Ajurwedyjski sposób na grypę i przeziębienie
piątek, 13 listopada 2009
Grypa jest objawem wychłodzenia organizmu. Zimno pojawia się w ciele na skutek jedzenia zbyt dużej ilości ochładzających pokarmów lub nadmiernego narażenia na wpływ zimna z zewnątrz. Zimno w ciele przypomina lód - jest twarde i nieruchome. Powoduje również przykurcz - jest to reakcja organizmu mająca na celu zachowanie ciepła. Główne objawy zimna w ciele obejmują dreszcze z odczuciem wychłodzenia, niechęć do zimna i potrzebę ciepła. Jeśli zagnieździ się w nas zimno, będziemy zakładać dużo ubrań, przykrywać się kocami, wybierać ciepłe i rozgrzewające pokarmy i napoje. Rzadki, wodnisty katar, częsty i blady mocz to również objawy wychłodzenia organizmu.
Zewnętrzne zimno najpierw atakuje powierzchnię ciała - skórę, błony śluzowe nosa, gardło i płuca. Im wcześniej zareagujemy na objawy grypy tym większe jest prawdopodobieństwo powstrzymania jej rozwoju.
A co robić jeśli już mamy objawy przeziębienia? Jeśli dreszcze przeważają nad gorączką dobrze jest ograniczyć ilość pożywienia i wprowadzić posiłki oparte na płynach, na przykład zupy jarzynowe lub kleiki zbożowe. Jeśli przeważa gorączka, lepszym wyborem są soki owocowe lub świeże owoce, które lekko wystudzą rozgrzane ciało.
W pierwszym stadium przeziębiania dobrze jest pobudzić poty. W tym celu pijemy rozgrzewającą herbatkę ziołową na bazie imbiru, lukrecji, tymianku - oto przepis: na ? litra gotującej się wody wsypujemy łyżeczkę suszonego tymianku, łyżkę lukrecji i ? łyżeczki imbiru. Gotujemy ok. 10 minut na wolnym ogniu. Pijemy drobnymi łykami filiżankę takiego napoju, po czym bierzemy ciepłą kąpiel i idziemy do łóżka. Czasami wystarcza jednorazowe wypocenie się. Jeśli jednak efekt nas nie zadowala - zabieg powtarzamy.
Więcej na portalu kuchnia-kuchnia.pl
W sklepie do nabycia:
Książka w wyczerpujący sposób wyjaśnia, jak za pomocą naturalnych metod mobilizować układ odpornościowy, by bronił się przed przeziębieniem i grypą, i jak, jeśli już zachorujemy, złagodzić dolegliwości ostrej infekcji, bez wywoływania skutków ubocznych. Wprawdzie nie możemy się stuprocentowo zabezpieczyć przed grypą i przeziębieniem, jednak leczenie środkami naturalnymi pomaga znacznie ograniczyć częstotliwość zachorowań i złagodzić objawy chorób. Ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej jest zmiana niewłaściwych nawyków.