Lekarz stosujący homeopatię wygrał w sądzie.
czwartek, 10 grudnia 2009
Lekarz z Poznania oskarżony o stosowanie metod terapii niezgodnych z Kodeksem Etyki Zawodowej został uznany za niewinnego przez Okręgowy Sąd Lekarski.
Oskarżenie wytoczył Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Jan Baranowski pełni funkcję prezesa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów. Od lat starał się o oficjalne uznanie homeopatii za metodę terapeutyczną i wpisanie jej na listę dodatkowych umiejętności lekarzy. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się w 2006 roku do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej WIL o sprawdzenie metod leczenia Baranowskiego pod kątem zgodności z aktualną wiedzą medyczną i zasadami wykonywania zawodu. Wówczas rzecznik umorzył postępowanie, ale prezes NIL wniósł zażalenie do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W związku z tym Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej WIL wszczął postępowanie wyjaśniające z urzędu.
- Uważam, że postąpiłem zgodnie z prawem. Nie naruszyłem kodeksu etyki lekarskiej i uważam, że jestem niewinny. Jako lekarz stosuję leki homeopatyczne dopuszczone do obrotu, które są zarejestrowane i są dostępne w aptekach. Minister zdrowia wydał stosowne rozporządzenie, w którym pisze o leczniczym produkcie homeopatycznym. Są też dyrektywy unijne określające homeopatyczny produkt leczniczy, które obowiązują także Polskę - powiedział Baranowski. - Nie spodziewałem się takiego rozwoju sytuacji, sądzę, że ta sprawa przyczyni się do tego, że homeopatia tak jak w innych krajach będzie normalną metodą terapeutyczną uzupełniającą podstawowe leczenie - dodał.
Według Tomasza Korkosza, rzecznika Naczelnej Izby Lekarskiej to, że leki homeopatyczne są dopuszczone do obrotu nie oznacza, że są one skuteczne i że należy je stosować. - One są po prostu niezweryfikowane naukowo. Lekarz jest zobowiązany do tego, żeby swoją działalność medyczno-terapeutyczną opierać na faktach potwierdzonych naukowo - powiedział. Baranowski nie był pierwszym lekarzem , wobec którego toczyło się postępowanie wyjaśniające w związku ze stosowaniem homeopatii. Część spraw zakończyła się uniewinnieniem, czasem upomnieniem lub naganą.
- Nie można faszerować pacjenta czymś, co jest porównywalne z wypiciem szklanki wody. Te leki są zarejestrowane, ale nawet jeśli spojrzymy na samą rejestrację, możemy stwierdzić, że są one rejestrowane według innej procedury niż leki zwykłe - stwierdził rzecznik.
Naczelna Rada Lekarska w 2008 roku w specjalnym oświadczeniu negatywnie oceniła przypadki stosowania homeopatii przez lekarzy, a także organizowanie szkoleń w tym zakresie. NLR stosowanie tej metody uznaje za błąd w sztuce lekarskiej.Twórcą homeopatii był w XIX wieku niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Metoda ta polega na leczeniu chorób mikroskopijnymi dawkami silnie działających substancji, które w dużych dawkach wywołują objawy tych chorób, w myśl zasady "podobne lecz podobnym".
Źródło: gazeta.pl
opracował Zbigniew Modrzewski