Kosmetyki naturalne
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kosmetyki naturalne

wtorek, 9 września 2008

Ewa Dobek

Kosmetyka naturalna ma bardzo długą tradycję. Prawdopodobnie już w epoce kamiennej kobiety namaszczały swoją skórę tłuszczami zwierzęcymi i ozdabiały twarze naturalnymi barwnikami.

Również lecznicza siła ziół wykorzystywana jest od tysiącleci. Głównymi składnikami starożytnych kosmetyków były dary przyrody: oleje roślinne, wosk pszczeli, miód, mleko, otręby, wyciągi z kwiatów i owoców.

W dawnych czasach recepty piękności powstawały za sprawą pięknych, wysoko postawionych kobiet - weźmy na przykład maseczkę z mleczka migdałowego legendarnej królowej Saby, kredki i cienie do powiek Nefretete i ujędrniający żel aloesowy Kleopatry, które do dziś uważane są za wzorcowe środki pielęgnacji urody.

Z nastaniem XX wieku rozpoczęła się masowa produkcja mydeł, szamponów, kremów i kosmetyków. Wiedza o oddziaływaniu substancji pozyskanych z przyrody, tak wcześniej powszechna, powoli zaczęła zanikać. Przemysł kosmetyczny wprowadził coraz więcej produktów syntetycznych i chemicznych konserwantów. Dopiero w drugiej połowie XX wieku naturalne metody pielęgnacji zaczęły znowu zdobywać zwolenniczki.

Używanie kosmetyków z substancji roślinnych wymaga cierpliwości i konsekwencji - skutek jest widoczny dopiero po długotrwałym stosowaniu. Ale warto! Nasze ciało najlepiej reaguje na kosmetyki organiczne - efekty pozostają również na długo. A do tego kosmetyki naturalne można produkować samemu, we własnej kuchni i jest to łatwiejsze niż pieczenie ciasta. Daje również wiele frajdy.

Dlaczego warto spróbować własnoręcznej produkcji kosmetyków? Przede wszystkim dlatego, że same dobieramy sobie składniki i na pewno wiemy, co
w tych kosmetykach jest. Nie używamy konserwantów co ma duże znaczenie dla organizmu. Alergie na kosmetyki często są wywoływane przez substancje konserwujące, wypełniające i barwniki. Ważnym aspektem jest to, że kosmetyki naturalne są przyjazne środowisku i ich produkcja nie wiąże się z próbami na zwierzętach doświadczalnych.
W sklepach kosmetyki naturalne są niestety dość drogie, tym bardziej warto spróbować samemu. Nawet jeśli użyjemy droższych składników, wyjdzie i tak dużo taniej niż w sklepie. Na szczęście wiele specyfików wymaga nieznacznego tylko nakładu pracy i pieniędzy, jak chociażby maseczki z jarzyn, owoców, przetworów mlecznych czy kąpiele i kompresy z ziół.
Im świeższe składniki kosmetyków tym lepiej. Dotyczy to zwłaszcza artykułów spożywczych - jarzyn, jaj, mleka. Zioła można hodować samemu albo zbierać na łące (byleby tylko jak najdalej od dróg). Można też kupić je w sklepach zielarskich, chociaż własnoręczne zbiory są najbardziej satysfakcjonujące.

Szczególnym problemem, z jakim stykamy się przy produkcji kosmetyków naturalnych jest nietrwałość używanych surowców. Okres trwałości niekonserwowanych kosmetyków wynosi 3 tygodnie w lodówce i 2 tygodnie w temperaturze pokojowej, w związku z tym najrozsądniej jest robić preparaty wystarczające na taki właśnie okres.

Oto kilka przepisów na domową produkcję kosmetyków:
KREM PIELĘGNACYJNY DO TWARZY:
Składniki: 70 gram euceryny (baza do kremów - można ją kupić w aptekach), 20 ml dowolnego oleju roślinnego (na przykład lniany, sezamowy itp), 50 ml wywaru z ziół - może być skrzyp, mydlnica, dziurawiec, kilka kropli olejku zapachowego.
Przygotowanie: mieszamy eucerynę z olejem i powoli, kroplami dolewamy wywar z ziół i olejek zapachowy. Kiedy składniki się połączą przenosimy substancję do plastikowego albo szklanego pojemnika (najlepiej po zużytym kremie) i przechowujemy w zimnym miejscu. MLECZKO OCZYSZCZAJĄCE DO TWARZY DLA CERY SUCHEJ:
Składniki: 20 gram odtłuszczonego mleka w proszku, 1 łyżka miodu, 100 ml przegotowanej wody albo wody różanej, 20 ml olejku z avocado, 20 ml olejku migdałowego (można dać 40 ml olejku z avocado).
Przygotowanie: Mleko w proszku i płynny miód dokładnie rozpuścić w lekko ogrzanej wodzie, dodać olejki. Przelać do butelki i silnie wstrząsnąć. Odstawić w chłodne miejsce.

I na koniec coś naprawdę pysznego - maseczka z owoców avocado: bierzemy ½ dojrzałego owocu avocado, łyżkę śmietany i łyżeczkę miodu, rozgniatamy owoc, łączymy ze śmietaną i miodem i nakładamy na twarz. Relaksujemy się 20 minut i zmywamy letnią wodą. Cera po takiej maseczce jest naprawdę piękna!

Bardzo Wam polecam własnoręczne robienie kosmetyków, są naprawdę wartościowe a produkcja ich daje wiele satysfakcji i zabawy!

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi