O refleksologii według metody Dougans. Dariusz Ruder.
wtorek, 23 września 2008
Współczesna cywilizacja, rozwój techniki i powszechny materializm w dzisiejszym świecie z jednej strony zapewniają człowiekowi łatwiejsze i dostatnie życie, ale z drugiej strony narażają go na niebezpieczeństwo utraty zdrowia. Także współczesna medycyna okazuje się często bezradna w zapewnieniu nam zdrowia. W tych okolicznościach absolutnie uzasadniony jest renesans holistycznej wiedzy o człowieku, w tym także sztuki tradycyjnego diagnozowania i uzdrawiania. W ciągu minionych kilkunastu lat zauważamy wzrastające zainteresowanie poszukiwaniem i stosowaniem prostych, racjonalnych i skutecznych metod leczenia, pozbawionych jednocześnie niekorzystnych dla organizmu człowieka efektów ubocznych.

Inge Dougans jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie refleksologii i medycyny chińskiej. Autorka jest założycielką The International School of Reflexology and Meridian Therapy (Międzynarodowa Szkoła Refleksologii i Terapii Meridianów) w Johanesburgu (RPA). Karierę zawodową rozpoczęła w Danii w kwietniu 1981 roku, uzyskując dyplom refleksologa. W październiku tego samego roku wyemigrowała do Republiki Południowej Afryki i tam otworzyła prywatną klinikę refleksoterapii. W roku 1983 rozpoczęła nauczanie refleksologii, co dało podwaliny do powstania pierwszej na świecie szkoły refleksologii uwzględniającej teorię medycyny chińskiej. Jej pionierskie łączenie poglądów współczesnej refleksologii zachodniej oraz dalekowschodniej teorii meridianów i Pięciu Elementów spowodowało, że szkoła zdobyła sobie wysoką międzynarodową reputację.

Inge Dougans przedstawia teorię i praktykę refleksologii w sposób wszechstronny, przejrzysty i logiczny. Jej metoda zawiera wszystkie elementy racjonalnie prowadzonej terapii: diagnozę, leczenie i monitorowanie jego wyników. Gruntowne przyswojenie wiedzy teoretycznej z zakresu podstaw anatomii człowieka, budowy stopy, jej patologii, mapy refleksorycznej stóp oraz praktyczne zapoznanie się z manualnymi technikami masażu receptorów stóp pozwala adeptom tej metody na podjęcie się wykonania samodzielnych zabiegów z uzyskaniem rzeczywistych efektów terapeutycznych.
Dobrym refleksologiem może zostać osoba zainteresowana zagadnieniami zdrowotnymi oraz odczuwająca empatię dla osób chorych i cierpiących. Z jednej strony mogą być to osoby nie mające do tej pory żadnego kontaktu z leczeniem, z drugiej zaś specjaliści zaangażowani w sztukę leczenia, pragnący poszerzyć swój warsztat terapeutycznych oddziaływań na pacjenta. Refleksologia może więc być pomocna w pracy lekarza, fizjoterapeuty, naturoterapeuty, masażysty, pielęgniarki lub kosmetyczki.
Jako młody fizjoterapeuta po studiach rehabilitacji poszukiwałem nowych skutecznych form terapii. W ten sposób natrafiłem właśnie na refleksologię. Byłem studentem Inge Dougans. Zawsze fascynowała mnie jej wiedza o człowieku, którą... czyta ze stóp. Wraz z upływem lat stosowania refleksologii wciąż wzrasta moje zaufanie w stosunku do tej terapii. Jest to efektywny, świetnie przemyślany system, który "w rękach" doświadczonego refleksologa staje się doskonałym narzędziem, służącym poprawie kondycji psychofizycznej człowieka. Pomaga nam poznać pacjenta i nasz własny organizm oraz przyczynia się do tego, że umiemy dostrzec wewnętrzne nieprawidłowości, zanim przekształcą się one w złe samopoczucie i chorobę. Uwaga:
Kursy refleksologii w Krakowie - informacje i zapisy u p. Elizy Sobuty, tel. 0604 830 696.
refleksologia.krakow@wp.pl
www.refleksoterapia.pl