wpływie na codzienne funkcjonowanie.

Pomimo pewnych trudności, które mogą pojawić się na początku należy kontynuować wprowadzanie tych zasad w życie, gdyż w prosty sposób możemy osiągnąć równowagę na wszystkich poziomach egzystencji osiągając nie tylko dobre samopoczucie i zdrowie każdego dnia, ale i poczucie radości z życia oraz szczęścia.

Agata Jaeger

Najlepsze produkty ajurwedyjskie znajdzisz na stronie 

 

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi