"W poszukiwaniu siebie " - pierwsza polska powieść o jodze.
niedziela, 27 listopada 2011
, jak choćby Paramahansa Jogananda czy Swami Rama. Wydawać by się mogło, że nie da się napisać o jodze zwykłej powieści, pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji, barwnych krajobrazów oraz wspaniałych postaci bohaterów.
Dlatego między innymi właśnie debiutancka powieść polskiej pisarki i nauczycielki .
Autorce udało się w tej książce dokonać dwóch wspaniałych rzeczy. Przede wszystkim w piękny sposób, traktując jako środek dla opisania duchowych poszukiwań głównej bohaterki - Majki - przedstawiła w jaki sposób przebiega rozwój i kształtowanie dojrzałej świadomości praktykującego jogina, jakie czyhają na niego pułapki na drodze i jakie cechy predestynują go do osiągnięcia sukcesu.
Książka stawia tutaj też w sposób niezwykle subtelny szereg ciekawych pytań o to, czym dla nas jest praktyka jogi, czego tak naprawdę szukamy w życiu i jakie jest lub powinno być miejsce jogi w życiu dorosłego człowieka; czy powinno się żyć, by uprawiać jogę, czy też może na odwrót?
Z tymi wszystkimi problemami zmaga się między innymi główna bohaterka powieści oraz jej przyjaciele.
Po wtóre Ula Molęda, bardzo dokładnie i z wielką znajomością tematu, prezentuje czytelnikowi pełen zakres filozofii , wplatając ją niezwykle umiejętnie w wartką akcję powieści i dialogi bohaterów, co sprawia, że wiedza ta, na ogół przez laików traktowana jako co najmniej tajemnicza, jeśli w ogóle nie dziwna, staje się ogólnodostępna, przystępna, zwyczajna, ludzka i bardziej "nasza".
Wszystko to w przepięknych plenerach Indii (i nie tylko) - pośród miejsc znanych i nieznanych, do których podróżowała autorka osobiście.
Dlatego można już dziś śmiało uznać, że ten debiut pisarski będzie na naszym rynku literackim wydarzeniem, czas tylko pokaże, jaka będzie jego skala. Możemy również wreszcie cieszyć się, a może i odetchnąć z ulgą, że doczekaliśmy się wreszcie w Polsce pisarki, która potrafi w tak prosty i piękny sposób pisać o rzeczach najważniejszych w życiu człowieka, jednocześnie nie tracąc nic ze wspaniałej aury mistycyzmu, jaka towarzyszy wszystkim duchowym poszukiwaniom.
Rafał Gadomski
i na stronie wydawnictwa Tedson