Leslie Kaminoff "Joga. Ilustrowany przewodnik anatomiczny" - recenzja. Maciej Wielobób
piątek, 30 kwietnia 2010
Leslie Kaminoff nie jest znaną postacią w Polsce, ale jest jednym z czołowych amerykańskich nauczycieli. Ten uczeń T.K.V. Desikachara jest wybitnym specjalistą terapii “Yoga Anatomy".
Polskie wydanie ) etc. Jednak przy dużym projekcie zapewne drobne błędy są nieuniknione - gdy odnajduję tego typu usterki zawsze przypomina mi się moment, w którym pod koniec studiów po oprawieniu pracy magisterskiej, tuż przed oddaniem jej do dziekanatu człowiek dostrzega wszystkie niepoprawione błędy.
składa się z 9 rozdziałów. Kaminoff integruje nauczanie asan, wychodząc od rozumienia procesu oddychania i dynamiki funkcjonowania kręgosłupa. Dlatego też nie zdziwi nas, że pierwszy rozdział jest zatytułowany “Dynamika oddychania". Tu na pewno dużą rolę odegrało nauczanie, które odebrał autor od T.K.V. Deskiachara, syna Krishnamacharyi. Wszakże Krishnamacharya akcentował proces oddychania jako najważniejszy element praktyki asan. W omawianym rozdziale Leslie bardzo szczegółowo, ale przystępnie, definiuje tu czym jest proces oddychania w asanach, jakie mechanizmy nim rządzą, jak również opisuje wszelkie zależności anatomiczne związane z tym procesem. Co więcej, rozdział pierwszy autor rozpoczyna od niezwykle przystępnej definicji takich podstawowych terminów dla praktykujących jogę jak: prana/apana, sukha/dukha. Logika i prostota tych wyjaśnień urzekła mnie (przyznam, że zacząłem się zastanowiać dlaczego nie wpadłem na to, by od tej strony tłumaczyć te pojęcia - szczególnie prana/apana). Kolejny rozdział tłumaczy właśnie budowę kręgosłupa, rodzaje ruchów kręgosłupa, jak również daje wytyczne do obserwacji funkcjonowania ciała w różnych zakresach.
Rozdział trzeci rozpoczyna zasadniczą część książki, wprowadzając do studiowania 6 następnych rozdziałów, które omawiają następujące grupy asan: pozycje stojące, pozycje siedzące, pozycje klęczne, asany w leżeniu na plecach, w leżeniu na brzuchu, z podparciem na rękach. Każda pozycja opisana jest wg następującego schematu:* nazwa asany z tłumaczeniem
* klasyfikacja i poziom (np. zaawansowana, balansująca pozycja z wygięciem w tył)
* praca stawów (niezwykle wartościowy opis ruchów i zakresów w stawach, który szczególnie zainteresuje fizjoterapeutów zajmujących się )
* praca mięśni
* wydłużanie
* trudności i wskazówki
* oddychanie
Czasami poruszane są dodatkowe kwestie (np. uwagi na temat ustawienia ciała, utrudnienia, kwestie stabilności i równowagi etc.), które wydają się być szczególnie istotne przy danej asanie. Czasami też opisywane są inne (niż podstawowy) warianty pozycji. Opisom wszystkich pozycji towarzyszą świetne ilustracje anatomiczne autorstwa Sharon Elis. Obrazują one nie tylko ułożenie stawów i pracę mięśni w asanach, ale także punkty podparcia ciała w pozycji, problemy anatomiczne i inne interesujące zagadnienia. Co więcej często pozycje pokazane są z różnych perspektyw (z boku, od dołu itd.).
Oczywiście w sytuacji omawiania tej pracy nie sposób uniknąć porównań z “Anatomią hatha jogi" D. Coultera, wydaną nieco wcześniej, jednakże są to na tyle inne od siebie, że trudno je porównywać. Obie uważam za zasadne mieć w swojej jogicznej biblioteczce (nie tylko mieć, a przeczytać i zrozumieć poprzez praktykę).
Coulter wnikliwie i niezwykle dokładnie opisuje pewne zagadnienia, niestety czasem przez to niepotrzebnie gmatwa swój wywód. Książka Kaminoffa jest bardziej “kompaktowa" i prosta, ale przez to nieco surowa momentami, w rozdziałach praktycznych jest niejako wypunktowaniem istotnych zagadnień… Wydaje mi się, że “Joga. w wielu punktach uzupełniają się nawzajem.
Książkę można zakupić
- -
Maciej Wielobób jest nauczycielem jogi, specjalistą terapii jogą. Prowadzi zajęcia jogi, seminaria, warsztaty, szkoli nauczycieli w nurcie vinyasa krama joga.
Strona www Maćka: http://maciejwielobob.pl
Blog Maćka: http://www.joga-blog.pl