Domowe sposoby na grypę i przeziębienia.
czwartek, 22 lutego 2018
W dobie powszechnej dostępności rozmaitych leków, warto pamiętać, że przez wieki zmagań z chorobami nasi przodkowie wypracowali wiele skutecznych metod w walce zarówno z pospolitym przeziębieniem, jak i z grypami. Niektóre z tych sposobów stosuje wielu z nas po dziś dzień, niemniej warto przypomnieć najbardziej popularne patenty oparte na prostych i naturalnych składnikach.
Tym bardziej, że jak ostrzegają specjaliści, szczyt zachorowań na grypę mamy dopiero przed nami. Dla jednych te środki mogą wystarczyć do zwalczenia choroby, inni być może będą musieli sięgnąć po farmaceutyki. Najważniejsza rada to zachować umiar zarówno w stosowaniu leków jak i nawet tradycyjnych środków jak na przykład czosnek, który w dużych ilościach może być obciążeniem dla wątroby.Oto niektóre tylko rady na grypę jakie można znaleźć na forach internetowych oraz stronach poświęconych zdrowiu:
Ciepłe mleko z masłem i miodem: składniki: na szklankę mleka dajemy łyżeczkę masła oraz łyżkę miodu. Wszystko razem mieszamy i pijemy po rozpuszczeniu.
Syrop z cebuli: obieramy i kroimy cebulę na drobne kawałki ewentualnie w cienkie pasterki, wkładamy do kubka zasypujemy dwoma łyżeczkami cukru, mieszamy, po czym przykrywamy spodkiem i odstawiamy w ciepłe miejsce, po kilku godzinach cebula zacznie puszczać soki. Taki syrop jest wyborny na suchy kaszel.
Wygrzanie się w łóżku: Warto pamiętać o wyleżeniu się w ciepłym łóżku po wcześniejszym natarciu pleców, piersi i stóp spirytusem lub jakimś innym rozgrzewającym preparatem.
Herbatka z kwiatu lipy: 2 łyżeczki suszonych kwiatów lipy zalać wrzątkiem, parzyć pod przykryciem przez około 10 minut, przecedzić. Podawać kilka razy dziennie gorący lub przy wysokiej gorączce letni napój. Można dodać do niej miód, sok z cytryny, sok malinowy.Uodparniająca lemoniada: Do słoika włożyć 8 ząbków czosnku, 2 łyżki miodu, pokrojoną (wcześniej umytą i sparzoną wrzątkiem) połówkę cytryny, wcisnąć sok z drugiej połówki i wlać szklankę przegotowanej zimnej wody. Słoik zakręcić, zamieszać i włożyć na dobę do lodówki. Po przecedzeniu pić 1-2 łyżeczki na noc. Kurację powtarzać co kilka tygodni. Ziołowa herbata na kaszel: Wziąć po jednej części kwiatów lipy, kwiatów czarnego bzu, babki lancetowatej i szałwii. Dwie łyżeczki mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem przez około 10 minut, przecedzić. Osłodzić miodem. Pić 3-4 razy dziennie po 1 filiżance (młodszym dzieciom podawać 3-4 razy dziennie po 1-2 łyżki).
Napar z tymianku: 2 łyżeczki tymianku zalać wrzątkiem, parzyć pod przykryciem przez około 10 minut, przecedzić. Osłodzić miodem, dodanie cynamonu poprawia smak. Pić 3-4 razy dziennie. Ułatwia odkrztuszanie. Syrop z czerwonego buraka
Dużego buraka ćwikłowego obrać, pokroić w drobną kostkę i zasypać 4 łyżkami cukru. Odstawić na 1 dzień. Pić 2 razy dziennie 1 łyżeczkę.
Inhalacje łagodzące katar - Do przygotowania parówki z ziół potrzebujemy kwiatów rumianku albo lawendy, i olejków eterycznych (eukaliptusowego albo rozmarynowego). Do miski z gorącą wodą wrzuć garść ziół i wlej 10 kropel olejku. Należy nachylić się nad nią i przez kwadrans wdychać wonne opary pod ręcznikiem.
Zbigniew Modrzewski