Lekarz stosujący homeopatię wygrał w sądzie.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Lekarz stosujący homeopatię wygrał w sądzie.

czwartek, 10 grudnia 2009

Zbigniew Modrzewski

Lekarz z Poznania oskarżony o stosowanie metod terapii niezgodnych z Kodeksem Etyki Zawodowej został uznany za niewinnego przez Okręgowy Sąd Lekarski.

Oskarżenie wytoczył Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Jan Baranowski pełni funkcję prezesa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów. Od lat starał się o oficjalne uznanie homeopatii za metodę terapeutyczną i wpisanie jej na listę dodatkowych umiejętności lekarzy. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się w 2006 roku do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej WIL o sprawdzenie metod leczenia Baranowskiego pod kątem zgodności z aktualną wiedzą medyczną i zasadami wykonywania zawodu. Wówczas rzecznik umorzył postępowanie, ale prezes NIL wniósł zażalenie do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W związku z tym Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej WIL wszczął postępowanie wyjaśniające z urzędu.

- Uważam, że postąpiłem zgodnie z prawem. Nie naruszyłem kodeksu etyki lekarskiej i uważam, że jestem niewinny. Jako lekarz stosuję leki homeopatyczne dopuszczone do obrotu, które są zarejestrowane i są dostępne w aptekach. Minister zdrowia wydał stosowne rozporządzenie, w którym pisze o leczniczym produkcie homeopatycznym. Są też dyrektywy unijne określające homeopatyczny produkt leczniczy, które obowiązują także Polskę - powiedział Baranowski. - Nie spodziewałem się takiego rozwoju sytuacji, sądzę, że ta sprawa przyczyni się do tego, że homeopatia tak jak w innych krajach będzie normalną metodą terapeutyczną uzupełniającą podstawowe leczenie - dodał.

Według Tomasza Korkosza, rzecznika Naczelnej Izby Lekarskiej to, że leki homeopatyczne są dopuszczone do obrotu nie oznacza, że są one skuteczne i że należy je stosować. - One są po prostu niezweryfikowane naukowo. Lekarz jest zobowiązany do tego, żeby swoją działalność medyczno-terapeutyczną opierać na faktach potwierdzonych naukowo - powiedział. Baranowski nie był pierwszym lekarzem , wobec którego toczyło się postępowanie wyjaśniające w związku ze stosowaniem homeopatii. Część spraw zakończyła się uniewinnieniem, czasem upomnieniem lub naganą.

- Nie można faszerować pacjenta czymś, co jest porównywalne z wypiciem szklanki wody. Te leki są zarejestrowane, ale nawet jeśli spojrzymy na samą rejestrację, możemy stwierdzić, że są one rejestrowane według innej procedury niż leki zwykłe - stwierdził rzecznik.

Naczelna Rada Lekarska w 2008 roku w specjalnym oświadczeniu negatywnie oceniła przypadki stosowania homeopatii przez lekarzy, a także organizowanie szkoleń w tym zakresie. NLR stosowanie tej metody uznaje za błąd w sztuce lekarskiej.
Twórcą homeopatii był w XIX wieku niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Metoda ta polega na leczeniu chorób mikroskopijnymi dawkami silnie działających substancji, które w dużych dawkach wywołują objawy tych chorób, w myśl zasady "podobne lecz podobnym".

Źródło: gazeta.pl

opracował Zbigniew Modrzewski


Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi