O refleksologii według metody Dougans. Dariusz Ruder.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

O refleksologii według metody Dougans. Dariusz Ruder.

wtorek, 23 września 2008

Dariusz Ruder

Współczesna cywilizacja, rozwój techniki i powszechny materializm w dzisiejszym świecie z jednej strony zapewniają człowiekowi łatwiejsze i dostatnie życie, ale z drugiej strony narażają go na niebezpieczeństwo utraty zdrowia. Także współczesna medycyna okazuje się często bezradna w zapewnieniu nam zdrowia. W tych okolicznościach absolutnie uzasadniony jest renesans holistycznej wiedzy o człowieku, w tym także sztuki tradycyjnego diagnozowania i uzdrawiania. W ciągu minionych kilkunastu lat zauważamy wzrastające zainteresowanie poszukiwaniem i stosowaniem prostych, racjonalnych i skutecznych metod leczenia, pozbawionych jednocześnie niekorzystnych dla organizmu człowieka efektów ubocznych.

Jedną z takich metod jest refleksologia stóp, czyli nauka o topografii punktów i stref odruchowych na stopach, ich powiązaniu z organizmem oraz sposobie masażu stóp w celach terapeutycznych. Stopy są jednym z mikrosystemów ludzkiego ciała, który od dawna wykorzystywano w profilaktyce i leczeniu. Na przestrzeni wieków powstało wiele systemów refleksoterapii stóp, ale na szczególną uwagę zasługuje metoda Inge Dougans.

Inge Dougans jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie refleksologii i medycyny chińskiej. Autorka jest założycielką The International School of Reflexology and Meridian Therapy (Międzynarodowa Szkoła Refleksologii i Terapii Meridianów) w Johanesburgu (RPA). Karierę zawodową rozpoczęła w Danii w kwietniu 1981 roku, uzyskując dyplom refleksologa. W październiku tego samego roku wyemigrowała do Republiki Południowej Afryki i tam otworzyła prywatną klinikę refleksoterapii. W roku 1983 rozpoczęła nauczanie refleksologii, co dało podwaliny do powstania pierwszej na świecie szkoły refleksologii uwzględniającej teorię medycyny chińskiej. Jej pionierskie łączenie poglądów współczesnej refleksologii zachodniej oraz dalekowschodniej teorii meridianów i Pięciu Elementów spowodowało, że szkoła zdobyła sobie wysoką międzynarodową reputację.

Refleksologia według koncepcji Inge Dougans wykorzystuje receptory na stopach i meridiany w celu uaktywnienia procesów samoleczenia organizmu i jego powrotu do naturalnej równowagi fizjologicznej (homeostazy). Wszystkie te reakcje zachodzą na drodze odruchowej w układzie nerwowym i energetycznym człowieka. Jej metoda refleksoterapii pozwala "czytać" zmiany chorobowe człowieka na podstawie analizy jego stóp i meridianów narządowych, pomaga też zrozumieć i leczyć ból i inne objawy. Poznajemy tu związek między narządami wewnętrznymi a zmianami patologicznymi widocznymi na stopach. Diagnostyka ta jest nieodzownym instrumentem terapeuty leczącego środkami naturalnymi. Zmiany postrzegane na stopach należy rozumieć jako skutek procesów wewnętrznych organizmu. Głównym zadaniem tej metody jest praca z pacjentem nad pobudzeniem jego wewnętrznej energii (fizycznej i psychicznej) w celu zwalczenia każdej formy dysharmonii w organizmie, co uzyskujemy poprzez zabieg masażu uciskowego zawierającego odpowiednio dostosowane do poszczególnych części stopy chwyty ucisku i techniki relaksacyjne.

Inge Dougans przedstawia teorię i praktykę refleksologii w sposób wszechstronny, przejrzysty i logiczny. Jej metoda zawiera wszystkie elementy racjonalnie prowadzonej terapii: diagnozę, leczenie i monitorowanie jego wyników. Gruntowne przyswojenie wiedzy teoretycznej z zakresu podstaw anatomii człowieka, budowy stopy, jej patologii, mapy refleksorycznej stóp oraz praktyczne zapoznanie się z manualnymi technikami masażu receptorów stóp pozwala adeptom tej metody na podjęcie się wykonania samodzielnych zabiegów z uzyskaniem rzeczywistych efektów terapeutycznych.

Dobrym refleksologiem może zostać osoba zainteresowana zagadnieniami zdrowotnymi oraz odczuwająca empatię dla osób chorych i cierpiących. Z jednej strony mogą być to osoby nie mające do tej pory żadnego kontaktu z leczeniem, z drugiej zaś specjaliści zaangażowani w sztukę leczenia, pragnący poszerzyć swój warsztat terapeutycznych oddziaływań na pacjenta. Refleksologia może więc być pomocna w pracy lekarza, fizjoterapeuty, naturoterapeuty, masażysty, pielęgniarki lub kosmetyczki.

Jako młody fizjoterapeuta po studiach rehabilitacji poszukiwałem nowych skutecznych form terapii. W ten sposób natrafiłem właśnie na refleksologię. Byłem studentem Inge Dougans. Zawsze fascynowała mnie jej wiedza o człowieku, którą... czyta ze stóp. Wraz z upływem lat stosowania refleksologii wciąż wzrasta moje zaufanie w stosunku do tej terapii. Jest to efektywny, świetnie przemyślany system, który "w rękach" doświadczonego refleksologa staje się doskonałym narzędziem, służącym poprawie kondycji psychofizycznej człowieka. Pomaga nam poznać pacjenta i nasz własny organizm oraz przyczynia się do tego, że umiemy dostrzec wewnętrzne nieprawidłowości, zanim przekształcą się one w złe samopoczucie i chorobę. Uwaga:
Kursy refleksologii w Krakowie - informacje i zapisy u p. Elizy Sobuty, tel. 0604 830 696.
refleksologia.krakow@wp.pl
www.refleksoterapia.pl
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi